• zak.edu.pl  »  
  • Aktualności  »  
  • Logopedzi mówią wyraźnie „nie” zmianom zawodach medycznych. A co na to inni? Kogo czekają zmiany?

Logopedzi mówią wyraźnie „nie” zmianom zawodach medycznych. A co na to inni? Kogo czekają zmiany?

#poradyżaka

4.7.2023

Zmiany zwykle budzą lęk. To, co nowe jest niepewne. Nie wiadomo, jak to będzie — myślą opiekunowie medyczni, terapeuci zajęciowi albo podiatrzy. Niejeden protetyk słuchu zadaje sobie pytanie, czy dobrze usłyszał, jakie zmiany się zbliżają.  Niejeden technik masażysta czuje napięcie mięśniowe z powodu stresu spowodowanego tą ustawą.

Zmiany w zawodach medycznych już nie raz, nie dwa wywołały burzliwą dyskusję. Sprawdźmy, na jakim etapie są prace nad ustawą o zmianach w niektórych zawodach medycznych oraz które to zawody jej podlegają, a które jednak nie, bo i to się zmienia.

Logopedzi mówią „nie”, dietetycy też nie słodzą

Ustawa o niektórych zawodach medycznych jest obecnie w fazie projektu skierowanego do Senatu. 16 czerwca 2023 roku została przyjęta przez Sejm. Zanim to się stało, wprowadzano w niej zmiany. Wnioskowały o to środowiska zawodowe, których projekt dotyczy.

Zdecydowany sprzeciw wyartykułowali logopedzi. Wyrazili potrzebę własnej, odrębnej ustawy o zawodzie logopedy. Głównie z uwagi na to, że logopedia jest interdyscyplinarna, łączy różne obszary i dziedziny, a praca logopedy wymaga rozmaitych umiejętności, które trudno właściwie sformułować w ustawie dotyczącej jeszcze kilkunastu innych zawodów medycznych. Poza tym logopedzi oczekują powołania ich samorządu.

Zawód logopedy ma charakter samodzielny, a nie pomocniczy — twierdzą sami zainteresowani. Ma on szczególne miejsce w edukacji, zwłaszcza w pracy z małymi dziećmi. Znaczna większość logopedów sytuuje się w obszarze edukacji właśnie, a nie sektorze ochrony zdrowia.

Ostatecznie zawód logopedy został usunięty z listy tych podlegających projektowi ustawy.

Na tej liście nie znajdziemy też dietetyków. Polski Związek Zawodowy Dietetyków zabiegał od lat, by pojawiła się ustawa należycie regulująca zawód dietetyka. Jednak projekt obecnej taki nie jest — uważają związkowcy. Dietetycy twierdzą, jak logopedzi, że projekt ustawy narzuca zbyt wiele ograniczeń na prace, która wymaga elastyczności.

Zawód dietetyka został wykreślony z listy tych objętych zmianami. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. W projekcie ustawy czytamy, że częściowo obejmuje on także te czynności zawodowe, które dotyczą planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych.

A co na to inni?

Technik dentystyczny — ten zawód był o krok od usunięcia z listy objętych projektem ustawy. W trakcie prac jednak pomysł ten nie zyskał poparcia i ostatecznie technicy dentystyczni po wejściu ustawy w życie będą podlegać jej zmianom.

W toku prac nad projektem ustawy na listę dopisano zawód instruktora terapii uzależnień. Mimo starań specjalistów terapii uzależnień, ich zawód nie został uwzględniony w projekcie ustawy. Wraz z nim na liście nie ma podologów, sekretarek medycznych ani techników analityki medycznej.

Jak widać, projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych już ma za sobą bogatą historię zmian. Zawody, które obecnie podlegają jego regulacjom to:

asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik dentystyczny, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopedatechnik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Każda osoba chętna do nauki zawodu medycznego może być pewna, że przed nią ciekawe życie związane z pracą dla dobra pacjenta oraz pełne zmian, na które warto się przygotować, zanim to one nas zaskoczą.

Cykl #poradyŻaka tworzy Barbara Kazimierczak - doktor filozofii, socjolożka działająca od lat w projektach edukacyjnych. Trenerka motywacyjna, twórczyni treści, tłumaczka, edukatorka i tutorka.