Czym zajmuje się ortoptystka?
11.3.2024
Ortoptyka to dział okulistyki zajmujący się diagnostyką i leczeniem zaburzeń widzenia obuocznego, czyli nieprawidłowej współpracy obu gałek ocznych. Zaburzenia te mogą prowadzić do zeza, niedowidzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku w jednym oku. Ortoptyką trudnią się na co dzień ortoptyści. Czym dokładnie zajmuje się ortoptystka?
Na czym polega praca ortoptystki?
Ortoptystki to wysoko wykwalifikowane specjalistki, które pomagają pacjentom w poprawie jakości widzenia poprzez terapię okulistyczną i rehabilitację wzroku. Co należy do ich głównych zadań?
Diagnozowanie zaburzeń widzenia na podstawie oceny ostrości wzroku, sprawdzania widzenia stereoskopowego, oceny ruchomości gałek ocznych oraz analizę funkcji oczu, takich jak koordynacja oczu. Oprócz tego, ortoptystka stale współpracuje z lekarzem okulistą.
Wybór terapii ortoptycznej. Po dokonaniu diagnozy, ortoptystka opracowuje spersonalizowany plan terapii wzrokowej, który może obejmować ćwiczenia wzrokowe, korzystanie z soczewek kontaktowych lub okluzję (zakładanie opaski na jedno oko), aby wzmocnić i poprawić funkcje oczu.
Rehabilitacja wzrokowa. Ortoptystka przeprowadza terapię wzrokową, która ma na celu przywrócenie lub poprawę zdolności widzenia i funkcji oczu. Pomaga pacjentom powrócić do pełnej funkcjonalności wzrokowej po przebytych urazach, operacjach lub innych problemach zdrowotnych.
Monitorowanie postępów pacjentów. Ortoptystka regularnie ocenia postępy pacjenta podczas terapii wzrokowej i dostosowuje do nich plan leczenia. Przeprowadza również testy kontrolne, aby ocenić skuteczność terapii i wprowadzić ewentualne zmiany.
Edukacja pacjentów. Ortoptystka pełni rolę edukatora, informując pacjentów i ich rodziny na temat ich schorzeń wzrokowych, możliwości terapeutycznych oraz sposobów radzenia sobie z nimi.
Jak zostać ortoptystką?
Żeby zostać ortoptystką, należy ukończyć dwuletnią szkołę policealną. Po ukończeniu nauki, konieczne jest przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W toku nauki, ortoptystka jest przygotowywana do wykonywania takich zadań jak np.:
przeprowadzanie badań ortoptycznych i określonych badań okulistycznych,
prowadzenie ćwiczeń w niedowidzeniu i zaburzeniach widzenia obuocznego,
dobieranie odpowiednich pomocy optycznych,
skuteczna komunikacja z pacjentem i lekarzem okulistą,
prowadzenie działań w zakresie profilaktyki ortoptycznej i okulistycznej.
Jeśli interesują Cię zawody medyczne, sprawdź ofertę naszych szkół medycznych. Możesz tam zdobyć zawód np. asystentki stomatologicznej lub opiekuna medycznego.
Ortoptystka – gdzie znajdzie pracę?
Ortoptystka może pracować w różnych instytucjach medycznych oraz placówkach ochrony zdrowia, które specjalizują się w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń widzenia. Poniżej najpopularniejsze miejsca, w których może znaleźć pracę.
Szpitale i kliniki okulistyczne
Przychodnie okulistyczne
Centra rehabilitacji wzrokowej
Ośrodki badań klinicznych
Placówki edukacyjne
Specjalistyczne ośrodki dla osób z niepełnosprawnościami
Jak widać, ortoptystka może znaleźć pracę w różnych instytucjach medycznych oraz placówkach ochrony zdrowia, w których będzie mogła diagnozować i leczyć schorzenia wzroku oraz wspierać pacjentów w powrocie do pełnej funkcjonalności wzrokowej.
Zobacz także