Dekorator wnętrz

Podpowiadamy jak nim zostać i co trzeba umieć

9.9.2021

Jeśli masz zmysł estetyczny, lubisz często zmieniać wystrój swojego mieszkania, oglądasz programy o metamorfozach wnętrz i czytasz magazyny wnętrzarskie, to powinieneś pomyśleć o pracy jako dekorator wnętrz. A wyszkolić się w tym fachu można naprawdę szybko. Jak zostać dekoratorem wnętrz?

 Przyszłościowa praca – projektant wnętrz nie musi obawiać się o perspektywy zawodowe

 

Zapotrzebowanie na architektów i dekoratorów wnętrz jest coraz większe. Ma to związek z tym, że rynek nieruchomości rozwija się w szybkim tempie. Dużo osób kupuje mieszkania (także jako inwestycje) i buduje domy. A to niesie za sobą konieczność urządzenia ich wnętrz. Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem pomieszczeń, a dekorator wnętrz doradza właścicielom jakie meble, sprzęty i dodatki wybrać.

 Jakie predyspozycje powinien mieć dekorator wnętrz?

 Nie każdy sprawdzi się w tej profesji. Osoba, która chce zostać dekoratorem wnętrz powinna przede wszystkim mieć duże wyczucie estetyczne oraz zmysł wnętrzarski. Przyda się także tzw. oko do detali, bo to one sprawiają, że wnętrze wygląda wyjątkowo. Poza tym dekorator powinien umieć odpowiednio ustawić meble i sprzęty, czyli musi znać zasady ergonomii. Inne ważne cechy to spostrzegawczość oraz komunikatywność i umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Te dwie ostatnie cechy są niezwykle istotne podczas kontaktów z klientami. Należy pamiętać, że dekorator tworzy wnętrze nie dla siebie, lecz dla klienta. Musi zatem dokładnie słuchać czego inwestor chce i potrzebuje, a następnie urządzić wnętrze zgodnie ze wskazówkami klienta. Oczywiście może proponować swoje rozwiązania, jednak finalnie nie może ich narzucać, a wnętrze musi spełniać określone wcześniej wymogi.

Jeżeli jesteś osobą, która lubi oglądać programy wnętrzarskie o metamorfozach domów i mieszkań i czyta magazyny o takiej tematyce, a nawet uważa, że zrobiłaby lepiej taką przemianę, często zmienia wystrój swojego lokum, zauważa wszelkie niedociągnięcia w aranżacji wnętrz znajomych, to jest wysoce prawdopodobne, że sprawdzisz się w tej pracy. Zwłaszcza, że zostać dekoratorem wnętrz wcale nie jest trudno.

Architekt wnętrz – co trzeba umieć?

Predyspozycje do wykonywania zawodu to jedno – aby móc z powodzeniem pracować w tej branży konieczne jest zdobycie konkretnych umiejętności. Najważniejsze jest zdobycie odpowiedniego warsztatu projektowego, co wymaga m.in. poznania odpowiednich narzędzi projektowych i ich obsługi. To absolutna podstawa – i to właśnie tego powinni w pierwszej kolejności nauczyć się przyszli projektanci. Umiejętności praktyczne są w tym zawodzie niezwykle istotne.

 Projektant wnętrz – co trzeba umieć poza samym projektowaniem?

Warsztat projektowy to jednak nie wszystko. Oprócz tego dekoratorzy wnętrz powinni też dysponować wiedzą z zakresu materiałoznawstwa – także jeśli chodzi o tkaniny i inne materiały dekoracyjne. Dodatkowo projektant wnętrz musi umieć przełożyć wizję klienta na konkretne rozwiązania, a w razie potrzeby – wykluczyć takie, które mogłyby np. grozić bezpieczeństwu czy utrudniać później korzystanie z urządzanej przestrzeni.

Jak zostać projektantem wnętrz?

Wiele osób zainteresowanych rozpoczęciem pracy w tej branży zastanawia się, jak zostać architektem wnętrz i od czego zacząć naukę projektowania wnętrz. Większość z nich jest jednocześnie przekonana, że muszą zdobyć wykształcenie wyższe na odpowiednim kierunku. By zostać dekoratorem, nie trzeba jednak kończyć studiów wyższych. Jak zostać projektantem wnętrz bez studiów? Okazuje się, że zamiast tego można na przykład ukończyć roczny kurs projektowania wnętrz czy kurs aranżacji wnętrz. Przyszły dekorator wnętrz kurs może ukończyć stosunkowo szybko, dzięki czemu będzie mógł szybciej rozpocząć pracę w zawodzie. Kursy projektowania wnętrz mogą być zatem dobrą alternatywą do studiów.

Dekorator wnętrzkurs architektury wnętrz lub roczne kształcenie policealne

Aby zostać architektem wnętrz, można również ukończyć naukę w ramach kształcenia policealnego. Kierunek dekorator wnętrz szkoła Żak prowadzi już od dłuższego czasu. Tryb nauczania jest zaoczny, co daje możliwość połączenia nauki z pracą. Po ukończeniu nauki otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/dekorator-wnetrz.

 Co obejmuje program nauczania na kierunku dekorator wnętrz?

 W zakres programu nauczania na tym kierunku wchodzą m.in. zagadnienia takie jak: projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych, projektowanie kuchni i łazienki, historia sztuki i architektury XX wieku, tkaniny i inne materiały dekoracyjne, triki dekoratorskie z metodyka pracy, warsztat projektowy, wprowadzenie do materiałoznawstwa, podstawy psychologii z elementami treningu interpersonalnego, psychologia biznesu oraz bezpieczeństwo wykonywania zadań zawodowych.

