Liceum zawodowe – na czym polega ich fenomen?
#EDUciekawostki
19.12.2023
Liceum zawodowe to rodzaj szkoły ponadpodstawowej, który powstał w 1993 r. W późniejszym okresie licea zawodowe zostały przekształcone w profilowane. Jak to wygląda teraz? Jakie możliwości stwarzały wcześniej szkoły tego typu?
Liceum zawodowe, liceum profilowane – szkoła ponadpodstawowa, w której można było zdobyć zawód
Licea zawodowe, choć w zupełnie innej formie, funkcjonowały już w Polsce międzywojennej; w nieco bardziej nowoczesnym kształcie przywrócono je jednak dopiero w 1993 r. Nauka w takiej szkole trwała cztery lata. Tym, co wyróżniało licea zawodowe na tle innych szkół ogólnokształcących był fakt, że w liceach zawodowych realizowano zarówno program ogólnokształcący, jak i program ogólnozawodowy. Tym samym uczniowie mogli z jednej strony przygotować się do matury, z drugiej – otwierały drogę do zdobycia zawodu. O ile jednak nauka w szkole kończyła się egzaminem maturalnym, o tyle aby otrzymać kwalifikacje zawodowe trzeba było kontynuować naukę w szkole pomaturalnej lub wyższej.
Licea zawodowe zakończyły jednak swój żywot stosunkowo szybko, bo już w 1999 r. w wyniku reformy oświaty. Zastąpiły je natomiast licea profilowane; one również ostatecznie zostały zlikwidowane na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty. Z dniem 1 września zlikwidowana została klasa pierwsza liceów profilowanych – i tym samym zakończony został nabór do szkół ponadpodstawowych tego rodzaju. Ostatecznie licea profilowane przestały funkcjonować 1 września 2014 r.
Należy zatem podkreślić, że z jednej strony tego typu szkoła umożliwiała zdanie egzaminu maturalnego na koniec nauki, z drugiej – przygotowywała do wykonywania zawodu. Ostatecznie jednak absolwent takiej szkoły i tak musiał kontynuować edukację – w szkole policealnej lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
Kwalifikacyjne kursy zawodowe – doskonały wybór dla osób, które chcą obecnie przygotować się do wykonywania określonego zawodu
Abstrahując od oceny liceów zawodowych i profilowanych, obecnie uczniowie nie mają możliwości uczęszczać do tego typu szkół; wybór ogranicza się do liceum ogólnokształcącego (nauka trwa 4 lata), zawodowej szkoły branżowej (3-letniej) oraz technikum (5-letniego).
Alternatywą mogą być jednak również kwalifikacyjne kursy zawodowe – zwłaszcza dla osób, które nie ukończyły wcześniej szkoły ponadpodstawowej. Naukę w ramach takiego kursu mogą rozpocząć osoby pełnoletnie, które wcześniej ukończyły co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową. Kwalifikacyjne kursy zawodowe są przeznaczone dla tych, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności i kwalifikacje, szukających zawodu pożądanego na rynku pracy oraz dla osób chcących otrzymać fachowe przygotowanie do egzaminu z kwalifikacji w zawodzie. Kwalifikacyjne kursy zawodowe w Żaku są prowadzone przez profesjonalną kadrę pedagogiczną z dużym doświadczeniem.
Należy jednocześnie pamiętać, że aby uzyskać tytuł technika po zakończeniu kształcenia, należy mieć wykształcenie średnie – Żak oferuje jednak możliwość równoległego uzupełniania wykształcenia w Liceum dla dorosłych.
Zobacz także