Dress code w biurze na każdą pore roku

1.7.2024

Obecnie sformułowanie „dress code” jest używane coraz rzadziej; w wielu firmach pracodawcy nie narzucają żadnych zasad dotyczących ubioru pracowników. Czasem jednak, nawet jeśli nie ma oficjalnych wytycznych, zatrudnieni sami powinni wiedzieć, jak ubrać się stosownie do sytuacji – inny powinien być strój na oficjalną galę organizowaną dla pracowników, inny natomiast na co dzień. Pozostaje też kwestia dress code latem – zwłaszcza w firmach, w których jednak wymaga się od pracowników przestrzegania określonych zasad dotyczących ubioru.

Czym jest dress code i kiedy trzeba się do niego stosować?

Przez dress code rozumie się zbiór zasad dotyczących wyglądu pracownika; najlepiej, jeśli zasady zostały określone pisemnie i zawarte np. w regulaminie pracy, tak, by każdy zatrudniony miał do nich wgląd. Warto jednocześnie zaznaczyć, że zbiór zasad dotyczących wyglądu pracownika nie może mieć charakteru dyskryminującego czy być niezgodny z polskim prawem. Jednocześnie co do zasady przyjmuje się, że pracodawca ma prawo – do pewnego stopnia – ingerować w wygląd zewnętrzny pracownika i np. wydawać określone polecenia, jeśli prezencja zatrudnionych ma wpływ na budowanie wizerunku firmy.

Najprościej można sobie to wyobrazić przy posłużeniu się konkretnymi przykładami. Na przykład renomowana kancelaria prawnicza, zatrudniająca kilkunastu prawników specjalizujących się w określonych dziedzinach prawa, może wymagać od pracowników formalnego stroju (np. garnituru, garsonki czy innych stylizacji) odpowiedniego dla ich profesji. Wygląd prawników reprezentujących firmę na spotkaniu z klientami czy przed określonymi instytucjami ma bezpośredni wpływ na wizerunek kancelarii; nic dziwnego zatem, że najprawdopodobniej w polityce wewnętrznej takiej firmy znajdzie się zapis o preferowanym stroju (i ewentualnie dodatkowych kwestiach, dotyczących np. makijażu czy zarostu).

Dress code jest też standardem np. w liniach lotniczych; zarówno piloci jak i personel pokładowy ma specjalne, jednolite uniformy (w zależności od płci i stanowiska). Oprócz tego linie lotnicze zazwyczaj regulują wiele innych kwestii – często np. stewardessy mają obowiązek upinania włosów, nierzadko nie mogą mieć też bardzo długich paznokci czy też mocnego makijażu. W przypadku mężczyzn zdarza się wymóg nieposiadania zarostu.

Dress code często obowiązuje też pracowników administracyjno-biurowych w niektórych branżach, w tym m.in. w urzędach. Trudno natomiast wyobrazić sobie dress code np. dla stylistki paznokci – chyba że mowa o uniwersalnym uniformie, który zakładają wszyscy pracownicy salonu. W przypadku części zawodów dress code jest po prostu pozbawiony sensu.

Dress code może się różnić w zależności od pory roku

Zdarza się zatem, że część firm oczekuje od pracowników określonej prezencji w miejscu pracy (nie narzucając określonych strojów, ale wymagając np. formalnego ubioru, lub też zobowiązując zatrudnionych do noszenia firmowych uniformów). W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo narzuca jedynie pewne ogólne zasady, większość osób nie ma problemu z dobraniem właściwego stroju; nieco gorzej może być jednak latem, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają zakładaniu garniturów czy garsonek. Co w takiej sytuacji?

W wielu firmach letnia stylizacja może być nieco bardziej swobodna niż przez pozostałe pory roku, jednak mimo to należy przestrzegać pewnych zasad. Niemile widziane będą z pewnością krótkie spódniczki czy krótkie spodenki (niezależnie od płci, chociaż niekiedy dress code damski i dress code męski mogą się nieco różnić); należy też unikać ubrań, które mogłyby w jakikolwiek sposób odsłaniać brzuch, całe ramiona czy duży dekolt. Niekiedy niewskazana będzie nawet koszula z krótkim rękawem; wszystko zależy od miejsca pracy i zawodu, jaki wykonuje dana osoba (czyli np. czy jest to zawód zaufania publicznego). W większości przypadków nie ma jednak problemu, by pracownik zakładał ubrania z nieco lżejszych, bardziej przewiewnych tkanin w jaśniejszym kolorze. Warto też pamiętać, że w zdecydowanej większości firm wymagających określonego dress code’u działa klimatyzacja, co powinno nieco niwelować problem.

To, czy w danej firmie obowiązuje dress code, czy też nie, zależy zatem od jej polityki wewnętrznej. Firma powinna jednak jasno komunikować swoje wymagania względem pracowników – a jednocześnie pilnować, by były one zgodne z prawem.