• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Trener personalny – najlepszy motywator do zmiany stylu życia

Trener personalny – najlepszy motywator do zmiany stylu życia

11.6.2018

Trener personalny to zawód o stosunkowo krótkiej historii. Popularność tej profesji, wzrasta wraz ze zmianą stylu życia Polaków. Wzrost świadomości społecznej zakłada większy nacisk na dobrą kondycję i zbilansowaną dietę, a co za tym idzie – atrakcyjny wygląd. Głównym zadaniem trenera personalnego jest wysłuchanie oczekiwań klienta, a następnie pomoc w osiągnięciu zamierzonego celu. To właśnie trener ustala częstotliwość i charakter spotkań oraz motywuje do ćwiczeń, dbając przy tym o bezpieczeństwo klienta. Kto może zostać trenerem personalnym? Na czym polega jego praca? Czy w jednorocznej szkole policealnej można się nauczyć tej profesji? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, znajdziesz w poniższym tekście.

 

 

Jednoroczna szkoła – przepustka do bycia trenerem personalnym

Bardzo ważne jest, aby osoby, które chcą pracować w zawodzie trenera personalnego, zdobyły stosowne kwalifikacje do wykonywania tej profesji. Wbrew pozorom, absolwenci wychowania fizycznego czy nawet zawodowi sportowcy, nie posiadają odpowiedniego przeszkolenia do zajmowania się tą dziedziną i powinny uzupełniać wiedzę zarówno praktyczną, jak i teoretyczną na specjalistycznych kursach. W przeciwnym razie, zamiast pomóc klientom, mogą im zaszkodzić. Wszyscy, którzy marzą o rozpoczęciu kariery trenera personalnego, powinni rozpocząć naukę na kierunku Trener personalny z elementami fitness w jednorocznej szkole. Po dwóch semestrach nauki, absolwenci są w pełni przygotowani do podjęcia pracy w zawodzie.
Jakich przedmiotów może spodziewać się przyszły trener personalny w jednorocznej szkole policealnej Żak?

 • Kompetencje interpersonalne trenera
 • Anatomia człowieka z elementami anatomii funkcjonalnej
 • Style kierowania zespołem sportowym
 • Dietetyka, żywienie i suplementacja w sporcie
 • Pojęcie, przedmiot i zadania pedagogiki sportu
 • Fizjologiczne aspekty treningu
 • Biochemiczne aspekty wysiłku fizycznego
 • Podstawy antropometrii i optymalizacja treningu
 • Kontrola efektów treningowych w sporcie
 • Biomechaniczna ocena obciążeń treningowych

Trener personalny powinien dysponować szeroką wiedzą z zakresu fizjologii, dietetyki, metodyki treningu czy suplementacji. Nawet po ukończeniu szkoły, jest zobowiązany do ciągłego uzupełniania wiedzy o wszelkie nowinki z zakresu chociażby zdrowego żywienia, czy sposobów prowadzenia treningów.

Trener personalny – na czym polega jego praca?

Trener personalny to osoba, która pomaga w osiągnięciu pożądanej kondycji fizycznej oraz uzyskaniu oczekiwanej sylwetki. To właśnie on dobiera odpowiednio zbilansowaną dietę oraz ustala charakter i częstotliwość ćwiczeń, biorąc pod uwagę warunki fizyczne, stan zdrowia oraz motywację swojego klienta. W tym celu, musi wcześniej zdobyć praktyczną wiedzę na temat zdrowia i budowy ludzkiego ciała, którą może uzyskać w jednorocznej szkole policealnej.

Profesjonalny trener personalny, rozpoczyna pracę od szczegółowego wywiadu z klientem, dzięki któremu dowiaduje się niezbędnych informacji na temat jego stanu zdrowia, kondycji fizycznej i nawyków żywieniowych, a także poznaje jego charakter. Dzięki uzyskanym informacjom, jest w stanie ułożyć program ćwiczeń dopasowany do możliwości fizycznych konkretnej osoby oraz celu, który chce osiągnąć. Poznanie charakteru klienta, dodatkowo pomaga trenerowi w motywowaniu go do dalszych działań i wytrwaniu w treningach oraz zdrowej diecie.

To od trenera zależy, jak często będą odbywały się spotkania z klientem oraz jaka będzie ich intensywność. Warto przy tym zaznaczyć, że trener musi w taki sposób opracować plan spotkań, by   efektywnie wykorzystać czas z klientem – nie może zapomnieć o rozgrzewce oraz ćwiczeniach rozciągających  na koniec. Indywidualny charakter spotkań przynosi dużo lepsze efekty niż zajęcia grupowe, ponieważ skutkuje dużo większym zaangażowaniem klienta w relację z osobistym trenerem.  

Trener personalny – gdzie znajdzie zatrudnienie?

Trenerzy personalni najczęściej znajdują zatrudnienie w centrach aktywności fizycznej. Mogą również rozpocząć własną praktykę. Miejsce ich pracy jest uzależnione od rodzaju sportu, w jakim się specjalizują, może to być zarówno sala gimnastyczna, klub fitness, jak i basen, siłownia, a nawet park czy dom klienta.

Trener personalny – jakie powinien mieć cechy?

Pomoc osobistego trenera jest nieoceniona dla osób, które chcą przejść na zbilansowaną dietę, zacząć biegać albo mają w planach przerzucenie się z samochodu na rower. Dobry trener personalny to taki, który:

 • posiada odpowiednie kwalifikacje

Rośnie liczba osób, które chcą prowadzić zdrowy styl życia i mieć zadbaną sylwetkę. Tym samym, zwiększa się popyt na trenerów personalnych.

 • pasjonuje się sportem

Trener powinien lubić to, co robi. Zamiłowanie do sportu to podstawa. Dzięki własnym doświadczeniom i praktyce, będzie w stanie zaproponować klientom optymalny trening. Ważny jest także ciągły rozwój – śledzenie nowinek ze świata fitness, uczestniczenie w kursach oraz wydarzeniach sportowych.

 • ma zadbaną sylwetkę

Zadbany wygląd to wizytówka trenera. Ładne, umięśnione ciało bardziej przekona klienta niż kilkanaście kilogramów nadwagi. Osoby o smukłym ciele, z podkreślonymi mięśniami, wypadną bardziej wiarygodnie od tych, którzy nie dbają o swój wygląd. Dzięki temu, łatwiej będzie im zmotywować klientów do ciężkiej pracy.

 • posiada umiejętności interpersonalne

Trener personalny musi być dobrym psychologiem. Umiejętność słuchania drugiej osoby, umożliwi mu poznanie potrzeb klienta, co zaowocuje dobrze dopasowanym treningiem i dietą. Trener musi umieć motywować, ważne jest, aby chwalił swoich klientów gdy zrobią postępy. Jego priorytetem jest przede wszystkim systematyczny rozwój klienta oraz poprawa ogólnej sprawności fizycznej.

Trener personalny to wymarzona profesja dla wszystkich pasjonatów sportu. To bardzo pożądany fach na rynku, ponieważ coraz więcej osób, chce pod okiem profesjonalistów dbać o swoje ciało, a specjalistów w tej dziedzinie ciągle brakuje.

 

Chcesz zostać trenerem personalnym? Zarezerwuj miejsce na tym kierunku już dziś!

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.