Zawody medyczne, uwaga! Idą zmiany! Sprawdź, czego dotyczą.

#poradyżaka

20.6.2023

Zmiany, zmiany, zmiany… Od dawna się zapowiadały, a teraz nastąpią. 16 czerwca 2023 r. Sejm większością głosów przyjął Ustawę o zmianach w niektórych zawodach medycznych. Następnie trafiła do Senatu, który zajmie się nią na lipcowym posiedzeniu.

Uczniowie kierunków medycznych, a także pracujący w zawodach mogą czuć niepokój. Które zawody podlegają ustawowym zmianom? Co się zmieni? Jak nowe przepisy wpłyną na pracę w zawodach medycznych? Słowem, czego się spodziewać i czy jest czego się bać?  Zdrowo jest wiedzieć, na czym się stoi. Wobec tego sprawdźmy, o co w tych zmianach chodzi.

Cel, czyli po co?

Zgodnie z projektem ustawa ma na celu:

• Regulację warunków wykonywania wybranych zawodów medycznych.

• Usystematyzowanie zasad pracy w tych zawodach.

• Ustalenie obowiązku doskonalenia zawodowego pracowników medycznych oraz ich zawodowej odpowiedzialności.

Kogo dotyczą zmiany?

Ustawa dotyczy zawodów medycznych, w których dotąd obowiązywała zasada pracy zgodnej z wykształceniem. Mówiąc inaczej, dotychczas taki zawód mogła wykonywać osoba, która ukończyła wymaganą w danym kierunku szkołę. Kto miał dyplom, ten mógł pracować w zawodzie. Natomiast po przyjęciu ustawy to ona będzie wyznaczać, jakie wykształcenie i kwalifikacje będą potrzebne do wykonywania danego zawodu medycznego.

O które zawody chodzi?

• ASYSTENTKA STOMATOLOGICZNA;

• HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA;

• ELEKTRORADIOLOG;

• INSTRUKTOR TERAPII UZALEŻNIEŃ,

• OPIEKUN MEDYCZNY;

• OPTOMETRYSTA;

• ORTOPTYSTKA;

• PODIATRA;

• PROFILAKTYK;

• PROTETYK SŁUCHU;

• TECHNIK DENTYSTYCZNY;

• TECHNIK FARMACEUTYCZNY;

• TECHNIK MASAŻYSTA;

• TECHNIK ORTOPEDA;

• TECHNIK STERYLIZACJI MEDYCZNEJ;

• TERAPEUTA ZAJĘCIOWY.

Zmiany miały dotyczyć 17 zawodów, a ostatecznie jest ich 16. Mimo wcześniejszych zapowiedzi DIETETYK nie znalazł się w wykazie zawodów typowanych do zmian. Czy odchudzenie tej listy o dietetyków oznacza, że ich zmiany nie czekają? Niekoniecznie. W art. 1 ust. 2 ustawy czytamy, że wybrane artykułu ustawy obejmują także osoby zajmujące się:

●     planowaniem diety,

●     przeprowadzaniem konsultacji dietetycznych,

●     poradnictwem związanym z żywieniem w ramach umów z NFZ.

Co się zmieni?

Ustawa wprowadzi lub zmieni:

●     zadania zawodowe osób uprawnionych do wykonywania danego zawodu medycznego;

●     kwalifikacje niezbędne do pracy w zawodzie;

●     wymogi co do efektów uczenia się w danym zawodzie medycznym w ramach kształcenia zawodowego z naciskiem na odpowiednie przygotowanie absolwentów do pracy zawodowej.

Oznacza to, że dostęp do wykonywania zawodów medycznych będą miały osoby spełniające wymogi wykształcenia i kwalifikacji opisane w załączniku do ustawy.

Nowa ustawa przewiduje obowiązek ustawicznego kształcenia zawodowego i doskonalenia poprzez szkolenia specjalizacyjne i kursy kwalifikacyjne. Pracownicy medyczni sprawujący jeden z zawodów wymienionych w ustawie będą zobligowani do ciągłego rozwoju wiedzy i umiejętności. W związku z tym otrzymają 6 dni płatnego urlopu na rozwój zawodowy.

Co więcej, powstanie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Ma on zapewnić pracodawcom i pacjentom możliwość sprawdzenia wykształcenia i kwalifikacji pracownika medycznego. Z kolei sami pracownicy medyczni będą mogli zaświadczać o swych kompetencjach poprzez figurowanie w rejestrze.

***

Zapowiada się wiele zmian, jednak niewiele z nich zaskakuje. Ich kierunek jest zgodny z ogólnymi trendami rozwoju zarówno branży medycznej, jak i sektora świadczenia usług oraz rynku edukacyjnego. O tym, jak zmiany w zawodach medycznych będą przebiegały i co z tego wyniknie, przekonamy się niedługo w praktyce.

Tymczasem wspieramy wszystkich chętnych do nauki zawodów medycznych. Kibicujemy osobom, które są w trakcie edukacji oraz trzymamy kciuki za tych, którzy już ją kończą!

Cykl #poradyŻaka tworzy Barbara Kazimierczak - doktor filozofii, socjolożka działająca od lat w projektach edukacyjnych. Trenerka motywacyjna, twórczyni treści, tłumaczka, edukatorka i tutorka.