Masz wyczucie estetyki?

Jeśli lubisz tworzyć, ciągle zmieniasz coś w swoim mieszkaniu i pomagasz urządzać mieszkania znajomym zamień pasję w pracę i zostań dekoratorem wnętrz!

12.12.2019

Rynek mieszkań i domów prężnie się rozwija. A przecież kupujący mieszkania i budujący domy muszą je urządzić. Często sami nie mają do tego głowy albo po prostu chcą to zlecić profesjonaliście. Pomóc im w tym może dekorator wnętrz. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest spore. Osoba wykonująca ten zawód urządza wnętrza, czyli podpowiada właścicielom jakie sprzęty, meble i dodatki wybrać. Musi znać się na doborze kolorów, faktur, tkanin i wszystkich elementów wystroju wnętrz. Ważne, by wizję projektu danego wnętrza miała w głowie. Wykonywanie zawodu dekoratora może być naprawdę ciekawym zajęciem.

Czym zajmuje się dekorator wnętrz?

Praca dekoratora wnętrz polega na zaplanowaniu i wprowadzeniu zmian w całym domu czy mieszkaniu lub też przeprowadzeniu metamorfozy jednego pomieszczenia. Projekt jest uzależniony od potrzeb i środków finansowych jakimi dysponuje klient. Profesjonalny dekorator wnętrz traktuje mieszkanie kompleksowo i dba, by wszystkie jego pomieszczenia tworzyły harmonijną całość. Ma również dużą wiedzę o materiałach używanych do dekoracji wnętrz – zna ich właściwości i wie, jak powinno się je dobierać.

Jakie predyspozycje powinien mieć dekorator wnętrz?

Śmiało można powiedzieć, że bycie dekoratorem wnętrz to praca dla artysty. Dlaczego? Dlatego, że żeby być dobrym w swoim fachu, należy mieć tzw. zmysł artystyczny i estetyczny, tzw. dobre oko do detali oraz pewną konieczną wrażliwość, a także umiejętność łączenia kolorów, faktur, materiałów, a co najważniejsze – umiejętność wizualizowania sobie projektu w głowie! Dobry dekorator powinien też znać się na ergonomii, czyli umieć doradzić klientom odpowiednie, czyli funkcjonalne umiejscowienie mebli i innych sprzętów, tak by mogli swobodnie korzystać z mieszkania czy domu. Oczywiście dekorator musi na bieżąco śledzić trendy, żeby wiedzieć co jest modne, a co jest już passe we wnętrzach.

Oprócz wyżej wymienionych cech dekorator wnętrz powinien być spostrzegawczy i gotowy do ciągłego rozwoju i dokształcania. Musi być również komunikatywny i umieć słuchać. Ta ostatnia cecha jest kluczowa w kontakcie z klientem – dekorator musi słuchać z uwagą jakie wymagania i oczekiwania ma klient w stosunku do urządzanego wnętrza. Jest to bardzo ważne, ponieważ dekorator urządza wnętrze nie dla siebie, lecz dla klienta.

Czego nauczysz się na kierunku dekorator wnętrz?

Żeby zostać dekoratorem wnętrz, wcale nie trzeba kończyć studiów wyższych. Można ukończyć odpowiedni kurs policealny. Kurs trwa rok, a po jego ukończeniu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły. Oczywiście jeśli ktoś chce kształcić się dalej, może spróbować swoich sił na studiach architektonicznych.

Program nauczania obejmuje zagadnienia takie jak: bezpieczeństwo wykonywania zadań zawodowych, historia sztuki i architektury XX w., podstawy psychologii z elementami treningu interpersonalnego, projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych, projektowanie kuchni i łazienki, psychologia biznesu, tkaniny i inne materiały dekoracyjne, tricki dekoratorskie z metodyką pracy, warsztat projektowy, wprowadzenie do materiałoznawstwa.

