Można? Można! 3 zasady skutecznej nauki

#poradyzżaka

5.5.2023

Czy nauka może być szybka i skuteczna? Jasne, że tak. To zależy tylko od Ciebie i Twojego podejścia. Aby to zrobić, poznaj 3 zasady skutecznej nauki: plan zadań, plan terminów i trzymanie się planu.

W tym celu przygotuj:

●      duży arkusz papieru - jeśli chcesz pisać odręcznie,

●     albo: laptop, drukarkę z tuszem oraz papier do druku

●     kolorowe mazaki, wykreślacze itp.

●      taśmę, pinezkę, magnes itp. - chodzi o przymocowanie czymś kartki do ściany

Zasada nr 1: PLAN ZADAŃ

Aby dobrze zaplanować przygotowania do matury, wykonaj kolejno kroki:

●     Weź kartkę papieru albo otwórz plik edytowalny (.doc albo .xls)

●     Przygotuj tabelę z trzema kolumnami, gdzie pierwszą zatytułujesz:

“I. zadanie”, drugą “II. etapy”, a trzecią “III. Terminy”.

Możesz dodać czwartą kolumnę, w której na koniec zadania narysujesz zadowoloną buźkę – zaznaczysz, że zrobione. Dla takich momentów warto!

●     Wypisz zadania (kolumna I). Czego musisz się nauczyć?

●     Aby wykonać zadanie, podziel je na etapy (kolumna II). To znaczy, ustal, jaką część zadania możesz wykonać jednego.

Ile materiału musisz opanować dziennie, a ile arkuszy egzaminacyjnych ogarnąć tygodniowo, żeby zgodnie z planem iść do przodu?

Pamiętaj, że małymi krokami do celu. Nie bierz sobie na głowę na raz całej matury, bo się przerazisz, zniechęcisz i polegniesz. Krok za krokiem, arkusz za arkuszem, rozdział książki za rozdziałem, dzień za dniem konsekwentnie działasz. Z cierpliwością agenta do zadań specjalnych widzisz swój cel – maturę.

Zasada nr 2: PLAN TERMINÓW

Terminy (kolumna III) muszą być realne, czyli plan musi być możliwy do zrealizowania.

Aby zaplanować terminy, zadaj sobie pytania:

  1. Ile mam czasu do matury?

  2. Ile wychodzi dni na naukę?

Policz je w kalendarzu oraz uwzględnij:

  • jeden dzień w tygodniu wolny

  • dwa tygodnie przed maturą już wyłącznie na powtórki

  • dwa dni przed matura wolne od nauki i powtórek

  1. Ile godzin dziennie jesteś w stanie się uczyć – realnie, skutecznie, na serio?

Szacowany termin zakończenia każdego zadania i jego etapów wpisz w tabelce w kolumnie trzeciej.

Możesz dodatkowo ustawić sobie powiadomienia w aplikacji lub alarmy w telefonie z tymi terminami. Dzięki temu nie przegapisz żadnej okazji do świętowania końca zadań.

Zasada nr 3: TRZYMANIE SIĘ PLANU

Plan jest po to, żeby wytrwać i osiągnąć cel. Każdego dnia robisz to, co masz w planie. To Twój plan, Twój cel i Twoje zadania. Twój wybór, więc się nie poddawaj. Jeśli masz dość, zastanów się czemu. Może potrzebujesz chwilę odpocząć? OK. Plan musi to uwzględniać. Pamiętaj o zaplanowaniu powtórek i regeneracji. 

POWTÓRKI:

Ważne, żeby zaplanować koniec nauki na dwa tygodnie przed egzaminami. W ten sposób zyskasz jeszcze kilka dni na powtórki. Jeśli jednak sytuacja jest awaryjna i jest już tak późno, że nie masz tych dwóch tygodni w zapasie, wyznacz chociaż tydzień, czy pięć dni na powtórki bez nauki nowego materiału.

REGENERACJA:

Potrzebujesz odpoczynku. Bez tego stres Cię zje i będzie źle. Raz w tygodniu zaplanuj dzień wolny od nauki.

Niech w Twoim planie dwa ostatnie dni przed maturą będą już całkiem wolne nawet od powtórek. Wycisz się, odpocznij, pobiegaj, pośpij – zregeneruj się przed egzaminami.

PLAN GOTOWY. TERAZ SIĘ GO TRZYMAJ I DO PRZODU!

Kartę z planem powieś w widocznym dla siebie miejscu. Najlepiej nad stolikiem, przy którym zwykle się uczysz. Będziesz mieć go przed oczami. Nie zapomnisz o swoim celu. W chwilach słabości spojrzysz na tę kartkę i wrócisz do planu. Notuj na nim, koloruj, zaznaczaj sukcesy. Trzymaj się postanowień. Od Ciebie zależy, czy pójdziesz na egzaminy z podniesioną głową. Do dzieła!

Cykl #poradyŻaka tworzy Barbara Kazimierczak - doktor filozofii, socjolożka działająca od lat w projektach edukacyjnych. Trenerka motywacyjna, twórczyni treści, tłumaczka, edukatorka i tutorka.