Personal branding, czyli o budowaniu marki osobistej

21.10.2024

Jeszcze do niedawna o marce osobistej mówiono głównie w kontekście celebrytów, czołowych przedstawicieli biznesu czy artystów. Obecnie jednak coraz więcej osób myśli o budowaniu swojej marki i pracy nad własnym wizerunkiem – i dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i przedstawicieli wolnych zawodów czy osób, które chcą przedstawić swoją działalność szerszemu gronu. Na czym polega budowanie marki osobistej i o czym warto przy tym pamiętać? Co to jest personal branding?

Personal branding: nie tylko dla korporacji

Warto najpierw wyjaśnić, czym właściwie jest personal branding, czyli budowanie marki osobistej. Należy mieć świadomość, że jest to strategia marketingowa, polegająca na zbudowaniu spójnego wizerunku danej osoby i przedstawienia go grupie potencjalnie zainteresowanych odbiorców.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, personal branding nie jest stosowany jedynie w korporacjach, w stosunku do osób zajmujących najwyższe stanowiska; budowanie marki osobistej może zacząć właściwie każdy, kto chce w ten sposób osiągnąć konkretny cel. Tym samym nad swoim wizerunkiem może pracować zarówno przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i samodzielnie produkujący określone towary lub świadczący konkretne usługi, jak i przedstawiciel wolnego zawodu czy nawet specjalista, zatrudniony na etat, ale chcący posiadać silną markę osobistą w organizacji, w której pracuje.

Warto zresztą pamiętać, że jednym z głównych celów budowania marki osobistej jest osiągnięcie pewnej rozpoznawalności (w danej branży, firmie czy regionie). Tym samym marka osobista może przysłużyć się właściwie każdej osobie, która wykonuje dowolne zajęcie zarobkowe.

Etapy budowania marki osobistej

W jaki sposób powinno budować się markę osobistą i od czego zacząć? Warto w pierwszej kolejności zidentyfikować własne wartości, umiejętności i to, może w jakiś sposób odróżniać nas od innych. Konieczne jest zatem zrozumienie własnej tożsamości – bo to na niej budowana ma być tożsamość biznesowa/zawodowa.

Kolejnym krokiem jest precyzyjne określenie celów zawodowych – nie można zapominać, że marka osobista ma przede wszystkim wspomóc osiąganie konkretnych celów. Celem może być zarówno awans zawodowy w strukturze danej organizacji, jak i rozwój własnego biznesu czy zdobywanie większej liczby klientów.

Po określeniu celów można już przystąpić do budowania strategii; warto na przykład określić, jakie kanały komunikacji zostaną wykorzystane. Obecnie w dużej mierze marka osobista jest budowana za pośrednictwem mediów społecznościowych, jednak personal branding ma miejsce też na wszelkiego rodzaju konferencjach, wystąpieniach publicznych czy udziale w projektach. Oprócz kanałów komunikacji dobrze też zastanowić się, jaki rodzaj treści przekazywać odbiorcom – czy mają one dotyczyć np. wyłącznie wąskiej dziedziny wiedzy, czy też może określonej branży zawodowej. Warto też określić, w jaki sposób mają być budowane relacje z odbiorcami (czy mają mieć charakter nieco bardziej bezpośredni, czy niekoniecznie). Warto przy okazji wspomnieć, że profesjonalnym budowaniem personal brandingu często zajmują się specjaliści ds. marketingu – na taki kurs można zapisać się w Żaku.

Kolejny etap jest często najtrudniejszy – bo polega na wdrażaniu ustalonej strategii. Co jakiś czas warto też prowadzić analizę efektywności podejmowanych działań. W budowie marki osobistej niezwykle istotne jest także rozwijanie swoich kompetencji i umiejętności, zwłaszcza jeśli osoba budująca swoją markę chce uchodzić za eksperta w danym obszarze. Poszerzanie wiedzy, udział w kolejnych kursach i zdobywanie nowych certyfikatów będzie pozytywnie postrzegane przez odbiorców.

Podsumowując, o budowaniu marki osobistej powinny pomyśleć przede wszystkim osoby, które wykonują wolny zawód i chcą być postrzegane jako profesjonaliści w swojej dziedzinie – i dotyczy to zarówno np. agentów nieruchomości, jak i księgowych, prawników czy właścicieli salonów kosmetycznych.