Technik usług kosmetycznych

Dlaczego warto kształcić się na tym kierunku?

23.8.2019

Czym charakteryzuje się zawód technika usług kosmetycznych? Jakie predyspozycje trzeba mieć, by go wykonywać? Czego można nauczyć się na zajęciach? Czy i dlaczego warto wykonywać ten zawód? Poniżej odpowiedzi.

Jeśli od dawna interesujesz się makijażem i modą, masz w łazience niezliczone ilości nowych kosmetyków, które kupujesz, żeby przetestować, oglądasz vlogi makijażowe i czytasz blogi o tej tematyce, powinnaś wybrać kształcenie w zawodzie technik usług kosmetycznych. Dzięki nauce w szkole policealnej można poznać tajniki makijażowe i dowiedzieć się wiele o upiększaniu twarzy i ciała. Umiejętności zdobyte w szkole przydadzą się jednak nie tylko w pracy, ale także prywatnie.

Zawód technik usług kosmetycznych

Technik usług kosmetycznych, na co dzień zwany kosmetyczką, zajmuje się wydobyciem i podkreśleniem urody – poprzez wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających i leczniczych. Przykładowe obowiązki to wykonywanie makijażu na różne okazje, charakteryzacji (np. do sesji zdjęciowych czy filmów), manikiuru i pedikiuru, pielęgnacja twarzy i dekoltu, stylizacja brwi i rzęs itp.

Kosmetyczka po szkole kosmetycznej potrafi samodzielnie sporządzać i stosować kosmetyki oraz sterylizować narzędzia i przyrządy używane w salonie, zgodnie z przyjętymi standardami higienicznymi. Powinna także wykorzystywać wiedzę na temat stanu skóry i doradzać klientom rodzaj zabiegów dostosowanych do rodzaju cery, a także radzić w kwestii codziennej pielęgnacji twarzy.

Rzecz jasna, także w tym zawodzie potrzebne są pewne konkretne cechy i predyspozycje. Kosmetyczka powinna być zadbana i mieć przyjazne usposobienie, być komunikatywna, spostrzegawcza i staranna.

Wygląd technika usług kosmetycznych to bardzo ważna kwestia. W żadnym innym zawodzie nie liczy się on tak bardzo. Dbanie o siebie to najlepszy sposób na reklamę swoich usług. Liczy się dyskretny, ale staranny makijaż, zadbane paznokcie i cera. Niezwykle istotne jest także pozytywne nastawienie do ludzi. Kosmetyczka powinna być życzliwa i  komunikatywna – to ważne nie tylko podczas omawiania zabiegu, ale także podczas zwyczajnej rozmowy. Warto, by była otwarta na nowe znajomości.

Kolejne przydatne cechy to czujność i spostrzegawczość. To przydaje się podczas wykonywania makijażu, ale jeszcze bardziej podczas zabiegów pielęgnacyjnych skóry. Profesjonalna kosmetyczka powinna umieć wykryć niepokojące zmiany skórne i w razie czego zaproponować wizytę lekarską.

Czy warto kształcić się w szkole kosmetycznej?

Zdecydowanie tak! Zawód technik usług kosmetycznych najczęściej jest połączeniem pasji i pracy. Dodatkowo może być bardzo satysfakcjonujący, gdyż poprzez zabiegi można wpływać na samopoczucie i pewność siebie klientów. Kosmetyczka swoją pracą daje ludziom radość. Do niewątpliwych zalet tego zawodu należy także możliwość nawiązania kontaktów z ciekawymi osobami.

Jest to również zawód z perspektywami dalszego rozwoju. Po zdobyciu wykształcenia w tym kierunku, można rozpocząć dokształcanie i poszerzanie oferty swojego salonu lub po prostu swoich umiejętności.  Dobrym pomysłem jest wybranie kierunku technik masażysta, masaż z elementami SPA, podologia czy wizażysta/stylistka. To pozwoli na świadczenie usług kompleksowych w salonie i podniesie jego prestiż.

