Masz wyczucie estetyki?

Jeśli lubisz tworzyć, ciągle zmieniasz coś w swoim mieszkaniu i pomagasz urządzać mieszkania znajomym zamień pasję w pracę i zostań dekoratorem wnętrz!

23.6.2023

Co to jest poczucie estetyki i w jakich zawodach się przydaje?

Słowo „estetyka” pochodzi od greckiego „aisthetikos”, tłumaczonego jako „dotyczący poznania zmysłowego”, „wrażliwy”. Obecnie estetyka jest utożsamiana z czymś gustownym i po prostu ładnym – na przykład w kontekście przestrzeni czy ubioru.

W niektórych zawodach poczucie estetyki jest szczególnie ważne; przyda się w niemal wszystkich zawodach artystycznych, w tym m.in. w pracy dekoratora wnętrz.

Czym zajmuje się dekorator wnętrz?

Popyt na zakup mieszkań i domów systematycznie rośnie – tym samym nie brakuje osób, które potrzebują urządzić zakupione nieruchomości. Często decydują się na zlecenie tego profesjonaliście, czyli np. dekoratorowi wnętrz. Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się nie tylko doborem odpowiednich dodatków, ale też podpowiada właścicielom, jakie sprzęty, meble czy materiały warto wybrać. Z tego względu dekorator musi znać się na doborze kolorów, faktur, tkanin i wszystkich elementów wystroju wnętrz.

Praca dekoratora wnętrz polega zatem na zaplanowaniu i wprowadzeniu zmian w całym domu czy mieszkaniu lub też przeprowadzeniu metamorfozy jednego pomieszczenia. Ostateczny kształt projektu powinien być uzależniony od potrzeb i środków finansowych jakimi dysponuje klient.

Jakie predyspozycje powinien mieć dekorator wnętrz?

Śmiało można powiedzieć, że bycie dekoratorem wnętrz to praca dla artysty. Dlaczego? Dlatego, że żeby być dobrym w swoim fachu, należy mieć tzw. zmysł artystyczny i estetyczny, tzw. dobre oko do detali oraz pewną konieczną wrażliwość, a także umiejętność łączenia kolorów, faktur, materiałów, a co najważniejsze – umiejętność wizualizowania sobie projektu w głowie! Dobry dekorator powinien też znać się na ergonomii, czyli umieć doradzić klientom odpowiednie, czyli funkcjonalne umiejscowienie mebli i innych sprzętów, tak by mogli swobodnie korzystać z mieszkania czy domu. Oczywiście dekorator musi na bieżąco śledzić trendy, żeby wiedzieć co jest modne, a co jest już passe we wnętrzach.

Czy można nauczyć się wyczucia estetyki?

Co jednak, jeśli osoba marząca o wykonywaniu zawodu dekoratora wnętrz obawia się, że nie ma wystarczającego poczucia estetyki? Jak podnieść estetykę? Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystko jest stracone – pomóc może m.in. uczestnictwo w odpowiednich kursach, takich jak ten oferowany w Żaku. Program nauczania, oprócz historii sztuki i architektury czy podstaw psychologii z elementami treningu personalnego obejmuje m.in. projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych, projektowanie kuchni i łazienki, psychologia biznesu, tkaniny i inne materiały dekoracyjne, tricki dekoratorskie z metodyką pracy, warsztat projektowy czy wprowadzenie do materiałoznawstwa. Dzięki temu osoby uczestniczące w zajęciach mogą zapoznać się z ciekawymi projektami wnętrz i wyrobić sobie własne poczucie estetyki – bazując na tym, czego się uczą.  

Jakie perspektywy pracy ma dekorator wnętrz?

Dekorator wnętrz może pracować w biurach projektowych i architektonicznychfirmach budowlanychpracowniach designerskich czy u deweloperów. Może także prowadzić własne biuro czy świadczyć usługi konsultingowe jako „wolny strzelec”. Wybór miejsca pracy zależy od usposobienia i innych uwarunkowań, ale zawsze polega na tym samym - czyli projektowaniu lub zmienianiu wystroju mieszkań.

Dlaczego warto zostać dekoratorem wnętrz?

Dla osób o artystycznym usposobieniu to praca marzeń i szansa na realizację swoich pomysłów. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli pasji z pracą zarobkową. To też na pewno zajęcie dające wiele satysfakcji – dekorator ma realny wpływ na komfort życia mieszkańców. Zaprojektowanie harmonijnego wnętrza, w którym klient może wypocząć po ciężkim dniu pracy jest niezwykle motywujące.

Szczegółowe informacje na temat kierunku dekorator wnętrz można znaleźć na stronie szkoły: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/dekorator-wnetrz.