Dekorator wnętrz

Podpowiadamy jak nim zostać i co trzeba umieć

11.9.2024

Jeśli masz zmysł estetyczny, lubisz często zmieniać wystrój swojego mieszkania, oglądasz programy o metamorfozach wnętrz i czytasz magazyny wnętrzarskie, to powinieneś pomyśleć o pracy jako dekorator wnętrz. A wyszkolić się w tym fachu można naprawdę szybko. Jak zostać dekoratorem wnętrz i czego można się spodziewać już po rozpoczęciu pracy w zawodzie? Wyjaśniamy!

Projektant wnętrz to przyszłościowa praca

Projektant wnętrz nie musi obawiać się o perspektywy zawodowe. Zapotrzebowanie na architektów i dekoratorów jest coraz większe. Ma to związek z faktem, że rynek nieruchomości rozwija się w szybkim tempie. Sporo osób kupuje mieszkania (także jako inwestycje) i buduje domy, a tym samym: potrzebuje wsparcia kogoś, kto zajmie się aranżacją ich nowego miejsca do życia. Najlepiej co najmniej dwóch fachowców: architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem pomieszczeń, a dekorator wnętrz doradza, jakie meble, sprzęty i dodatki wybrać.

Jak zostać projektantem wnętrz? Predyspozycje zawodowe

Osoba, która chce zostać dekoratorem wnętrz, powinna przede wszystkim mieć duże wyczucie estetyczne oraz zmysł wnętrzarski. Przyda się także tzw. oko do detali, bo to one sprawiają, że wnętrze wygląda wyjątkowo. Poza tym projektant wnętrz powinien umieć odpowiednio ustawić meble i sprzęty, czyli musi znać zasady ergonomii.

Inne ważne cechy dekoratora i dekoratorki wnętrz to:

  • spostrzegawczość,

  • komunikatywność,

  • umiejętność słuchania ze zrozumieniem.

Te dwie ostatnie kwestie są niezwykle istotne podczas kontaktów z klientami. Należy bowiempamiętać, że dekorator tworzy wnętrze nie dla siebie, lecz dla klienta. Musi zatem dokładnie słuchać, czego inwestor chce i potrzebuje, a następnie urządzić wnętrze zgodnie ze wskazówkami klienta. Oczywiście może proponować swoje rozwiązania, jednak finalnie nie powinien ich narzucać, a wnętrze musi spełniać określone wcześniej wymogi.

Jeżeli jesteś osobą, która wiele godzin spędziła przed Simsami, lubi oglądać programy wnętrzarskie o metamorfozach domów i mieszkań lub czyta magazyny o takiej tematyce, a także często zmienia wystrój swojego lokum czy zauważa wszelkie niedociągnięcia w aranżacji wnętrz znajomych, to jest bardzo prawdopodobne, że sprawdzisz się w pracy jako projektant wnętrz.

Jak zostać dekoratorem wnętrz? Umiejętności

Predyspozycje do wykonywania zawodu to jedno, ale aby móc z powodzeniem pracować w tej branży, konieczne jest też zdobycie konkretnych umiejętności. To między innymi odpowiedni warsztat projektowy, na który składa się np. poznanie podstawowych narzędzi projektowych i ich obsługi. To absolutna podstawa – i to właśnie tego powinni w pierwszej kolejności nauczyć się przyszli projektanci wnętrz. Umiejętności praktyczne są w tym zawodzie niezwykle istotne.

Oprócz tego dekoratorzy wnętrz powinni też dysponować wiedzą z zakresu materiałoznawstwa – także jeśli chodzi o tkaniny i inne materiały dekoracyjne. Dodatkowo projektant wnętrz musi umieć przełożyć wizję klienta na konkretne rozwiązania, a w razie potrzeby – wykluczyć takie, które mogłyby np. grozić bezpieczeństwu czy utrudniać później korzystanie z urządzanej przestrzeni.

Projektowanie wnętrz – jak zacząć?

Wiele osób zainteresowanych rozpoczęciem pracy w tej branży zastanawia się, jak zacząć swoją przygodę z projektowaniem wnętrz tak na poważnie. Sporo z nich jest przekonanych, że muszą zdobyć wykształcenie wyższe na odpowiednim kierunku. Jednak, aby pracować jako projektant wnętrz, nie trzeba kończyć szkoły wyższej.

