Home staging w praktyce – 5 prostych zasad

Dekoruj i odnawiaj mieszkanie na sprzedaż

26.1.2020

Czy można, w kilku prostych krokach, sprawić, że mieszkanie na sprzedaż stanie się atrakcyjniejsze niż jest i szybko znajdzie kupca? Tak! Wszystko dzięki home stagingowi, czyli sprytnym sztuczkom, dzięki którym wnętrze zyskuje na efektowności i funkcjonalności. Na czym dokładnie polega home staging? Czym należy się kierować, dekorując i odnawiając mieszkanie na sprzedaż? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Home staging – co to takiego?

Osoby, które decydują się na sprzedaż domu lub mieszkania, wychodzą z założenia, że przed zaprezentowaniem nieruchomości potencjalnym kupującym, nie warto w nią inwestować. Wszystko dlatego, że nabywcy i tak zwykle chcą dokonać zmian, zarówno w wyglądzie, jak i wyposażeniu mieszkania. Do zupełnie odmiennych wniosków doszła agentka nieruchomości ze Stanów Zjednoczonych – Barb Schwarz. Według niej, odpowiednie przygotowanie nieruchomości, zdecydowanie ułatwi i przyspieszy jej sprzedaż, a czasem nawet podniesie jej cenę. Wymyślona przez nią strategia to właśnie home staging.

 Czy wiesz, że…

home staging realnie wpływa na sprzedaż nieruchomości? Z wyników przeprowadzonych badań wynika, że czas szukania nabywcy skraca się o 40%, a finalna cena może być nawet o 25 w porównaniu do ofert mieszkań, które nie zostały odpowiednio przygotowane do sprzedaży.

Założenia tej strategii są banalnie proste. Zadaniem sprzedającego jest najpierw wyszukanie, a następnie, odpowiednie wyeksponowanie wszelkich atutów mieszkania i podkreślenie ich podczas prezentacji dla potencjalnych kupców. To bardzo ważne, ponieważ cechy nieistotne z punktu widzenia sprzedającego, mogą się okazać kluczowe dla kupującego. Idea autorstwa Barb Schwarz szybko spotkała się z uznaniem innych agentów nieruchomości, w szczególności na rynku amerykańskim, brytyjskim i skandynawskim, stając się podstawą ich działania.

Dekorator wnętrz – nieoceniona pomoc w home stagingu

Odnawianie mieszkania, dla osób, które słabo się na tym znają, będzie czasochłonne i nie zawsze przyniesie zamierzony efekt. Ci, którzy nie mają na to czasu lub nie do końca ufają swoim estetycznym wyborom, mogą powierzyć to zadanie profesjonalistom, czyli tzw. home stagerom, specjalistom z zakresu dekorowania wnętrz. To fachowcy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, by sprawnie przeprowadzić cały proces – są w stanie dokonać metamorfozy mieszkania nawet na ostatnią chwilę!

Jak działają home stagerzy? Najpierw oceniają stan nieruchomości. Na tej podstawie opracowują plan działania i ustalają kosztorys, biorąc pod uwagę również elementy wyposażenia, które należy dokupić. Przeróbki, których dokonują home stagerzy, są wykonywane po to, by w jak najlepszym świetle, profesjonalnie sfotografować mieszkanie i umieścić zdjęcia w ogłoszeniu. To na pewno pomoże przyciągnąć potencjalnych kupujących, którym będzie można zaprezentować atrakcyjne wnętrze. Inwestycja w pracę, którą mają wykonać home stagerzy, opłaca się. Lepiej zainwestować niewielkie pieniądze w odpowiednią stylizację mieszkania, niż nie zrobić nic i pozwolić, żeby stało puste przez kolejnych kilka miesięcy. Przyszli home stagerzy mogą nabyć potrzebne do wykonywania tej profesji umiejętności, uczęszczając na jednoroczny kurs Dekorator wnętrz, o którym więcej informacji można znaleźć tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/dekorator-wnetrz.

Odnawianie mieszkania przed sprzedażą – o czym trzeba pamiętać?

Jak zabrać się do home stagingu w praktyce? Poniżej 5 zasad, które pomogą sprawnie podejść do tego zagadnienia.

