Praca w branży logistycznej – wybierz ten kierunek rozwoju!

21.3.2023

Potrafisz szybko podejmować decyzje? Praca w sektorze logistycznym to coś, co może Cię zainteresować! Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tym zawodzie. Wyjaśniamy między innymi, co robi logistyk, a także jaką pracę można znaleźć po logistyce. Podpowiadamy również, w jaki sposób możesz zdobyć kompetencje niezbędne w tej branży. Zapraszamy do lektury!

Czym jest logistyka?

Logistyka jest niezwykle szerokim terminem – obejmuje wszelkie procesy związane z organizowaniem przepływu surowców i produktów, takie jak:

  • magazynowanie i pakowanie towarów,

  • przygotowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do przewozu pakunków,

  • monitorowanie kolejnych etapów transportu,

  • bieżące rozwiązywanie wszelkiego rodzaju trudności, które powstały na którymś z etapów danego procesu.

Osoby pracujące w logistyce odpowiadają również za zarządzanie odpadami, obsługę klienta, realizowanie zamówień czy przyjmowanie zwrotów.

Jak zdobyć pracę w logistyce?

Osoby, które chcą znaleźć pracę w logistyce, muszą posiadać fachową wiedzę z wielu dziedzin ‒ między innymi finansów i ekonomii, marketingu, towaroznawstwa oraz prawa krajowego i międzynarodowego.

Niemniej istotne od wiedzy są naturalne predyspozycje do pracy w logistyce. Bardzo dobrze sprawdzają się w niej osoby o ścisłych umysłach, które opanowały niełatwą umiejętność analitycznego myślenia, łączenia faktów, trafnego wyciągania wniosków i błyskawicznego podejmowania decyzji. Co więcej, logistyk powinien być w stanie skoordynować wiele pojedynczych procesów w jedną sprawnie funkcjonującą całość. Niezwykle przydatną kompetencją jest więc multitasking, czyli wielozadaniowość.

W dobie postępującej globalizacji przy pracy w logistyce bardzo przydatna jest również znajomość przynajmniej jednego języka obcego. W tej branży ważne są też zdolności negocjacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz umiejętność pracy w zespole. Przygotowanie transportu wymaga bowiem zaangażowania wielu osób: spedytorów, dyspozytorów, kierowców, zaopatrzeniowców czy pracowników magazynu. Dobry logistyk musi także radzić sobie z koniecznością działania pod presją czasu – nieprzewidziane sytuacje są wpisane na stałe w specyfikę pracy w logistyce.

Najkrótsza droga do pracy w logistyce: Transport i logistyka w szkołach Żak

Praca w logistyce wymaga połączenia odpowiednich cech osobowości, fachowej wiedzy i umiejętności. Kompetencje koniecznie do sprawnego zarządzania transportem możesz zdobyć dzięki nauce w szkołach Żak. W naszej ofercie edukacyjnej znajdziesz kierunek Transport i logistyka – został on stworzony z myślą o wszystkich osobach, które pragną zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w logistyce.

Nauka na tym kierunku trwa zaledwie 10 miesięcy, a zajęcia odbywają się w trybie zaocznym – umożliwia to wygodne połączenie edukacji z pracą. Po ukończeniu kierunku Transport i logistyka uzyskasz zaświadczenie zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz certyfikat szkoły. Dzięki tym dokumentom znalezienie pracy w logistyce będzie jeszcze prostsze!

Zajęcia na kierunku Transport i logistyka rozpoczynają się w lutym i we wrześniu. Aby rozpocząć naukę w szkole Żak, nie musisz posiadać świadectwa maturalnego – wystarczy, że masz 18 lat. Rejestracja trwa przez cały rok, a kandydaci przyjmowani są według kolejności zgłoszeń. Jeżeli chcesz zapisać się do szkoły Żak, możesz zrobić to w dogodnym dla Ciebie momencie, korzystając z formularza on-line. Jego wypełnienie zajmie tylko chwilę! Możesz także skontaktować się osobiście lub telefonicznie z wybranym przez Ciebie oddziałem szkoły. Znajdziesz je w wielu miastach na terenie całej Polski. Czego dowiesz się podczas zajęć? Dlaczego warto wybrać kierunek Transport i logistyka?

Kierunek Transport i logistyka – czego się nauczysz?

Nauka w szkołach Żak umożliwi Ci zdobycie umiejętności pożądanych przez pracodawców. Program kierunku Transport i logistyka został dostosowany do współczesnych realiów, a zajęcia prowadzone są tak, by przekazać uczestnikom jak najwięcej praktycznych, aktualnych informacji. Nasza kadra doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że „sucha teoria” i wykute na pamięć książkowe regułki nie mają żadnej wartości na rynku pracy w logistyce. W trakcie zajęć na kierunku Transport i logistyka poznasz wszystkie aspekty pracy w branży logistycznej. W programie znajdują się takie przedmioty, jak:

  • gospodarka magazynowa,

  • podstawy logistyki,

  • transport i spedycja,

  • środki transportu,

  • logistyka produkcji,

  • język angielski w pracy logistyka,

  • organizacja procesów transportowych i spedycyjnych,

  • organizacja procesów magazynowych,

  • dokumentacja procesów transportowych i logistycznych.

Podczas zajęć dowiesz, kto to logistyk, co robi i na czym polegają poszczególne etapy łańcucha dostaw i jak je organizować. Nauczysz się także, jak przyjmować i składować towary, przygotowywać i wydawać zamówienia, monitorować ich transport czy sporządzać listy przewozowe i inne dokumenty niezbędne przy pracy w logistyce.

W trakcie zajęć przedstawione zostaną również najistotniejsze krajowe i międzynarodowe regulacje prawne, które regulują działalność branży transportowej. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące nauki na kierunku Transport i logistyka znajdziesz na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/transport-i-logistyka.

Praca po logistyce – perspektywy zawodowe po kierunku Transport i logistyka

Zastanawiasz się, gdzie możesz wykorzystać umiejętności zdobyte podczas nauki w szkołach Żak i jaka praca czeka po logistyce? Sektor logistyczny zalicza się do jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów gospodarki. Daje to ogromne możliwości. Zatrudnienia możesz szukać wszędzie tam, gdzie na co dzień odbywa się transport towarów.

Specjaliści, którzy są w stanie sprawnie zarządzać transportami, potrzebni są w centrach dystrybucyjnych, portach morskich i lotniczych, magazynach, hurtowniach, firmach kurierskich i przewozowych – najczęściej na stanowisku spedytora. Jak zatem widzisz, pracy po logistyce zdecydowanie nie brakuje!

A popyt na spedytorów jest naprawdę duży – mowa tutaj o osobach, które odpowiadają za wszystkie etapy transportu. Do zadań spedytora należy skompletowanie zamówienia, odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie przesyłki, przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Spedytor dąży do optymalizacji kosztów transportu, odpowiada także za terminowe dostarczenie przesyłki do odbiorcy – na bieżąco monitoruje przebieg transportu, pozostaje w kontakcie z kierowcą i pomaga mu uporać się ze wszelkimi nieprzewidzianymi sytuacjami.

Na kierunek Transport i logistyka możesz się zapisać online na https://zak.edu.pl/zapisz-sie-online/