Matura 2024 - czas na deklaracje
19.9.2023
Maturzyści/ Maturzystki roku 2024, przed Wami ważna decyzja. Czas wybrać, jakie przedmioty chcecie zdawać na maturze. W związku z tym jest obowiązek złożenia deklaracji. Jak i gdzie to zrobić? Do kiedy? Ile przedmiotów trzeba deklarować? Czy deklarację można zmienić? I jaki jest harmonogram matur w tym roku szkolnym? Rozwiejmy wspólnie te i inne wątpliwości, żeby mieć czarno na białym, jak to jest z maturą 2024.
Deklaracje maturalne 2024 - gdzie i kiedy?
Deklaracja maturalna to mus, jeżeli chcesz podejść do matury. Można złożyć ją online jako e-deklarację poprzez ZIU lub osobiście w szkole. Druga możliwość oznacza, że wypełniony formularz zanosisz do swojej szkoły. Ze złożeniem deklaracji maturalnej wiążą się dwa ważne terminy:
2 października 2023 roku to termin na deklarację wstępną dla słuchaczy 7 i 8 semestru LO dla Dorosłych. Na tym etapie przewiduje się jeszcze możliwość zmiany deklaracji przedmiotu lub poziomu egzaminu. Absolwenci nie mają obowiązku składać deklaracji wstępnej - mogą dostarczyć samą deklarację ostateczną w póxniejszym terminie podanym ponizej.
Do 7 lutego 2024 roku trzeba złożyć deklarację ostateczną. Jeżeli tego nie zrobisz, będzie za nią uznana Twoja deklaracja wstępna. Obowiązek złożenia ostatecznej deklaracji dotyczy zarówno obecnych słuchaczy liceów jak i osób, które podchodziły do matury w poprzednich latach, a w maju 2024 zamierzają ponownie przystąpić do egzaminów.
Matura 2024 - do ilu egzaminów trzeba podejść?
Ile przedmiotów należy zdać na maturze w 2024 roku? Do egzaminów obowiązkowych zaliczają się:
pisemne egzaminy z:
języka polskiego poziom podstawowy,
czas trwania - 240 minut
liczba punktów do zdobycia - 60
liczba zadań - test: 11-22 plus wypracowanie: min. 300 wyrazów
z wybranego języka obcego nowożytnego,
czas trwania - 120 minut
liczba punktów do zdobycia – 60
liczba zadań - test: 48 plus wypracowanie: min. 80-130 wyrazów
matematyki poziom podstawowy
czas trwania - 180 minut
liczba punktów do zdobycia - 46
liczba zadań - test: 27-38
wybranego przedmiotu dodatkowego poziom rozszerzony
bez progu zdawalności
● ustne egzaminy z:
z języka polskiego
czas trwania- 30 minut (w tym 15 minut przygotowania),
liczba punktów do zdobycia- 30
z wybranego obcego nowożytnego
czas trwania: ok 15 minut
liczba punktów do zdobycia - 18
Ważne! Masz obowiązek zdawania egzaminów ustnych, nawet jeżeli podchodziłeś/ podchodziłaś do matury w latach 2020-2022, gdy one nie były przeprowadzane. Egzaminy ustne obowiązują wszystkich chętnych do udziału w sesji maturalnej w 2024 roku. Jeżeli podchodzisz do matury w formule 2015 to czas egzaminów pisemnych wynosi: pisemny j. polski podstawowy 170 minut, język obcy 120 minut, matematyka 170 minut
Matura 2024 - harmonogram i próg zdawalności
Plan jest taki, że w 2024 roku pisemne egzaminy maturalne będą się odbywały od 7 do 24 maja, w tym:
● pisemny język polski na poziomie podstawowym 7 maja
● matematyka, egzamin pisemny na poziomie podstawowym 8 maja
● egzamin pisemny na poziomie podstawowym z języka obcego (do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) — 9 maja
Zgodnie z harmonogramem CKE ich rozpoczęcie zaplanowane jest na godzinę 9.00 oraz 14.00.
Ja co roku egzaminy ustne przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach. A trwać będą od 11 do 16 maja bez niedzieli 12 maja oraz od 20 do 25 maja.
Dodatkowy termin egzaminu maturalnego dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowany jest dla egzaminów pisemnych w dniach 3-17 czerwca, dla egzaminów ustnych w dniach 10-12 czerwca.
W dniu 9 lipca maturzyści poznają wstępne wyniki matur oraz swoje indywidualne wyniki z egzaminów (ok godziny 8:30 pojawią się w systemie ZIU).
W roku 2024 sesja maturalnych egzaminów poprawkowy zaplanowana jest na 20-21 sierpnia.
10 września CKE ma opublikować pełne wyniki matur, uwzględniające sesję główną dodatkową i poprawkową.
W 2024 roku przyjmuje się próg zdawalności 30 procent. Oznacza to, że trzeba zgromadzić minimum 30% poprawnych odpowiedzi z każdego egzaminu obowiązkowego na poziomie podstawowym. Obowiązkiem abiturientów 2024 jest przystąpienie do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym tzw. przedmiotu do wyboru, tu na rok 2024 nie określono progu zdawalności.
To oznacza, że nie trzeba egzaminu na poziomie rozszerzonym zdać, liczy się podejście do egzaminu.
Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym
A co z maturą w 2025 roku?
W następnym roku kolejne zmiany. Na razie pewne są dwie:
Od 2025 roku wymagania na maturze będą wynikały z podstawy programowej. To ważne, ponieważ do 2024 roku na maturze liczą się wymagania egzaminacyjne.
Progi zdawalności egzaminów na poziomie rozszerzonym będą ustalone na 30%. Tyle trzeba będzie zdobyć, aby zdać obowiązkowe rozszerzenie i tym samym maturę.
Czy zmieni się coś jeszcze? Przyszłość pokaże. O wszelkich nowinach będziemy Was informować.
W tej chwili jedno jest pewne. Przed nami kilka miesięcy przygotowań do matury. Mogą być całkiem fajne. Wspólnie możemy uczynić je ścieżką rozwoju, która prowadzi do celu, otwiera nowe możliwości i daje frajdę.
Zobacz także