Jakie są korzyści z pracy jako tester oprogramowania?
19.11.2024
Tester oprogramowania odgrywa bardzo ważną rolę w procesie tworzenia stron internetowych, aplikacji mobilnych, gier czy oprogramowań dla maszyn i urządzeń. Jakie są kluczowe korzyści z pracy na tym stanowisku?
Tester oprogramowania – czym się zajmuje?
Tester oprogramowania to osoba odpowiedzialna za prawidłowe działanie oprogramowania lub systemu. Do jego głównych obowiązków należy przeprowadzanie testów funkcjonalności mających na celu wykrycie błędów oraz raportowanie tych błędów deweloperom. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie potrzebnych poprawek, zanim dany system zostanie udostępniony użytkownikom. Tester sprawdza, czy aplikacje, strony internetowe, gry lub urządzenia działają we właściwy sposób, a ponadto – pomaga zapobiegać usterkom oraz cyberatakom. Testerzy oprogramowania dzielą się na:
testerów manualnych, którzy odpowiadają za ręczny test oprogramowania i jego dopuszczenie do wdrożenia;
testerów automatyzujących, którzy przygotowują programy i skrypty automatyzujące testowanie ręczne.
Praca na stanowisku testera oprogramowania – kluczowe korzyści
Praca jako tester oprogramowania wiąże się z wieloma korzyściami – nie tylko finansowymi. Sprawdź, dlaczego warto podjąć pracę na tym stanowisku!
Możliwość ciągłego rozwoju
Tester oprogramowania może stale się rozwijać i wspinać na kolejne szczeble kariery – nie tylko od juniora do seniora, ale i na inne stanowisko, np. programisty lub managera. Testerzy manualni mają też szansę rozpocząć pracę jako testerzy automatyzujący. Co więcej, dzięki testowaniu różnych systemów, stron i aplikacji w pracy regularnie pojawiają się nowe wyzwania, a każde kolejne zadanie jest inne od poprzedniego.
Stabilność finansowa
Praca na stanowisku testera oprogramowania wiąże się również z wysokimi zarobkami. Mimo że wynagrodzenie to nie jest najwyższe w branży IT, w dalszym ciągu stanowi dla wielu kandydatów dużą motywację. Obecnie tester oprogramowania jest w stanie zarobić kilkanaście, a nawet powyżej 20-25 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Wszystko zależy od umowy, jej warunków czy samego doświadczenia. Dużym atutem są również dodatkowe benefity, jakie oferuje tym specjalistom większość firm – m.in. prywatna opieka zdrowotna czy karnety do placówek sportowych.
Doceniana wiedza
Praca testera oprogramowania jest wyjątkowo doceniana – od niego zależy, czy dane oprogramowanie będzie wolne od błędów. Jego opinia ma też bardzo duże znaczenie podczas planowania dalszego rozwoju systemu – to właśnie on może najlepiej przewidzieć, na co wpłyną zaproponowane zmiany i co będą w stanie ulepszyć. Z tego też powodu praca na tym stanowisku może przynosić dużą satysfakcję i poczucie sprawczości – zwłaszcza w przypadku testowania oprogramowań wysokiego ryzyka (np. dla samolotów). Co więcej, zapotrzebowanie na testerów oprogramowania cały czas jest wysokie – to specjaliści, którzy zawsze będą potrzebni.
Praca biurowa często w trybie home office
Testerzy oprogramowania bardzo często mają możliwość pracy w trybie zdalnym, a to wiąże się z dużą oszczędnością czasu oraz kosztów. Home office zapewnia również dużą elastyczność i ułatwia zachowanie work-life balance.
Tester oprogramowania w Żaku
Jeśli od dawna chcesz się przebranżowić lub rozwinąć posiadane już kompetencje i zostać testerem oprogramowania, Żak może Ci w tym pomóc. W ofercie naszych kursów online dostępny jest zarówno kurs Tester manualny, jak i Tester automatyzujący.
Kurs Tester manualny
Kurs online Tester manualny w Żaku obejmuje m.in.:
wiedzę o zawodzie manualnego testera oprogramowania (teoria i klasyfikacja testów statycznych, proces przeglądu);
dynamiczne techniki testowania oprogramowania, np. zarządzanie testowaniem oraz podstawy oceny ryzyka i zarządzania nim
proces wytwarzania oprogramowania na podstawie Jiry – narzędzia do planowania i śledzenia procesu tworzenia oraz wdrażania oprogramowania.
omówienie zespołu deweloperskiego;
naukę podstaw programowania, podstawowe struktury w kodzie aplikacji;
wprowadzenie teoretyczne do Scrum i Agile;
wiedzę na temat obecnego rynku pracy i sposobów szukania zatrudnienia.
Ostatni moduł kursu to podsumowanie, przypomnienie kluczowych zagadnień oraz testy próbne przygotowane na podstawie pytań publikowanych przez SJSI. Istnieje też możliwość ukończenia kursu rozszerzonego, który umożliwia podejście do międzynarodowego egzaminu International Software Testing Qualifications ISTQB.
Kurs Tester automatyzujący
Zapisując się na nasz kurs Tester automatyzujący, możesz uzyskać wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu:
podstaw testowania i technik projektowania testów;
systemów kontroli wersji;
programu Linux;
teorii automatyzacji testów;
podstaw programowania Python;
technologii REST API/SOAP;
podstaw programowania w Pythonie;
narzędzi do automatyzacji Robot Framework i Selenium z użyciem Pythona;
narzędzi Agile i Scrum;
przygotowania do rekrutacji na stanowisko testera automatyzującego.
Warto wiedzieć!
Obydwa kursy obejmują wszystkie zagadnienia wymagane do przystąpienia do egzaminu certyfikującego ISTQB. Kursy prowadzimy w partnerstwie z Dobrekursy.it
Chcesz rozpocząć karierę w IT i każdego dnia stawiać czoła nowym wyzwaniom? Zapoznaj się z dokładnymi informacjami na temat kursów w Żaku, zapisz się na jeden z nich na naszej stronie i zdobądź wiedzę niezbędną do wykonywania tej istotnej, satysfakcjonującej pracy!
Zobacz także