Technik usług kosmetycznych
Dlaczego warto kształcić się na tym kierunku?
19.12.2022
Jeśli od dawna interesujesz się makijażem i modą, masz w łazience niezliczone ilości nowych kosmetyków, które kupujesz, żeby przetestować, często oglądasz vlogi makijażowe i czytasz blogi o tej tematyce, to może Cię zainteresować kształcenie w zawodzie technik usług kosmetycznych. Dzięki nauce w szkole policealnej zyskujesz szansę poznania tajników makijażowych i dowiedzenia się wiele o upiększaniu twarzy oraz ciała. Umiejętności zdobyte w szkole przydadzą się jednak nie tylko w pracy, ale także prywatnie. A co robi technik usług kosmetycznych? Na jaki profil trzeba iść, żeby zostać kosmetyczką? Jak wyglądają zajęcia na takim kierunku oraz predyspozycje zawodowe technika usług kosmetycznych? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Co robi technik usług kosmetycznych?
Technik usług kosmetycznych, na co dzień zwany kosmetyczką, zajmuje się wydobyciem i podkreśleniem urody – poprzez wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających i leczniczych. Przykładowe obowiązki to wykonywanie makijażu na różne okazje, charakteryzacji (np. do sesji zdjęciowych czy filmów), manikiuru i pedikiuru, pielęgnacja twarzy i dekoltu, stylizacja brwi i rzęs oraz wiele więcej.
Kosmetyczka po szkole kosmetycznej potrafi samodzielnie sporządzać i stosować kosmetyki, a także sterylizować narzędzia i przyrządy używane w salonie, zgodnie z przyjętymi standardami higienicznymi. Wykorzystuje również swoją wiedzę na temat stanu skóry, doradzając klientom rodzaj zabiegów dostosowanych do rodzaju cery, a także radząc w kwestii codziennej pielęgnacji twarzy.
Technik usług kosmetycznych – wymagane predyspozycje
Tak jak w każdym zawodzie, również do pracy jako technik usług kosmetycznych potrzebne są pewne konkretne cechy i predyspozycje. Kosmetyczka powinna być zadbana i mieć przyjazne usposobienie, być komunikatywna, spostrzegawcza i staranna. Warto w tym miejscu podkreślić, że choć na technika usług kosmetycznych mówi się potocznie „kosmetyczka”, co sugeruje wyłącznie formę żeńską, to zawód ten mogą z powodzeniem wykonywać mężczyźni.
Schludny wygląd technika usług kosmetycznych to bardzo ważna kwestia, ponieważ dbanie o siebie to najlepszy sposób na reklamę swoich usług. Liczy się dyskretny, ale staranny makijaż, zadbane paznokcie i cera.
Niezwykle istotne jest także pozytywne nastawienie do ludzi. Kosmetyczka powinna być życzliwa i komunikatywna – to ważne nie tylko podczas omawiania zabiegu, ale także w trakcie zwyczajnej rozmowy. Warto, by technik usług kosmetycznych był otwarty na nowe znajomości. Kolejne przydatne cechy to czujność i spostrzegawczość, które sprawdzają się podczas dobierania i nakładania makijażu, ale jeszcze bardziej – w trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych skóry. Profesjonalna kosmetyczka powinna umieć wykryć niepokojące zmiany skórne i w razie czego zaproponować wizytę lekarską.
Technik usług kosmetycznych – czy warto nim zostać?
Odpowiedź na pytanie, czy warto zostać technikiem usług kosmetycznych, brzmi: zdecydowanie tak! To zawód, który stanowi najczęściej połączenie pasji i pracy. Dodatkowo może być bardzo satysfakcjonujący, gdyż poprzez zabiegi można wpływać na samopoczucie i pewność siebie klientów. Kosmetyczka swoją pracą daje ludziom radość. Do niewątpliwych zalet tego zawodu należy także możliwość nawiązania kontaktów z ciekawymi osobami.
Jest to również zawód z perspektywami dalszego rozwoju. Po zdobyciu wykształcenia w tym kierunku można rozpocząć dokształcanie i poszerzanie oferty swojego salonu lub po prostu swoich umiejętności. Dobrym pomysłem jest wybranie kierunku technik masażysta, masaż z elementami SPA, podologia czy wizażysta/stylistka. To pozwoli na świadczenie usług kompleksowych w salonie i podniesie jego prestiż.
Jak zostać technikiem usług kosmetycznych?
Wiele osób zastanawia się, na jaki profil trzeba iść, żeby zostać kosmetyczką. Wystarczy ukończenie dwuletniego bezpłatnego kierunku w szkołach policealnych Żak, a dokładniej – technik usług kosmetycznych z podstawami dietetyki. Nie musisz zatem kończyć żadnych specjalistycznych studiów, by móc wykonywać swój wymarzony zawód jako kosmetyczka. Nauczanie odbywa się w trybie zaocznym, czyli weekendowym, dzięki czemu bez problemu pogodzisz swoje obowiązki związane z obecną pracą, życiem rodzinnym, obowiązkami domowymi czy inną szkołą. Zdobędziesz przy tym zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne wymagane w zawodzie technika usług kosmetycznych, zatem przejdziesz kompleksowe przygotowanie do pracy.
