5 dobrze płatnych zawodów bez matury

28.12.2023

Brak matury nie zawsze musi być przeszkodą do zdobycia dobrze płatnego zawodu. Chociaż matura wiele ułatwia i daje nowe możliwości, dobrą pracę można mieć również po liceum bez matury. Sprawdź, w jakich zawodach możesz liczyć na przyzwoite zarobki, nawet bez zdanego egzaminu dojrzałości.

1.    Opiekun osoby starszej

Opiekun osoby starszej to praca, którą można wykonywać bez matury. Na rynku jest spore zapotrzebowanie na opiekunów seniorów – trudno się dziwić, w końcu społeczeństwo europejskie stale się starzeje. Duże zapotrzebowanie przy jednocześnie niewystarczającej liczbie chętnych do pracy oznacza, że na tym stanowisku można sporo zarobić. Pamiętaj jednak, że praca opiekuna osób starszych jest bardzo wymagająca. Żeby się w niej sprawdzić, potrzebujesz ogromnych nakładów cierpliwości i empatii.

2.    Technik usług kosmetycznych

Dobra praca bez matury to również technik usług kosmetycznych. Osoby, które pracują w tym zawodzie, nie mogą narzekać na brak klientów. Spory popyt na usługi kosmetyczne sprawia, że zarobki osób, trudniących się tym zajęciem, nie należą do niskich. Jako technik usług kosmetycznych możesz wykonywać przeróżne zajęcia: zajmować się profesjonalnym makijażem, przedłużać rzęsy, kompleksowo doradzać klientkom w sprawie pielęgnacji twarzy, laminować brwi, stylizować paznokcie, wykonywać masaż kosmetyczny twarzy i wiele innych.

3.    Technik BHP

Technik BHP to profesja potrzebna od zawsze. Osoby pracujące w tym zawodzie są potrzebni niemal w każdej firmie, np. do przeprowadzania szkoleń wśród pracowników. Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na techników BHP może być jeszcze większe. Wszystko dlatego, że pracodawcy przywiązują coraz większą wagę do zapewnienia pracowników bezpiecznych warunków pracy. Technik BHP to praca, którą możesz mieć z wykształceniem średnim bez matury. Uprawnienia do wykonywania zawodu uzyskasz po ukończeniu szkoły policealnej.

4.    Florysta

Florysta to zajęcie dla kreatywnych osób, które uwielbiają kwiaty i rośliny i mają na ich temat sporą wiedzę. Kwiaty są ludziom potrzebne na różne okazje, np. na ślub, pogrzeb lub inne, ważne wydarzenie. To powoduje, że praca florysty jest dobrze ceniona. Jako florysta możesz przygotowywać bukiety ślubne, przystrajać sale bankietowe kwiatami, wykonywać wiązanki na cmentarz, przygotowywać efektowne kosze prezentowe, a nawet dekorować wnętrza kwiatami. To kolejna praca, którą możesz wykonywać po liceum bez matury.

5.    Asystentka stomatologiczna

Dobra praca bez matury to asystentka stomatologiczna. Żeby nią zostać, należy skończyć szkołę medyczną. Asystentka stomatologiczna stanowi nieocenioną pomoc dla dentysty: umawia pacjentów, przygotowuje gabinet, asystuje przy zabiegach i zamawia potrzebne produkty. Asystentka stomatologiczna to również wsparcie dla pacjentów, którzy często obawiają się wizyty u dentysty. Powinna to być osoba empatyczna, która będzie w stanie uspokoić pacjenta i podzielić się z nim wiedzą na temat higieny jamy ustnej.

Jest wiele możliwości pracy z wykształceniem średnim bez matury. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno na podejście do egzaminu dojrzałości. To kolejny krok w edukacji, który może otworzyć przed Tobą jeszcze więcej opcji rozwoju zawodowego.