Jaki kurs farmaceutyczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

18.3.2024

Kurs farmaceutyczny to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które chciałyby związać swoją przyszłość z branżą medyczną, ale jednocześnie nie planują kształcić się na kierunku lekarskim. Zawód technika farmacji stanowi więc świetną alternatywę – otwierającą wiele dróg, jeśli chodzi o późniejsze zatrudnienie, a dodatkowo umożliwiającą realizację pasji związanych z zagadnieniami biologicznymi czy chemicznymi. Aby jednak wybrać odpowiedni kurs farmaceutyczny, który pozwoli zdobyć wiedzę niezbędną do pracy nie tylko w aptece, ale również w firmach i hurtowniach farmaceutycznych, laboratoriach czy drogeriach, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Jakich? O tym poniżej.

Dlaczego warto ukończyć kurs farmaceutyczny i gdzie pracuje technik farmacji?

Kurs farmaceutyczny to jedna z najlepszych propozycji rozwoju ścieżki zawodowej praktycznie dla każdej osoby – zwłaszcza dla tej, która chciałaby w ramach swojej pracy pomagać pacjentom w doborze odpowiednich środków farmakologicznych, ale również dermokosmetyków i suplementów diety. Technik farmacji jest zawodem umożliwiającym rozwijanie swoich pasji do takich przedmiotów jak biologia czy chemia, a także wspierającym ciągłą poprawę umiejętności interpersonalnych. Nie sposób nie wspomnieć również o zapotrzebowaniu na techników farmacji oraz o korzyściach finansowych, które wiążą się z wykonywaniem tego zawodu. Osoby po kursach farmaceutycznych stanowią zazwyczaj około 50% personelu w aptekach, uzyskują pewne zatrudnienie, a także stabilną pensję z medianą kształtującą się w okolicach 5000 złotych brutto.

Gdzie pracuje technik farmacji? Oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest apteka, natomiast nie jest to jedyne miejsce, w którym osoba po kursie farmaceutycznym znajdzie zatrudnienie. Tego rodzaju specjaliści świetnie odnajdą się:

  • w hurtowniach farmaceutycznych i kosmetycznych;

  • w laboratoriach i fabrykach produkujących leki, suplementy diety, dermokosmetyki;

  • w działach kontroli jakości produktów z branży health&beauty;

  • w działach marketingowych firm farmaceutycznych czy firm reklamowych obsługujących marki farmaceutyczne;

  • w sklepach zielarskich, drogeriach, aptekach przyszpitalnych;

  • w stacjach sanitarno-epidemiologicznych (w ramach kontroli farmaceutycznych).

Co istotne, technik farmaceutyczny może na terenach wiejskich, na których nie ma dostępu do apteki, otworzyć własny punkt apteczny, rozpoczynając prowadzenie swojego biznesu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kursu farmaceutycznego?

Wybierając kurs farmaceutyczny, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dokumenty, które słuchacz uzyskuje po ukończeniu ścieżki kształcenia. Jest to oczywiście świadectwo ukończenia szkoły, ale również dyplom zawodowy (jeśli kurs dotyczy zawodu technika farmacji), a także stosowne certyfikaty. Oprócz powyższych informacji, warto dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda ścieżka kształcenia i jakie przedmioty są w jej ramach realizowane. Wśród nich można wyróżnić chociażby:

  • naukę podstaw o zawodzie, a także o zasadach BHP na stanowisku;

  • samodzielne sporządzanie produktów i preparatów leczniczych (recepturowych);

  • dobre praktyki w zakresie prowadzenia punktów aptecznych i innych miejsc, w których sprzedaje się farmaceutyki i kosmetyki;

  • branżowy język angielski oraz… branżowy język migowy (coraz więcej placówek edukacyjnych ma ten punkt w proponowanej ścieżce kształcenia);

  • ogólnie pojęta sprzedaż hurtowa leków i farmaceutyków (w tym zarządzanie obrotem, dostawami);

  • analiza leków, produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Dobre kursy farmaceutyczne wyposażają również przyszłego absolwenta w wiedzę o dostępnych świadczeniach farmaceutycznych (w tym oczywiście o możliwości ich udzielania przez technika czy magistra farmacji), a także umożliwiają odbycie praktyki zawodowej – przygotowującej realnie do pracy w aptece.