Kierunek technik usług kosmetycznych – czego się nauczysz?
Przykładowy program nauczania na kierunku technik usług kosmetycznych obejmuje takie tematy zajęć, jak:
§ anatomia,
§ dermatologia,
§ chemia kosmetyczna,
§ działalność gospodarcza i usługowa w salonie kosmetycznym,
§ język obcy w kosmetyce,
§ kosmetyka pielęgnacyjna twarzy, szyi i dekoltu,
§ podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce,
§ zabiegu pielęgnacyjne twarzy, szyi i dekoltu,
§ dietetyka,
§ wizaż w pracy kosmetyczki
§ i wiele innych.
W szkole kosmetycznej na kierunku technik usług kosmetycznych nauczysz się rozpoznawać rodzaje cery i rozróżniać zmiany skórne. Poznasz podstawy dermatologii, dzięki czemu będziesz potrafił lub potrafiła dobierać kosmetyki do indywidualnego rodzaju cery. Dzięki podstawom dietetyki dowiesz się, w jaki sposób odżywianie ma wpływ na skórę. Anatomia z kolei skupia się na budowie i funkcji skóry. Zajęcia praktyczne odbywają się z: zabiegów pielęgnacyjnych twarzy, dłoni, stóp i ciała oraz wizażu i pielęgnacji okolic oczu. W Żaku nauczymy Cię także zasad bezpieczeństwa i higieny w salonie kosmetycznym. Nauka języka obcego branżowego pozwoli Ci na obsługę klientów obcojęzycznych, a także znacznie ułatwi podjęcie pracy poza granicami kraju.
Po ukończeniu szkoły kosmetycznej oraz zdaniu końcowego egzaminu zewnętrznego organizowanego w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną absolwenci zdobywają tytuł technika usług kosmetycznych. Otrzymują również świadectwo zgodne ze wzorem MEN.
Co po szkole kosmetycznej? Praca jako technik usług kosmetycznych – możliwości
Technik usług kosmetycznych to zawód, na który zawsze jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Z usług kosmetyczki korzystają przyszłe panny młode, osoby chcące regularnie poprawiać swoją urodę, potrzebujące profesjonalnego makijażu przed ważnym wydarzeniem, mające problemy skórne, z którymi sami sobie nie radzą – i wiele, wiele innych. O brak zatrudnienia nie trzeba się zatem martwić; kosmetyczka może pracować np.:
w centrach urody,
w gabinetach i salonach kosmetycznych,
w gabinetach i salonach odnowy biologicznej,
w ośrodkach SPA,
w salonach fryzjerskich,
w studiach stylizacji i wizażu
czy pełniąc własną, prywatną praktykę zawodową.
Praca jako technik usług kosmetycznych niesie ze sobą także możliwości rozwoju i to nie tylko poprzez kursy, ale także niezliczone warsztaty w kraju i za granicą. Zatem dokształcać się w tej dziedzinie można cały czas. Ludzie przykładają ogromną wagę do wyglądu zewnętrznego, który jest istotny nie tylko dla lepszego samopoczucia, ale także w kontaktach pracowniczo-biznesowych. To jak postrzegamy sami siebie, a także jak postrzegają nas inni, bywa kluczowe. Dbamy zatem nie tylko o fryzurę, ale także paznokcie i dłonie, stopy, skórę twarzy i szyi, a także makijaż.
Ile zarabia technik usług kosmetycznych?
Jeśli chodzi o zarobki technika usług kosmetycznych, to ich wysokość zależy od dwóch czynników – miejsca, w którym się pracuje oraz liczby stałych klientów. Rozpiętość cenowa zabiegów w salonach jest naprawdę spora. Zatem na pewno więcej zarabia się na masażach niż stylizacji paznokci czy brwi i rzęs. Wszystko zależy także od liczby i rodzaju wykonywanych zabiegów. Warto podkreślić, że jest to w pewnej mierze praca sezonowa, gdyż można zarobić więcej niż zwykle w tak zwanych miesiącach ślubnych, w wakacje oraz przed świętami. Wtedy bowiem kobiety i mężczyźni chętniej umawiają się na paznokcie, stylizację brwi i rzęs, zabiegi na twarz oraz makijaże i inne zabiegi.
Uogólniając, zgodnie z danymi pochodzącymi z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń i przedstawionymi na stronie wynagrodzenia.pl, technik usług kosmetycznych pracujący na etacie zarabia od 3030 do 4490 zł brutto; ale aż 25% kosmetyczek osiąga wyższe dochody. Na jeszcze wyższe zarobki mogą liczyć osoby prowadzące własną działalność, ponieważ każda pojedyncza usługa kosztuje często kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.
Chcesz zostać technikiem usług kosmetycznych? Właśnie trwa rekrutacja!
Już dziś zapisz się online.
Zobacz także