Kierunki medyczne tylko dla lekarzy? Sprawdzamy!

4.12.2023

Praca w ochronie zdrowia jest marzeniem wielu osób. Zatrudnienie mogą w niej znaleźć nie tylko lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Poszukiwani są też m.in. opiekunowie medyczni czy higienistki i asystentki stomatologiczne. Zawodów okołomedycznych jest zresztą znacznie więcej. O jakich zawodach mowa i co jest konieczne, by rozpocząć w nich swoją karierę zawodową?

Jakie kierunki medyczne warto studiować?

Co roku wiele młodych osób (jak i również tych nieco starszych, które chcąc się przebranżowić) zastanawia się, czego (i jak) się uczyć, by móc pracować w ochronie zdrowia. Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach wystarczy ukończenie szkoły medycznej; z kolei, aby aplikować do takiej szkoły, konieczne jest jedynie posiadanie wykształcenia średniego (przy czym zdana matura nie jest wymagana).

Na jakich kierunkach w policealnych szkołach medycznych można rozpocząć naukę? Opcji jest kilka. Na przykład w Żaku zainteresowane osoby mogą zapisać się na kierunki:

  • Opiekun medyczny,

  • Asystentka stomatologiczna,

  • Higienistka stomatologiczna,

  • Technik sterylizacji medycznej,

  • Technik masażysta,

  • Opiekunka dziecięca,

  • Terapeuta zajęciowy.

Większość z tych zawodów jest zdecydowanie niedoceniana przez ogół społeczeństwa; w rzeczywistości jednak ich przedstawiciele powinni bez problemu znaleźć zatrudnienie w większości placówek medycznych (dotyczy to nawet opiekunki dziecięcej; osoby wykonujące ten zawód nierzadko są zatrudniane przez hospicja, czasem też znajdują pracę na oddziałach szpitalnych).

Nauka na każdym z wymienionych wyżej kierunków trwa od roku do dwóch lat. Uczestnicy poznają nie tylko niezbędną im teorię, ale też biorą udział w zajęciach praktycznych, pozwalających im na zdobycie umiejętności, które z kolei wykorzystają w przyszłej pracy.

Jaki kierunek medyczny wybrać? Warto uwzględnić kilka czynników

Osoby, które są wstępnie zdecydowane na naukę w policealnej szkole medycznej, nie zawsze wiedzą jednak, jaki kierunek będzie dla nich najlepszy. Przy podejmowaniu takiej decyzji warto wziąć pod uwagę nie tylko swoje zainteresowania czy osobiste preferencje, ale też np. sytuację na rynku pracy. Dobrze śledzić na przykład branżowe raporty tworzone przez duże agencje pracy – najczęściej wypowiadają się w nich zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy, opowiadając, jakie grupy pracowników są obecnie najczęściej poszukiwane.

Oprócz tego warto też pamiętać o posiadanych przez siebie predyspozycjach. Inne będą potrzebne do wykonywania pracy opiekunki dziecięcej, inne – w pracy opiekuna medycznego czy higienistki stomatologicznej. Osoby, które mają problem z określeniem swoich mocnych i słabych stron, mogą np. skorzystać z pomocy bliskich.

Nie bez znaczenia jest również przeciętne wynagrodzenie otrzymywane przez przedstawicieli danego zawodu – to właśnie tym kieruje się wiele osób, podejmując ostateczną decyzję. Warto jednak podkreślić, że stawki mogą się między sobą różnić w zależności od regionu Polski, doświadczenia, a także tego, czy zatrudniającym jest placówka publiczna, czy prywatna.