Matura 2023 - wyniki egzaminów poprawkowych i podsumowanie

8.9.2023

Hej, Maturzyści 2023! Jeżeli w sierpniu podeszliście do poprawki, już możecie sprawdzić, jak Wam poszło. W piątek 8 września 2023 roku Centralna Komisja Edukacyjna (CKE) udostępniła wyniki maturalnych egzaminów poprawkowych. Jednocześnie podano ogólne statystyki frekwencji i zdawalności matury w 2023 roku.

Wyniki można sprawdzić w swojej szkole lub drogą elektroniczną, logując się do systemu ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika).

Szybka instrukcja logowania:

1.    Wejść na ZIU.

2.    Zalogować się poprzez profil zaufany lub swój login i hasło (powinniśmy otrzymać je wcześniej od dyrektora szkoły).

3.    Po zalogowaniu wybrać „egzamin maturalny”.

4.    Dodatkowo jest możliwość wglądu w sprawdzoną oraz ocenioną pracę egzaminacyjną. Aby to zrobić, należy kliknąć w wybrany egzamin. W ten sposób zobaczymy, które odpowiedzi były poprawne.

Wyniki egzaminów maturalnych 2023 z poprawkami

W 2023 roku do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 254 610 absolwentów szkół średnich, tj.liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych oraz branżowych szkół drugiego stopnia. Egzaminy odbyły się w nowej formule 2023 (wzięło w niej udział 151 717 osób) i formule 2015 (10 893 osób).

Ilu maturzystów zdało? Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w dostępnych terminach (głównym — w maju, dodatkowym — w czerwcu oraz poprawkowym — w sierpniu) zdało 227 440 osób, czyli 89,3%. Tym samym w bieżącym roku matury nie zdało 27 170 osób (10,7%).

Podsumowanie matury 2023

Wyniki ogólne matury w 2023 roku łącznie dla wszystkich terminów i wszystkich typów szkół, w obydwu formułach (2015 i 2023), na poziomie podstawowym w przypadku egzaminów pisemnych przedstawiają się tak:

• język polski:

część pisemna: 97,6% ; część ustna: 99,4%;

• matematyka:

część pisemna: 90,7%;

• język obcy:

angielski:

część pisemna: 97,5%; część ustna: 98,5%

niemiecki:

część pisemna: 91,7%; część ustna:95,8%

Gratulacje!

Maturzystki, Maturzyści, gratulujemy Wam wyników! Do każdej i każdego z Was kierujemy wyrazy szacunku i uznania za to, że w tym roku podeszliście do matury.

Przygotowaliście się, przyszliście na egzaminy i zdaliście test na odwagę. Każda i każdy z Was go zdał. Nawet jeżeli tym razem widzicie na swoim koncie negatywny wynik matury, to pomyślnie przeszliście próbę charakteru, bo wykorzystaliście szansę na podejście.

Jedni z Was już osiągnęli cel, a inni wciąż mają to przed sobą. Nie odpuszczajcie. Dążenie do celu ma większy sens niż rozpatrywanie niepowodzeń. Zresztą, kto mówi o niepowodzeniach…? To, że egzaminy nie poszły zgodnie z planem, nie znaczy, że ktokolwiek poniósł porażkę. To nie jest koniec. Piłka nadal w grze.

Co teraz?

Ci, którzy maturę zdali, składają dokumenty na wymarzone kierunki lub wykonują inne manewry życiowe. Jedni chcą się uczyć, inni pracować, jeszcze inni pakują walizki i jadą w podróż. Trzymamy kciuki za wszystkich.

Natomiast ci, którzy tym razem nie zdali, mają przed sobą kilka decyzji. Po pierwsze, co z tym zrobić? Niestrudzenie rekomendujemy podejście optymistyczne i kreatywne, z wiarą w swoje możliwości i zaufaniem w sens. Obecną sytuację można zmienić w kolejną szansę.

Czasu nie ma wiele. Już w maju 2024 roku można podejść do matury. Zastanów się, jak opracować plan działania, żeby z głową i bez stresu realizować przygotowania do sesji maturalnej.

Najbliższy rok może być lepszy niż sądzisz. A gdyby poświęcić go na naukę zawodu? Możliwości jest wiele. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy możesz zostać technikiem sterylizacji medycznej, florystą, rejestratorką medyczną, wizażystką albo event managerem. Brzmi ciekawie? Sprawdź ofertę szkoły policealnej — kształcenie jednoroczne i kursy online. Połączenie nauki zawodu z przygotowaniami do matury lub pracą może okazać się strzałem w dziesiątkę.