Home staging w praktyce – 5 prostych zasad

Dekoruj i odnawiaj mieszkanie na sprzedaż

2.5.2023

Czy można w kilku prostych krokach sprawić, że mieszkanie na sprzedaż stanie się atrakcyjniejsze, niż jest i szybko znajdzie kupca? Tak! Wszystko dzięki home stagingowi, czyli sprytnym sztuczkom, dzięki którym wnętrze zyskuje na efektowności i funkcjonalności. A dokładniej – co to jest home staging i na czym polega? Czym należy się kierować, dekorując i odnawiając mieszkanie na sprzedaż? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu – poznaj zasady home stagingu!

Home staging – co to jest?

Czy wiesz, że…

home staging realnie wpływa na sprzedaż nieruchomości? Z wyników przeprowadzonych badań wynika, że czas szukania nabywcy skraca się o 40 proc., a finalna cena może być nawet o 25 proc. wyższa w porównaniu do ofert mieszkań, które nie zostały odpowiednio przygotowane do sprzedaży. Efekty home stagingu są zatem zdecydowanie odczuwalne!

Osoby, które decydują się na sprzedaż domu lub mieszkania wychodzą z założenia, że przed zaprezentowaniem nieruchomości potencjalnym kupującym nie warto w nią inwestować. Wszystko dlatego, że nabywcy i tak zwykle chcą dokonać zmian, zarówno w wyglądzie, jak i wyposażeniu mieszkania. Do zupełnie odmiennych wniosków doszła agentka nieruchomości ze Stanów Zjednoczonych – Barb Schwarz. Według niej odpowiednie przygotowanie nieruchomości zdecydowanie ułatwi i przyspieszy jej sprzedaż, a czasem nawet podniesie jej cenę. Wymyślona przez nią strategia to właśnie home staging.

Założenia home staging są banalnie proste. Zadaniem sprzedającego jest najpierw wyszukanie, a następnie odpowiednie wyeksponowanie wszelkich atutów mieszkania i podkreślenie ich podczas prezentacji dla potencjalnych kupców. To bardzo ważne, ponieważ cechy nieistotne z punktu widzenia sprzedającego mogą się okazać kluczowe dla kupującego. Idea autorstwa Barb Schwarz szybko spotkała się z uznaniem innych agentów nieruchomości, w szczególności na rynku amerykańskim, brytyjskim i skandynawskim, stając się podstawą ich działania.

Kto to jest home stager?

Odnawianie mieszkania będzie czasochłonne dla osób, które słabo się na tym znają i nie zawsze przyniesie zamierzony efekt. Ci, którzy nie mają na to czasu lub nie do końca ufają swoim estetycznym wyborom, mogą powierzyć to zadanie profesjonalistom, czyli tzw. home stagerom, specjalistom z zakresu dekorowania wnętrz. To fachowcy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, by sprawnie przeprowadzić cały proces – są w stanie dokonać metamorfozy mieszkania nawet na ostatnią chwilę! Nikt tak jak oni nie wie, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży w sposób profesjonalny.

Jak działają home stagerzy? Najpierw oceniają stan nieruchomości. Na tej podstawie opracowują plan działania i ustalają kosztorys, biorąc pod uwagę również elementy wyposażenia, które należy dokupić. Przeróbki, których dokonują home stagerzy są wykonywane po to, by w jak najlepszym świetle sfotografować mieszkanie i umieścić zdjęcia w ogłoszeniu. To na pewno pomoże przyciągnąć potencjalnych kupujących, którym będzie można zaprezentować atrakcyjne wnętrze.

Inwestycja w pracę, którą mają wykonać home stagerzy, zdecydowanie się opłaca. Lepiej zainwestować niewielkie pieniądze w odpowiednią stylizację mieszkania niż nie zrobić nic i pozwolić, żeby stało puste przez kolejnych kilka miesięcy. Przyszli home stagerzy mogą nabyć umiejętności potrzebne do wykonywania tej profesji, uczęszczając na jednoroczny kurs Dekorator wnętrz, o którym więcej informacji można znaleźć tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/dekorator-wnetrz.

Poznaj 5 zasad home stagingu

Jak w praktyce zabrać się do odnawiania mieszkania? Poznaj zasady home stagingu, które pomogą sprawnie podejść do tego zagadnienia.

