Dodatkowa praca wakacyjna. Jak zostać wychowawcą wypoczynku?

9.6.2023

Szukasz dodatkowej pracy na wakacje? Dobrze czujesz się w otoczeniu dzieci i młodzieży? Możesz zostać wychowawcą wypoczynku. To idealne zajecie dla wszystkich, którzy czują się na siłach, by sprawować pieczę nad młodymi osobami podczas kolonii, półkolonii, obozów lub innych form wypoczynku. Sprawdź, jak zostać wychowawcą wypoczynku.

Jakie są obowiązki wychowawcy wypoczynku?

Wychowawca kolonijny to opiekun dzieci i młodzieży podczas letnich lub zimowych form wypoczynku. Chodzi tu zarówno o wyjazdy (np. kolonie, zimowiska, obozy), jak i wypoczynek w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście). To odpowiedzialna profesja – wychowawca, przede wszystkim, dba o bezpieczeństwo uczestników wypoczynku. Do jego zadań należy również organizacja zajęć i zabaw dla podopiecznych, realizacja zadań zleconych przez kierownika wyjazdu, a także dbanie o dyscyplinę i porządek w grupie.

Kto może zostać wychowawcą kolonijnym?

Żeby zostać wychowawcą wypoczynku, trzeba spełnić kilka wymagań. Osoba, która chciałaby podjąć wakacyjną pracę w tym charakterze, musi:

• być pełnoletnia,

• być niekarana,

• posiadać co najmniej średnie wykształcenie,

• ukończyć odpowiedni kurs.

To zajęcie, w którym dobrze sprawdzą się nauczyciele, studenci kierunków pedagogicznych, przewodnicy turystyczni i instruktorzy sportowi. Nie oznacza to jednak, że jeśli wykonujesz inny zawód, nie sprawdzisz się w tym zawodzie. Wszystko zależy od Twoich predyspozycji i chęci do wykonywania tej pracy dodatkowej w wakacje. Dobrego wychowawcę wypoczynku cechuje:

• cierpliwość,

• doskonała organizacja pracy,

• komunikatywność,

• stanowczość,

• charyzma.

W pracy wychowawcy kolonijnego przyda się też dobra kondycja i nienaganny stan zdrowia. Wszystko dlatego, że codzienna organizacja zajęć i sprawowanie pieczy nad młodymi ludźmi, mogą być wyczerpujące dla organizmu.

Kurs wychowawców dzieci i młodzieży w Żaku

Jeśli chcesz podjąć dodatkową pracę na wakacje, jako wychowawca kolonijny, wystarczy, że ukończysz odpowiedni kurs. W Żaku, kurs wychowawcy wypoczynku ma charakter stacjonarny i trwa 36 godzin. W trakcie kursu, słuchacze zapoznają się m.in. z obowiązkami wychowawcy grupy, poznają tajniki organizacji zajęć i wypoczynku dzieci i młodzieży, a także uczą się, jak zadbać o bezpieczeństwo grupy.

Osoby, które ukończą kurs, otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu na wychowawcę wypoczynku, które jest zgodne z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z takim zaświadczeniem można rozpocząć wakacyjną pracę.