Technik spedytor - na czym polega jego praca?
#EDUciekawostki
28.12.2023
Spedycja jest kluczowym elementem transportu, ponieważ to dzięki niej wszystko zostaje dobrze zorganizowane. Aby jednak przewozy towarów, załadunki czy kompleksowa obsługa konkretnych firm mogły odbywać się poprawnie, niezbędna jest osoba, która to wszystko poprowadzi, czyli technik spedytor. Kim jest, czym dokładnie się zajmuje i ile zarabia? Odpowiadamy!
Czym zajmuje się technik spedytor?
Technik spedytor, lub inaczej technik spedycji to osoba, która zajmuje się organizowaniem i nadzorem transportu towarów, np. w firmach logistycznych. Pod nadzorem osoby wykształconej w tej dziedzinie wykonuje się czynności takie jak załadunek, rozładunek, składowanie, pakowanie a czasem nawet ubezpieczanie towarów. Niejednokrotnie technik spedytor odpowiada też za kontakt z potencjalnymi klientami i przewoźnikami, choć nie zawsze jest to w zakresie jego obowiązków.
Co dokładnie robi technik spedytor?
To, co robi technik spedytor, zależy też od firmy, w której zostaje on zatrudniony. Zwykle do zakresu jego obowiązków należy planowanie transportu (czyli np. planowanie trasy czy wybór optymalnych dróg i środków transportu), komunikacja z dostawcami, tworzenie niezbędnej w logistyce i spedycji dokumentacji, rozwiązywanie powstałych problemów i monitorowanie całego procesu, jakim jest spedycja.
Praca ta wymaga odpowiedniego wykształcenia, dobrych umiejętności organizacyjnych, negocjacyjnych, analitycznych oraz umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Niezbędne jest więc właściwe przygotowanie do zawodu. A tutaj wystarczy ukończenie odpowiedniego kursu! Nie są wymagane specjalne studia kierunkowe, by rozpocząć pracę jako technik spedytor.
Technik spedytor – kto może nim zostać?
Technik spedytor może być zatrudniony w firmie transportowej, logistycznej czy w hurtowniach, a w przyszłości zostać spedytorem. Jest to jednak zawód, który poza odpowiednim wykształceniem, wymaga umiejętności takich jak: dokładność, odpowiedzialność, cierpliwość, wysoki poziom koncentracji, umiejętność pracy w zespole oraz takiej pod presją czasu oraz odporność na stres. Jeżeli masz te cechy, to w połączeniu ze zdanym egzaminem po kursie zawodowym możesz starać się o pracę w spedycji.
Technik spedytor to przyszłościowy, rozwojowy zawód wymagający znajomości konkretnych narzędzi, aplikacji czy rozwiązań. Warto więc podjąć naukę w kierunku logistyki i spedycji, by nauczyć się niezbędnych w tym zawodzie umiejętności. Spedytorem może zostać każda osoba, która wyróżnia się wymienionymi wyżej cechami i ukończy kurs zawodowy potwierdzający kompetencje do wykonywania pracy w spedycji czy logistyce.
Ile zarabia technik spedytor?
To, ile zarabia technik spedytor, uzależnione jest od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jakie dokładnie stanowisko obejmie dana osoba. W spedycji wyróżnia się kilka różnych stanowisk, od asystenta, przez młodszego spedytora, aż po specjalistę czy kierownika.
Wysokość wypłaty uzależniona będzie też od miejsca pracy, tj. miasta, województwa oraz kraju. Nie mniej ważna jest sama firma i to, ile może Ci zaoferować. Większe zarobki mogą oferować zakłady, w których np. wykonywane są spedycje międzynarodowe. Rozwój techniki oferuje także możliwość pracy zdalnej, która rozliczana jest na różne sposoby (efekty, prowizje). Zarobki technika spedytora uzależnione są więc od wielu czynników i nie można podać jednej, stałej kwoty, którą ktoś Ci zaoferuje.
Zobacz także