Magazynier logistyk – na czym polega jego praca?

12.12.2023

Magazynier logistyk to stanowisko, na które w Polsce poszukiwanych jest coraz więcej osób. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim w naszym kraju wciąż powstają nowe powierzchnie magazynowe, a także rozwija się branża transportowa. Sprzęgnięcie ze sobą tych dwóch obszarów gospodarki w ramach procesów logistycznych jest nie lada wyzwaniem. Osobą, która odpowiada na to właśnie wyzwanie jest między innymi magazynier logistyk. Czym zajmuje się taka osoba i jak dostać się do zawodu?

Magazynier logistyk – co robi osoba pracująca w tym zawodzie?

Osoba zatrudniona na stanowisku magazynier logistyk to pracownik odpowiedzialny za funkcjonowanie magazynu oraz nadzorowanie i organizowanie zadań pozostałych pracowników. Do jego obowiązków zalicza się przede wszystkim:

•   ewidencjonowanie i kontrolowanie stanu oraz ilości towarów w magazynie, a także monitorowanie i raportowanie w zakresie towarów przychodzących i wychodzących z magazynu;

•   obsługa programów magazynowych (zwłaszcza programu Subiekt, będącego najczęściej używanym oprogramowaniem właśnie w tej branży);

•   nadzór nad zabezpieczeniem towarów przez zepsuciem czy zniszczeniem oraz nadzór samego magazynu przed kradzieżą (chodzi tu przede wszystkim o kontrolę nad alarmami oraz o organizowanie pracy ochrony);

•   kontrola procesów inwentaryzacyjnych, znakowania towarów, ich segregacji;

•   nadzorowanie i organizowanie pracy innych osób w magazynie;

•   przyjmowanie reklamacji towarów, kontrola ich dat ważności oraz stanu – w tym wykrywanie ewentualnych wad i nieprawidłowości.

Oczywiście zakres obowiązków magazyniera logistyka może różnić się w zależności od specyfiki towarów przechowywanych w magazynie, częstotliwości dostaw, trybu pracy danej firmy i wielu innych czynników.

Magazynier logistyk – szkoła branżowa. Jak przebiega nauka tego zawodu?

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na osoby wykwalifikowane w zawodzie magazyniera logistyka, szkoły branżowe i zawodowe poszerzają swoją ofertę edukacyjną o kursy i zajęcia ukierunkowane na naukę omawianego zawodu. Przykładem może być kurs Transport i logistyka w Żaku. W ramach kompleksowych zajęć – zarówno o charakterze teoretycznym, jak i praktycznym – przyszły magazynier logistyk zdobywa konkretne umiejętności w zakresie:

•   właściwego przechowywania i magazynowania różnego rodzaju towarów;

•   prawidłowego i efektywnego obiegu dokumentów magazynowych w firmie;

•   przeprowadzania i monitorowania procesów magazynowych – w tym z wykorzystaniem wspomnianego już powyżej programu Subiekt;

•   zasad realizacji procesów transportowych, a także obsługi reklamacji, skarg i roszczeń związanych z nieprawidłowościami w procesie transportu;

•   likwidacji szkód i negocjacji z klientami oraz kontrahentami z branży logistycznej.

Nabycie wymienionych powyżej oraz innych umiejętności pozwala na podjęcie pracy od razu po zakończeniu cyklu kształcenia – zwłaszcza dlatego, że podczas większości tego typu kursów kładzie się największy nacisk na zajęcia praktyczne, przygotowujące kandydata do codziennej pracy w magazynie, ale również do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Magazynier logistyk – zarobki. Czy ta praca się opłaca?

Wedle statystyk udostępnianych co roku przez serwis wynagrodzenia.pl (gromadzonych na zlecenie firmy Sedlak&Sedlak), mediana zarobków na stanowisku magazynier logistyk kształtuje się w okolicach 4,5 tysiąca złotych brutto. Pensje pracowników różnią się między sobą przede wszystkim z uwagi na wielkość firmy, staż pracy, a także na wykształcenie oraz województwo, w którym znajduje się firma. Osoba wykształcona w tym zawodzie, która posiada już doświadczenie pozwalające jej na samodzielne pełnienie obowiązków, może zarobić nawet powyżej 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie.