Czy jesteśmy tym, co jemy? Co mówi dieta, a co dietetyk

#poradyżaka

10.7.2023

Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Na szczęście nie trzeba w to wierzyć. No bo czy jestem kaszanką z cebulą albo przypaloną pizzą? Duszonym porem, roladą śląską, tuńczykiem z dalekiego kraju? Jestem zjadaczem chleba, ale nie chlebem. Różnica widoczna, nie trzeba tłumaczyć.

Właśnie pokonaliśmy mit, czyli popularne przekonanie oparte na wierze, a nie wiedzy. Czemu wierzymy w mity żywieniowe, skoro można pójść do dietetyka i z nim opracować swój plan żywienia? Czy jest sens odwiedzać dietetyka, gdy sami możemy się wspomagać wiedzą o żywieniu z Internetu i innych mediów? I kim właściwie są specjaliści od diet?

Ile mody w diecie?

Dieta diecie nierówna. Można być na diecie ze wskazań zdrowotnych potwierdzonych wynikami badań medycznych. Takie nie budzą wątpliwości. Umiejętnie prowadzone są korzystne, a często zbawienne dla zdrowia.

Czym innym są diety wynikające z mody. Pod wpływem kampanii informacyjnych osoby w pełni zdrowe, bez racjonalnych powodów decydują się na eliminację ze swego jadłospisu glutenu, laktozy, tłuszczy i innych. Decyzje te wynikają z mody i nie są poparte rzeczywistą potrzebą zdrowotną, ani wiedzą o tym, czym zastąpić wyeliminowany składnik. Często zdarza się, że odstawiając na przykład produkty glutenowe, kupuje się inne, które co prawda glutenu nie mają, ale zawierają więcej niezdrowych elementów, niż wersja tego samego z glutenem. W dobie Internetu łatwo jest wykreować mity żywieniowe, które napędzą sprzedaż jakiegoś produktu.

Redukcja mitów u dietetyka

Czemu tak często wierzymy w mity żywieniowe? Informacje z Internetu mamy na wyciągnięcie ręki i to na nich bazujemy. Do tego dochodzi presja z otoczenia. Znajomi przekazują sobie informacje, które kilka razy powtórzone wydają się być prawdą. Celebryci promują produkty i doradzają, co wybierać. Blogerzy, vlogerzy i influencerzy udają Twoich przyjaciół, żeby przekonać Cię do zakupu jakiegoś produkty oraz rezygnacji z innego. Tak to działa. Marketing nakręca styl życia. Tak się dzieje również z wyborami żywieniowymi. Jemy to, co inni. Często też wierzymy w te same mity, co nasi znajomi. Tymczasem wiele może zmienić rozmowa z konsultantem/ konsultantką ds. dietetyki.

Weźmy pierwsze z brzegu popularne przekonania:

●     Gluten to samo zło.

●     Laktoza szkodzi.

●     Ziemniaki tuczą.

●     Spożywanie jajek podnosi cholesterol.

Te same informacje podane przez specjalistów od dietetyki brzmią:

●     Gluten szkodzi osobom chorym na celiakię.

●     Niektóre osoby nie tolerują laktozy.

●     Ziemniaki spożywane w nadmiernych ilościach, często z dodatkiem ciężkich sosów, mogą powodować wzrost masy ciała.

●     Spożywanie jajek w odpowiednich ilościach nie powoduje wzrostu poziomu cholesterolu.

Jeżeli ten drugi sposób myślenia jest Ci bliższy, masz predyspozycje, żeby profesjonalnie zająć się dietetyką. Jeżeli śledzisz trendy w żywieniu, czytasz o zdrowiu i jego profilaktyce oraz lubisz pracę z ludźmi, dietetyka jest dla Ciebie. Sprawdź, jak zainteresowanie dietami może dać Ci nowy zawód i możliwości.

Konsultant ds. dietetyki poszukiwany

Wiele osób decyduje się na studia, aby zostać dietetykiem. Ta ścieżka edukacji wymaga minimum trzech lat do zdobycia dyplomu licencjata, a następnie dwóch lat studiów magisterskich.

Można inaczej. Nauka na kursie Konsultant ds. dietetyki w Żaku trwa 10 miesięcy. W ciągu jednego roku szkolnego można stać się specjalistą doradzającym w sprawach prawidłowego żywienia.

Konsultanci ds. dietetyki są poszukiwani do pracy w firmach cateringowych, klubach fitnessu, sanatoriach, hotelach i SPA, a także poradniach i szpitalach. Wielu z nich decyduje się na założenie działalności. Praca na własny rachunek pozwala rozwinąć usługi konsultacyjne. Jako konsultant ds. dietetyki można wyspecjalizować się w kierunku wybranych diet (wege-, keto-, niski indeks glikemiczny itp.). Można też skierować wyprofilowaną ofertę od osób cierpiących na konkretne przypadłości lub choroby (cukrzyca, osteoporoza, otyłość itd.).

Praca konsultanta ds. dietetyki otwiera wiele możliwości rozwoju. Smakowity kąsek dla poszukiwaczy fajnej perspektywy zawodowej.

Cykl #poradyŻaka tworzy Barbara Kazimierczak - doktor filozofii, socjolożka działająca od lat w projektach edukacyjnych. Trenerka motywacyjna, twórczyni treści, tłumaczka, edukatorka i tutorka.