Istotnym przedmiotem są podstawy psychologii z elementami treningu interpersonalnego, gdyż dzięki temu dekorator wnętrz potrafi asertywnie i skutecznie komunikować się z klientem i przekonać go do swoich pomysłów. Dużo czasu poświęca się także projektowaniu kuchni i łazienki, gdyż są to najbardziej wymagające pomieszczenia w każdym domu i mieszkaniu. Ważny jest także warsztat projektowy, który pozwala na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.

Jakie perspektywy pracy ma dekorator wnętrz?

Dekorator wnętrz może pracować w biurach projektowych i architektonicznych, firmach budowlanych, pracowniach designerskich czy u deweloperów. Może także  prowadzić własne biuro czy świadczyć usługi konsultingowe jako „wolny strzelec”. Wybór miejsca pracy zależy od usposobienia i innych uwarunkowań, ale zawsze polega na tym samym, czyli projektowaniu lub zmienianiu wystroju mieszkań. To naprawdę twórcza praca dla artysty.

Ponadto dekorator może założyć blog, vlog czy też fanpage i dzielić się pomysłami i wskazówkami z kolegami po fachu i wszystkimi tymi, którzy interesują się wystrojem wnętrz. Jest to sposób na dodatkowy zarobek albo nawet i pomysł na życie w zależności od tego jak popularny wśród odbiorców stanie się dany kanał. Szczęśliwcy mają nawet szansę prowadzić swój program wnętrzarski w telewizji.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie dekoratora, to jest ono uzależnione od jego doświadczenia oraz formy pracy – czy pracuje na umowę o pracę, czy jako freelancer. Mediana wynagrodzeń wynosi powyżej 2500 zł brutto. Zaletą tego zawodu jest to, że pracując na etacie, można także zarabiać prywatnie, przyjmując zlecenia, a wtedy zarobki mogą być wyższe. Oczywiście dekoratorzy wnętrz-designerzy, mający wypracowaną renomę, zarabiają naprawdę nieźle. Często są polecani kolejnym klientom i tak ich prestiż rośnie. Ogromny wpływ na wysokość zarobków ma doświadczenie, czyli bogate portfolio prac. Warto sobie takie stworzyć.

Dlaczego warto zostać dekoratorem wnętrz?

Dla osób o artystycznym usposobieniu to praca marzeń i szansa na realizację swoich pomysłów. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli pasji z pracą zarobkową. A przecież każdy marzy o tym, by taką pracę wykonywać. Jest to na pewno zajęcie dające wiele satysfakcji – gdy wie się, że urządziło się wnętrza w taki sposób, że klient mieszka w doskonale urządzonym, funkcjonalnym i pięknym domu. Dekorator ma także realny wpływ na komfort życia mieszkańców. Zaprojektowanie harmonijnego wnętrza, w którym klient może wypocząć po ciężkim dniu pracy jest bardzo budujące psychicznie.

Oczywiście w każdym zawodzie, także i w tym są plusy i minusy. Największymi zaletami tej pracy są łączenie pracy z pasją oraz satysfakcja z zadowolenia klienta, a poza tym kreowanie czegoś nowego za każdym razem, przy każdym kolejnym projekcie. Są jednak także minusy tego zawodu. Na pewno jest to konieczność wypracowania sobie marki na lokalnym rynku i zdobycia doświadczenia. To wymaga odrobiny cierpliwości. Inną wadą może okazać się czas pracy, który nie jest limitowany tak jak w pracy biurowej. Bardzo często trzeba jeździć do klienta wieczorem, gdy wróci z pracy. A to skutkuje tym, że dekorator nie kończy pracy o 16 czy 17. Jego czas pracy jest bardziej elastyczny. Oczywiście dla niektórych jest to zaletą, a nie wadą. Pomijając wady, jest to jednak wymarzona praca dla  osób, które pasjonują się wystrojem wnętrz i wszystkim, co z tym związane.

Szczegółowe informacje na temat kierunku dekorator wnętrz można znaleźć na stronie szkoły: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/dekorator-wnetrz.