Matura dla dorosłych – nigdy nie jest za późno na egzamin dojrzałości!

20 września 2018

Możliwość zdobycia lepszego wykształcenia, awans w pracy, a może po prostu własna ambicja? Powodów, dla których dorosłe osoby chcą zdać maturę, jest bardzo dużo. Na rynku jest mnóstwo liceów dla dorosłych, które oferują kompleksowe przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Jakich formalności trzeba dopełnić, żeby rozpocząć naukę w liceum dla dorosłych? Ile trwa i jak wygląda przygotowanie do matury dla dorosłych? Wszystkiego dowiecie się z naszego tekstu.

Liceum dla dorosłych – czym właściwie jest?

Liceum dla dorosłych to zaoczna szkoła średnia, w której można uzyskać kompleksową wiedzę, niezbędną do zdania matury. Dzięki temu, że nauka odbywa się w systemie zaocznym, słuchacze mogą jednocześnie pracować i zdobywać wykształcenie, bez konieczności dokonywania diametralnych zmian w swoim codziennym życiu. Co ważne, żeby rozpocząć naukę, nie trzeba ponosić żadnych kosztów, ani zdawać egzaminów wstępnych, a sama edukacja przebiega w przyjaznych warunkach, pod okiem dobrze wykwalifikowanych nauczycieli. W liceach dla dorosłych słuchacze zdobywają wiedzę z takich samych przedmiotów, jak uczniowie szkół stacjonarnych. Podczas zajęć uczą się języka polskiego, matematyki, fizyki, biologii, geografii, historii, ale też informatyki, podstaw przedsiębiorczości i języka obcego. Po ukończeniu nauki, słuchacze mogą podejść do egzaminu dojrzałości, a później kontynuować naukę w Żaku, na jednym z wielu kierunków, praktycznie przygotowujących do wykonywania konkretnego zawodu.

Liceum dla dorosłych – jak rozpocząć naukę?

Słuchaczem liceum dla dorosłych może zostać każdy, kto ukończył 18 lat i chce zdać egzamin dojrzałości. Do szkoły mogą zapisać się absolwenci gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej lub ośmioletniej szkoły podstawowej. Co ważne, żeby rozpocząć naukę, nie trzeba podchodzić do egzaminów wstępnych. Nie zdałeś matury i chcesz zostać słuchaczem Żaka? Najpierw wybierz miasto, w którym chcesz się uczyć, a następnie wypełnij formularz online. W ciągu 24 h skontaktuje się z tobą konsultant i omówi wszystkie szczegóły dotyczące rozpoczęcia nauki. Jakie dokumenty będą potrzebne? Przede wszystkim świadectwo ukończenia szkoły (podstawowej, gimnazjum lub zasadniczej szkoły zawodowej), dowód osobisty oraz dwa zdjęcia w formacie legitymacyjnym. To wszystko należy złożyć w sekretariacie szkoły, po wypełnieniu formularza online.

Matura zaocznie – jak ją zdać po długiej przerwie w nauce?

Podejście do matury dla dorosłych wymaga systematycznej i długotrwałej nauki. Absolwenci szkoły podstawowej, gimnazjum lub zasadniczej szkoły zawodowej, którzy chcieliby przystąpić do egzaminu dojrzałości, muszą zapisać się do liceum dla dorosłych, gdzie zdobędą średnie wykształcenie, które pozwoli im podejść do matury. Osoby, które nie zdały matury i chciałyby przystąpić do egzaminu ponownie, powinny dopełnić odpowiednich formalności w Okręgowej Komisji Edukacyjnej. Wystarczy do instytucji przesłać formularz deklaracji maturalnej, który jest dostępny na stronie OKE i czekać na list, w którym znajdzie się informacja na temat tego, w której placówce edukacyjnej, zainteresowany będzie mógł zapisać się na maturę dla dorosłych. Po dopełnieniu formalności należy już tylko solidnie przygotować się do egzaminu i oczekiwać terminu przeprowadzenia matury.

Jak powinien wyglądać plan przygotowania do zdania matury dla dorosłych?

1. Wypełnienie deklaracji maturalnej
  2. Wybór przedmiotów
  3. Przygotowanie materiałów do nauki
  4. Solidna nauka
  5. Powtórzenie przyswojonego materiału
  6. Podejście do matury dla dorosłych

Nie zdałeś matury? Nic straconego! Wystarczy, że złożysz deklarację maturalną i solidnie przygotujesz się do egzaminu, a zdaną maturę masz w kieszeni!

Matura dla dorosłych – jak się do niej przygotować?

Zdanie matury wcale nie jest taką prostą sprawą, a przygotowania do egzaminu warto rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Co zrobić przed rozpoczęciem nauki, by przebiegła sprawnie i efektywnie?

• Wybrać przedmioty maturalne
  • Precyzyjnie określić zakres materiału do nauki
  • Znaleźć opracowania i je uporządkować
  • Wytypować najważniejsze zagadnienia
  • Opracować plan nauki
  • Dbać o systematyczność przyswajania wiedzy
  • Powtarzać i sprawdzać zdobyte informacje

Zastosowanie się do powyższych punktów, pozwoli solidnie przygotować się do egzaminu dojrzałości i zdać go na zadowalającym poziomie.

Matura zaocznie – jak przebiega?

Matura dla dorosłych ma dokładnie taki sam przebieg, jak egzamin dojrzałości świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich – jej formuła jest ujednolicona dla wszystkich, by dać obrazowe wyniki. Obecnie, uczniowie zdają na maturze obowiązkowo trzy przedmioty: język polski, matematykę i wybrany język obcy. Języki: polski i obcy, maturzyści zdają w części pisemnej i ustnej, z kolei matematykę, tylko w części pisemnej. Przedmioty dodatkowe, (które nie są obowiązkowe), uczeń wybiera samodzielnie. Większość osób, które podchodzą do matury po długiej przerwie w nauce, decyduje się zdawać jedynie przedmioty obowiązkowe, bo łatwiej im jest przygotować się z trzech przedmiotów i nie dokładać kolejnych do nauki. Żeby uzyskać pozytywny rezultat na maturze, należy uzyskać wynik na poziomie co najmniej 30%.

Matura dla dorosłych to inwestycja w przyszłość. Jeszcze do niedawna do matury podchodzili nieliczni, głównie dlatego, że zdany egzamin maturalny nie miał tak dużego znaczenia. Obecnie, wszystko się zmieniło – maturę zdaje większość młodych osób, tuż po skończeniu szkoły średniej. Nic więc dziwnego, że osoby dorosłe, które edukację zakończyły kilka, a nawet kilkanaście lat temu, decydują się podejść do egzaminu dojrzałości. Zdana matura jest atutem dla większości pracodawców i pozwala uzyskać lepsze warunki zatrudnienia.

Chcesz zapisać się do Liceum ogólnokształcącego dla dorosłych?
Wypełnij formularz on-line.