  1. Nieskazitelny porządek

Gruntowne sprzątanie – to właśnie od tego należy zacząć przygotowywanie mieszkania na sprzedaż. We wnętrzu wszystko powinno lśnić: od podłóg, przez meble, aż po różnego rodzaju elementy dekoracyjne, np. lustra czy obrazy. Warto zwrócić szczególną uwagę na żyrandole, grzejniki czy przestrzeń pod meblami. O tych miejscach bardzo często zapomina się podczas sprzątania, a to właśnie tam gromadzi się sporo kurzu. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego pozostawienie brudnych naczyń w zlewie, nieposłane łóżko czy kosz, w którym nie mieszczą się już śmieci, są niedopuszczalne! Warto też ograniczyć ilość przedmiotów osobistych, np. schować szczoteczki do zębów czy przybory do mycia. To pozwoli puścić kupującemu wodze fantazji i wyobrazić sobie wnętrze z jego rzeczami osobistymi.

  1. Jasne i przestronne wnętrze

Odnawiając mieszkanie, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza. Gęste i bogato zdobione firany, lepiej zamienić na te, wykonane z delikatnych i lekkich materiałów lub zupełnie z nich zrezygnować. Naturalne światło wpadające przez okno sprawi, że przestrzeń wyda się optycznie większa. Żeby uzyskać przytulne wnętrze, warto sięgnąć po różnego rodzaju lampki, diody i łańcuchy LED, które dają ciepłe światło i jednocześnie unikać mocnego, górnego oświetlenia, które będzie podkreślać wszelkie niedociągnięcia w wykończeniu i wystroju wnętrza. Jeśli mieszkanie na co dzień jest słabo doświetlone, prezentację najlepiej zaplanować po zmroku i odpowiednio doświetlić wnętrze za pomocą porozstawianych w różnych miejscach lampek, dających ciepłe światło.

  1. Schludne ściany

W home stagingu nie mogło zabraknąć typowych prac związanych z odnowieniem mieszkania, jak np. odświeżenie ścian. Jeśli we wnętrzu da się, na pierwszy rzut oka, zauważyć poodklejane tapety czy plamy na ścianach, warto je usunąć. Podobnie jest z samymi kolorami ścian: intensywne, ciemne lub jaskrawe kolory, nie wszystkim przypadną do gustu. Właśnie dlatego, przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż, najlepiej zminimalizować ilość kolorów na ścianach i je przemalować, stawiając na jasną i stonowaną kolorystykę – głównie biel, beże lub odcienie szarości. Klasyczna biel dodatkowo rozjaśni i optycznie powiększy wnętrze. Lepiej też zrezygnować ze zbyt dużej ilości obrazów czy wszelkiego rodzaju bibelotów na ścianach, które wizualnie zmniejsza przestrzeń.

  1. Przestronny i funkcjonalny układ

Układ mieszkania powinien być funkcjonalny i sprawiać wrażenie przestronności i komfortu. Zbyt duża ilość mebli, optycznie zmniejszy wnętrze i wywoła efekt chaosu i zagracenia. Przed prezentacją nieruchomości, warto pozbyć się mebli, które nie są potrzebne, by nie zajmowały dodatkowej powierzchni. Te, które zostaną, należy ustawić w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Duże, jak np. szafy, najlepiej umieścić pod ścianą, co pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń. Warto również zrobić porządek wewnątrz szaf, nie zapełniając przy tym półek aż po same brzegi, a zostawiając ok. 20% wolnej przestrzeni, co da wrażenie przestronności. Dzięki temu, podczas prezentacji, będzie można pokazać, jak bardzo są pojemne i funkcjonalne.

  1. Dekorowanie wnętrza – odpowiednie dodatki

Przy home stagingu nie wolno zapomnieć o dodatkach, które sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne i przyjazne dla odwiedzających. Świeżo ścięte kwiaty w salonie, rozstawione w łazience zapachowe świeczki czy miska z owocami w kuchni to drobne elementy, które potrafią zupełnie zmienić sposób postrzegania wnętrza i wprowadzić do niego odpowiedni klimat. Warto zadbać o każdy detal: łóżko w sypialni powinno być perfekcyjnie pościelone, a poduszki na sofie ułożone niemal pod linijkę. Jeśli mieszkanie posiada taras lub balkon, również i te części należy odpowiednio przygotować. Przydadzą się odpowiednie meble ogrodowe, poduszki i oczywiście lampiony, które pomogą osiągnąć pożądany klimat.