Na kierunku tym przygotowuje się słuchaczy do samodzielnego świadczenia usług na rynku projektowo-wnętrzarskim. Kursanci poznają praktyczne metody projektowania wnętrz, w tym triki znanych designerów, pracę z materiałami i tkaninami. Zapoznają się także z zasadami projektowania pomieszczeń takich jak kuchnia oraz łazienka, czyli najbardziej wymagające wnętrza w każdym domu. Ważnym elementem kursu jest również nauka nowoczesnych technologii w pracy projektowej (programów komputerowych). Istotne są także podstawy psychologii i psychologii biznesu oraz elementy treningu interpersonalnego z uwagi na pracę z klientem i konieczność zrozumienia jego oczekiwań. Niezmiernie ważna jest także umiejętność przekonania klientów do swoich pomysłów i wizji.

Wiedza o historii sztuki i architektury XX wieku pozwoli na czerpanie inspiracji dekoratorskich. Z kolei warsztat projektowy ma służyć temu, by w praktyce móc zastosować zdobytą wiedzę, zyskać wprawę oraz kompetencje.

Jakie perspektywy pracy ma dekorator wnętrz?

Osoba z wykształceniem dekoratorskim może podjąć pracę w: biurach projektowych, firmach budowlanych, pracowniach designerskich, w konsultingu. Oczywiście może również otworzyć własną działalność.

Jak w prawie każdym zawodzie, także i w tym można iść z duchem czasu i działać jako vloger, youtuber czy założyć fanpage. W tych social mediowych kanałach można dzielić się wskazówkami i pomysłami dotyczącymi urządzania wnętrz. To dobry sposób na dodatkowy zarobek albo też sposób na biznes. Od tego już krótka droga do wnętrzarskiego programu w telewizji. A takich programów czy nawet całych kanałów ciągle przybywa. Wszystko to wynika z coraz większego zainteresowania tym tematem.

Projektant wnętrz – zarobki

Ile zarabia architekt wnętrz? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób rozważających pracę w tym zawodzie. Jeśli chodzi o zarobki dekoratora wnętrz, to wiele zależy od tego jak jest zatrudniony – czy na umowę o pracę, czy zlecenie w przypadku działalności jako freelancer. Średnie zarobki wynoszą powyżej 3500 zł brutto. Oczywiście na inne wynagrodzenie można liczyć na początku pracy dekoratora, a na inne gdy jest się doświadczonym designerem. Na pewno więcej można zarobić, prowadząc własną działalność. Poza tym pracując na etacie, także można dodatkowo przyjmować zlecenia prywatne i mieć kolejne źródło przychodu.

To, ile zarabia projektant wnętrz, zależy jednak nie tylko od doświadczenia w branży, ale także od miejsca, w którym pracuje. Wiadomo, że w dużych miastach jest więcej potencjalnych klientów, którzy chętniej korzystają z takich usług. Na szczęście coraz więcej osób chce mieszkać w ładnie urządzonych, a zarazem funkcjonalnych wnętrzach i dlatego bardziej niż kiedyś są skłonni zatrudnić kogoś, kto im właśnie takie wnętrze urządzi.

 Czy warto zostać dekoratorem wnętrz?

Wiele osób zastanawiając się nad wyborem ścieżki kariery, zadaje sobie pytanie czy warto zająć się tym, a nie czym innym. Praca w każdym zawodzie ma swoje plusy i minusy i tak samo jest w przypadku dekoratora wnętrz. Największą zaletą tego zawodu jest możliwość pomocy klientom – odmiany ich mieszkania czy domu i tym samym odmiany ich życia, bo przecież większość czasu spędza się jednak w domu. I chodzi tu nie tylko o ładne, miłe dla oka wnętrza, ale także o jego funkcjonalność. Zmiana wnętrza z niepraktycznego na bardziej funkcjonalne powoduje, że życie mieszkańców staje się wygodniejsze i co za tym idzie lepsze.

Praca dekoratora ma także inne zalety – kolejna z nich to możliwość robienia czegoś kreatywnego – wszak praca dekoratora nie jest odtwórcza i nudna. Każdy projekt to coś nowego – w tym zawodzie można spełniać się artystycznie zamiast siedzieć przy biurku od 8 do 16.

Faktem jest, że na początku trzeba wypracować sobie markę na rynku, a także zdobyć doświadczenie i przygotować sobie portfolio zrealizowanych projektów. Trzeba zatem być cierpliwym i nie liczyć od razu na duże zarobki. Czasem nawet należy stworzyć jakiś projekt zupełnie za darmo, w ramach zdobywania doświadczenia i portfolio.

Pracując jako dekorator freelancer jest trzeba liczyć się z tym, że pojawi się konieczność jeżdżenia do klientów i omawiania projektów wtedy, kiedy wrócą z pracy, czyli wieczorami. Jest to atut, szczególnie dla osób, które potrafią same zorganizować sobie dzień pracy i narzucić pewna dyscyplinę, wówczas pierwszą połowę dnia można poświęcić na pracę koncepcyjną i projektowanie, a wieczory na spotkania. Natomiast jeśli wybierze się pracę w biurze projektowym, czas pracy będzie bardziej normowany. Więcej o wadach i zaletach tego zawodu oraz o tym, czym dokładnie zajmuje się dekorator wnętrz, można przeczytać na stronie https://zak.edu.pl/leksykon-zawodow/28-dekorator-wnetrz.
 

Jeśli czujesz, że dekorator wnętrz, to kierunek dla Ciebie, nie trać czasu i zapisz się już dziś. Mamy ostatnie wolne miejsca!