Wystarczy bowiem ukończyć  zaoczny kurs Dekorator wnętrz w Żaku, by zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. A ponieważ szkolenie trwa niecały rok (10 miesięcy, dokładniej: 140 godzin), to można całkiem szybko zacząć szukać wymarzonej pracy. Naprawdę niewiele trzeba, by całkowicie zmienić swoją karierę! Po ukończeniu nauki otrzymuje się zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem MEN, które potwierdza przejście kursu.

Co obejmuje program nauczania na szkoleniu Dekorator wnętrz?

W zakres programu nauczania na kursie Dekorator wnętrz w Żak wchodzą takie zagadnienia, jak:

  • projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych,

  • projektowanie kuchni i łazienki,

  • projektowanie salonu i sypialni,

  • światło i kolor we wnętrzach,

  • tkaniny i inne materiały dekoracyjne,

  • triki dekoratorskie z metodyką pracy,

  • aranżacja przedpokoju i domowego biura,

  • style w aranżacji wnętrz.

Szkolenie przygotowuje uczestników do świadczenia usług projektowo-wnętrzarskich w sposób kompleksowy i praktyczny. Kursanci nie tylko biorą udział w zajęciach teoretycznych, ale również uczą się projektowania w praktyce, z wykorzystaniem najpopularniejszego oprogramowania do modelowania 3D wśród architektów, projektantów i przedstawicieli innych branż – SketchUp Pro.

Jakie perspektywy pracy ma dekorator wnętrz?

Po ukończeniu szkolenia Dekorator wnętrz można podjąć pracę w:

  • biurach architektonicznych,

  • biurach projektowych,

  • doradztwie i konsultingu,

  • firmach budowlanych,

  • firmach wykonujących wykończenia wnętrz,

  • firmach zarządzających nieruchomościami,

  • pracowniach designerskich.

Oczywiście może również otworzyć własną działalność i świadczyć usługi jako dekorator lub dekoratorka wnętrz bezpośrednio w mieszkaniu/domu zleceniodawcy.

Ile zarabia dekorator wnętrz?

O tym, ile zarabia dekorator wnętrz, decyduje wiele czynników. Pierwszą istotną kwestią jest forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenie lub dzieło albo samozatrudnienie. Drugą: rok, w którym o to pytasz. Zarobki na większości stanowisk zmieniają się co roku, dlatego polecamy sprawdzenie średnich zarobków projektantów wnętrz na stronie wynagrodzenia.pl, gdzie dane są uaktualniane na bieżąco.

Warto przy tym pamiętać, że o wysokości dochodów dekoratora wnętrz decyduje również jego doświadczenie czy wielkość miasta, w którym świadczy swoje usługi. Największe miejscowości, takie jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, wiążą się z wysokimi cenami nieruchomości – a to przekłada się na bardziej zamożnych klientów. Jeśli projektant wnętrz jest zatrudniony w jakiejś firmie, to znaczenie w kwestii jego zarobków również wielkość czy prestiż tej firmy.

Czy warto zostać dekoratorem wnętrz?

Istotną zaletą pracy jako projektant wnętrz jest ogromna satysfakcja z rezultatów. Ukończony projekt może znacznie odmieniać mieszkania czy domy klientów i jeśli spotka się z ich zadowoleniem, to przynosi ogrom pozytywnych emocji – czysta dopamina!

Kolejnym ważnym plusem zawodu dekoratora wnętrz jest wykonywanie ciekawej pracy i wykorzystywanie w niej swojej kreatywności. Codzienność projektanta nie jest odtwórcza i nudna, wiele projektów wnosi coś zupełnie nowego, dzięki czemu w tym zawodzie można spełniać się artystycznie.

Pracując jako dekorator freelancer trzeba liczyć się z tym, że często pojawia się konieczność jeżdżenia do klientów i omawiania projektów wieczorami – czyli po ich pracy. Wówczas pierwszą połowę dnia można poświęcić na pracę koncepcyjną i projektowanie, a wieczory na spotkania. Natomiast jeśli wybierze się pracę w biurze projektowym, czas pracy będzie bardziej unormowany. Więcej o wadach i zaletach tego zawodu oraz o tym, czym dokładnie zajmuje się dekorator wnętrz, można przeczytać na stronie https://zak.edu.pl/leksykon-zawodow/28-dekorator-wnetrz.

Jeśli czujesz, że dekorator wnętrz to odpowiednia praca dla Ciebie, nie trać czasu i zapisz się już dziś na szybkie szkolenie zawodowe!