Olejowanie włosów – na czym polega?
17.12.2024
Dla wielu osób pielęgnacja włosów sprowadza się do nakładania odżywek i masek, które mają wzmocnić i odżywić włosy. Do pielęgnacji warto włączyć jednak również olejowanie, które może przynieść świetne efekty zwłaszcza w przypadku puszących się i wysokoporowatych kosmyków. Na czym polega olejowanie włosów i kiedy warto je stosować?
Olejowanie włosów – na czym polega?
Pojęcie olejowania włosów jest zapewne znane większości tzw. włosomaniaczek, które chętnie testują nowe metody pielęgnacji włosów. Dla pozostałych osób, które ograniczają się do podstawowych sposobów na wzmocnienie i odżywienie włosów, olejowanie może być pojęciem znacznie bardziej zagadkowym. W praktyce (jak sama nazwa tej metody pielęgnacji wskazuje) olejowanie polega na nałożeniu oleju na włosy. Techniki są jednak różne – można nakładać preparat na całą długość włosów, na długości od ucha do końcówek lub jedynie na same końcówki. Wiele zależy w tym wypadku od celu stosowania tej metody pielęgnacji, a także od tego, w jakiej kondycji są włosy i czy np. mają tendencję do puszenia się, czy może jest zupełnie odwrotnie – i łatwo je przeciążyć.
Co daje olejowanie włosów?
Sporo osób może jednak zastanawiać się, jakie efekty daje olejowanie włosów i czy warto w ogóle stosować tę metodę pielęgnacji. Należy zatem podkreślić, że olejowanie może przynieść świetne efekty w każdym przypadku. To przede wszystkim sposób na dodatkowe odżywienie włosów i zadbanie o ich nawilżenie. Regularne olejowanie sprawia również, że włosy są znacznie bardziej błyszczące, a jednocześnie odpowiednio dociążone i wygładzone.
Czym olejować włosy?
Przed poznaniem konkretnych technik olejowania włosów warto jednak dowiedzieć się, jaki preparat najlepiej się do tego sprawdzi. Wybór oleju warto uzależnić m.in. od porowatości włosów – ogólna zasada jest taka, że im wyższa porowatość, tym większe mogą być cząsteczki oleju. Z tego względu dla włosów o niskiej porowatości zaleca się stosowanie oleju kokosowego, jojoba czy masła shea, dla włosów o średniej porowatości – oleju makadamia, kameliowego, z pestek śliwki, a nawet słonecznikowego (oleje spożywcze mogą być bez przeszkód wykorzystane do olejowania włosów). Z kolei w przypadku włosów wysokoporowatych, które wymagają nieco dociążenia, dobrze sprawdzi się olej lniany, z pestek winogron, konopny, arganowy, olej ze słodkich migdałów czy słonecznikowy. Przed rozpoczęciem pielęgnacji tą metodą warto zatem sprawdzić swoją porowatość włosów (w sieci bez problemu można znaleźć liczne porady dotyczące tego, jak to zrobić); w innym wypadku nawet poprawnie wykonane olejowanie może ostatecznie przynieść więcej szkód niż korzyści.
Olejowanie włosów na mokro i na sucho – czym się różni?
Warto jeszcze wspomnieć, że można wyróżnić dwie główne techniki olejowania włosów – na mokro i na sucho. Przy olejowaniu włosów na mokro kosmyki muszą być zwilżone. Można to osiągnąć albo pryskając je hydrolatem (czy innym łagodnym preparatem odżywczym), albo nakładając na włosy odżywkę. W obu przypadkach olej nakłada się zatem na wilgotne włosy. Przy olejowaniu na sucho olej jest nakładany na suche włosy. Co jednak najistotniejsze, niezależnie od tego, czy ktoś woli wykonywać olejowanie włosów na mokro czy na sucho, kosmyki powinny być umyte i czyste – i tym samym pozbawione resztki kosmetyków stylizacyjnych czy zalegającego sebum.
Prawidłowa pielęgnacja włosów jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać
W teorii olejowanie włosów – podobnie jak każda metoda pielęgnacji – wymaga jedynie pewnej wprawy. W praktyce trzeba jednak wiedzieć, jak dobrać preparat w zależności od kondycji i stanu włosów oraz oczekiwanych efektów, a także jaka technika będzie w danym przypadku najlepsza. Metody pielęgnacji włosów od A do Z poznają m.in. uczestnicy kwalifikacyjnego kursu zawodowego Technik usług fryzjerskich w Żaku; dzięki temu mogą później nie tylko świadczyć usługi z zakresu cięcia i stylizowania włosów, ale też układać plany pielęgnacyjne dla swoich klientów.
Warto mieć przy okazji świadomość, że pielęgnacja jest kluczowa, jeśli komuś zależy na pięknych i dobrze układających się włosach – nawet najlepsze cięcie i fryzura nie sprawią, że przesuszone, słabo odżywione czy przeciążone kosmyki będą się dobrze prezentować. Olejowanie i inne metody pielęgnacji włosów to zatem kwestie, którymi warto się zainteresować.
Zobacz także