Program nauczania na kierunku technik usług kosmetycznych

Przykładowy program nauczania w szkole kosmetycznej obejmuje m.in. zagadnienia takie jak:

·         anatomia

·         chemia kosmetyczna

·         dermatologia

·         kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca dłoni, stóp i ciała

·         kosmetyka pielęgnacyjna twarzy, szyi i dekoltu

·         podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce

·         zabiegi pielęgnacyjne twarzy, szyi i dekoltu

·         zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dłoni i stóp

·         zabiegi pielęgnacyjne i upiększające ciała

·         wizaż w pracy kosmetyczki

·         elementy wizażu i zabiegi pielęgnacyjne okolic oczu

·         podstawy dietetyki

·         bezpieczeństwo i higiena pracy w salonie kosmetycznym

·         podstawy przedsiębiorczości

·         działalność gospodarcza i usługowa w salonie kosmetycznym

·         język obcy branżowy

W szkole kosmetycznej nauczysz się rozpoznawać rodzaje cery i rozróżniać zmiany skórne. Poznasz podstawy dermatologii, dzięki czemu będziesz potrafiła dobierać kosmetyki do indywidualnego rodzaju cery. Dzięki podstawom dietetyki dowiesz się w jaki sposób odżywianie ma wpływ na skórę. Anatomia z kolei, skupia się na budowie i funkcji skóry. Zajęcia praktyczne odbywają się z: zabiegów pielęgnacyjnych twarzy, dłoni, stóp i ciała oraz wizażu i pielęgnacji okolic oczu. Bardzo ważne jest także poznanie zasad bezpieczeństwa i higieny w salonie kosmetycznym.

Nauka języka obcego branżowego i znajomość słownictwa pozwoli na obsługę klientów obcojęzycznych, a także podjęcie pracy poza granicami kraju.

Po ukończeniu szkoły kosmetycznej absolwenci zdobywają następujące kwalifikacje: AU.61, czyli wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy oraz AU. 62, czyli wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp.

Tryb nauczania w szkole kosmetycznej

Nauka odbywa się w systemie zaocznym, dlatego możliwe jest pogodzenie jej z pracą. Czas trwania kursu wynosi 2 lata. By uzyskać tytuł technika usług kosmetycznych, należy zdać egzamin zewnętrzny organizowany w szkole przez okręgową komisję egzaminacyjną. Na zakończenie otrzymuje się świadectwo MEN.

Perspektywy pracy jako technik usług kosmetycznych

Jest to zawód, na który jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Niesie on także ze sobą możliwości rozwoju i to nie tylko poprzez kursy, ale także niezliczone warsztaty w kraju i za granicą. Zatem dokształcać się w tej dziedzinie można cały czas. Ludzie przykładają ogromną wagę do wyglądu zewnętrznego, który jest istotny nie tylko dla lepszego samopoczucia, ale także w kontaktach pracowniczo-biznesowych. To jak postrzegamy sami siebie, a także jak postrzegają nas inni, bywa kluczowe. Dbamy zatem nie tylko o fryzurę, ale także paznokcie i dłonie, stopy, skórę twarzy i szyi, a także makijaż.

Technik usług kosmetycznych może znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach, tj.: salonach kosmetycznych, ośrodkach SPA, hotelach, gabinetach odnowy biologicznej czy studiach stylizacji. Może także otworzyć własną działalność i otworzyć swój salon. Własny biznes daje na pewno większą niezależność. Prowadząc własny salon, należy z wielką uwagą dbać o relacje z klientami i potencjalnymi klientami.

Jeśli chodzi o zarobki, to ich wysokość zależy od dwóch czynników – miejsca, w którym się pracuje oraz liczby stałych klientów. Rozpiętość cenowa zabiegów w salonach jest naprawdę spora. Zatem na pewno więcej zarabia się na masażach niż stylizacji paznokci czy brwi i rzęs. Wszystko zależy także od liczby i rodzaju wykonywanych zabiegów. Warto podkreślić także, że jest to również praca sezonowa, gdyż więcej niż zwykle zarobić można w miesiącach tzw. ślubnych, w wakacje oraz przed świętami. Wtedy bowiem kobiety chętniej umawiają się na paznokcie, stylizację brwi i rzęs, zabiegi na twarz i makijaże.

Chcesz zostać technikiem usług kosmetycznych? Właśnie trwa rekrutacja!

Już dziś zarezerwuj sobie miejsce.