Pierwsza zasada home stagingu: Nieskazitelny porządek

Gruntowne sprzątanie – to właśnie od tego należy zacząć przygotowywanie mieszkania na sprzedaż, a więc home staging. We wnętrzu wszystko powinno lśnić: od podłóg, przez meble, aż po różnego rodzaju elementy dekoracyjne, np. lustra czy obrazy. Warto zwrócić szczególną uwagę na żyrandole, grzejniki czy przestrzeń pod meblami. O tych miejscach bardzo często zapomina się podczas sprzątania, a to właśnie tam gromadzi się sporo kurzu.

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego pozostawienie brudnych naczyń w zlewie, nieposłanego łóżko czy kosza, w którym nie mieszczą się już śmieci, są niedopuszczalne! Warto też ograniczyć ilość przedmiotów osobistych, np. schować szczoteczki do zębów czy przybory do mycia. To pozwoli puścić kupującemu wodze fantazji i wyobrazić sobie wnętrze z jego rzeczami osobistymi.

Druga zasada home stagingu: Jasne i przestronne wnętrze

Odnawiając mieszkanie, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza – to kolejna prosta, ale niezwykle ważna zasada home stagingu. Gęste i bogato zdobione firany lepiej zamienić na te wykonane z delikatnych i lekkich materiałów lub zupełnie z nich zrezygnować. Naturalne światło wpadające przez okno sprawi, że przestrzeń wyda się optycznie większa.

Żeby uzyskać przytulne wnętrze, warto sięgnąć po różnego rodzaju lampki, diody i łańcuchy LED, które dają ciepłe światło i jednocześnie unikać mocnego górnego oświetlenia, które będzie podkreślać wszelkie niedociągnięcia w wykończeniu i wystroju wnętrza. Jeśli mieszkanie na co dzień jest słabo doświetlone, prezentację najlepiej zaplanować po zmroku i odpowiednio doświetlić wnętrze za pomocą porozstawianych w różnych miejscach lampek dających ciepłe światło. Oświetlenie dające wrażenie przytulności to przy okazji jeden z najważniejszych trendów w aranżacji wnętrz!

Trzecia zasada home stagingu: Schludne ściany

W home stagingu nie może zabraknąć typowych prac związanych z odnowieniem mieszkania, takich jak np. odświeżenie ścian. Jeśli we wnętrzu da się na pierwszy rzut oka zauważyć poodklejane tapety czy plamy na ścianach, warto je usunąć. Podobnie jest z samymi kolorami ścian: intensywne, ciemne lub jaskrawe kolory nie wszystkim przypadną do gustu. Właśnie dlatego przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, najlepiej jest zminimalizować liczbę kolorów na ścianach. Warto je przemalować, stawiając na jasną i stonowaną kolorystykę – głównie biel, beże lub odcienie szarości. Klasyczna biel dodatkowo rozjaśni i optycznie powiększy wnętrze. Lepiej też zrezygnować ze zbyt dużej ilości obrazów czy wszelkiego rodzaju bibelotów na ścianach, które wizualnie zmniejszą przestrzeń.

Czwarta zasada home stagingu: Przestronny i funkcjonalny układ

Układ mieszkania urządzonego zgodnie z zasadami home stagingu powinien być funkcjonalny i sprawiać wrażenie przestronności i komfortu. Zbyt duża liczba mebli optycznie zmniejszy wnętrze i wywoła efekt chaosu i zagracenia.

Przed prezentacją nieruchomości warto zatem pozbyć się mebli, które nie są potrzebne, by nie zajmowały dodatkowej powierzchni. Te, które zostaną, należy ustawić w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Duże, jak np. szafy, najlepiej umieścić pod ścianą, co pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń. Warto również zrobić porządek wewnątrz szaf, nie zapełniając przy tym półek aż po same brzegi, a zostawiając ok. 20 proc. wolnej przestrzeni, co da wrażenie przestronności. Dzięki temu podczas prezentacji będzie można pokazać, jak bardzo są pojemne i funkcjonalne.

Piąta zasada home stagingu: Dekorowanie wnętrza – odpowiednie dodatki

Przy home stagingu nie wolno zapomnieć o dodatkach, które sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne i przyjazne dla odwiedzających. Świeżo ścięte kwiaty w salonie, rozstawione w łazience zapachowe świeczki czy miska z owocami w kuchni to drobne elementy, które potrafią zupełnie zmienić sposób postrzegania wnętrza i wprowadzić do niego odpowiedni klimat.

Warto zadbać o każdy detal: łóżko w sypialni powinno być perfekcyjnie pościelone, a poduszki na sofie ułożone niemal pod linijkę. Jeśli mieszkanie ma taras lub balkon, również i te części należy odpowiednio przygotować. Przydadzą się meble ogrodowe, poduszki i oczywiście lampiony, które pomogą osiągnąć pożądany klimat.