• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Trener personalny – najlepszy motywator do zmiany stylu życia

Trener personalny – najlepszy motywator do zmiany stylu życia

20.10.2023

Trener personalny to zawód o stosunkowo krótkiej historii. Popularność tej profesji rośnie ze względu na zmianę stylu życia Polaków. Wzrost świadomości społecznej zakłada większy nacisk na dobrą kondycję i zbilansowaną dietę. Głównym zadaniem trenera personalnego jest wysłuchanie oczekiwań klienta, a następnie pomoc w osiągnięciu zamierzonego celu. To właśnie trener ustala częstotliwość i charakter spotkań oraz motywuje do ćwiczeń, dbając przy tym o bezpieczeństwo klienta. Kto może zostać trenerem personalnym? Na czym polega jego praca?

Trener personalny – praca. Na czym ona polega?

Trener personalny powinien dysponować szeroką wiedzą z zakresu fizjologii, dietetyki, metodyki treningu czy suplementacji. Nawet po ukończeniu kursu jest zobowiązany do ciągłego uzupełniania wiedzy o wszelkie nowinki z zakresu chociażby zdrowego żywienia czy sposobów prowadzenia treningów.

Trener personalny to osoba, która pomaga w osiągnięciu pożądanej kondycji fizycznej oraz uzyskaniu oczekiwanej sylwetki. To właśnie on dobiera odpowiednio zbilansowaną dietę oraz ustala charakter i częstotliwość ćwiczeń, biorąc pod uwagę warunki fizyczne, stan zdrowia oraz motywację swojego klienta.

Profesjonalny trener personalny rozpoczyna pracę od szczegółowego wywiadu z klientem, dzięki któremu dowiaduje się niezbędnych informacji na temat jego stanu zdrowia, kondycji fizycznej i nawyków żywieniowych, a także poznaje jego charakter. Dzięki uzyskanym informacjom, jest w stanie ułożyć program ćwiczeń dopasowany do możliwości fizycznych konkretnej osoby oraz celu, który chce osiągnąć. Poznanie charakteru klienta, dodatkowo pomaga trenerowi w motywowaniu go do dalszych działań i wytrwaniu w treningach oraz zdrowej diecie.

To od trenera zależy, jak często będą odbywały się spotkania z klientem oraz jaka będzie ich intensywność. Warto przy tym zaznaczyć, że trener musi w taki sposób opracować plan spotkań, by   efektywnie wykorzystać czas z klientem – nie może zapomnieć o rozgrzewce oraz ćwiczeniach rozciągających na koniec. Indywidualny charakter spotkań przynosi dużo lepsze efekty niż zajęcia grupowe, ponieważ skutkuje dużo większym zaangażowaniem klienta w relację z osobistym trenerem.  

Kurs trenera personalnego – przepustka do pracy w wymarzonym zawodzie

Bardzo ważne jest, aby osoby, które chcą pracować w zawodzie trenera personalnego, zdobyły stosowne kwalifikacje do wykonywania tej profesji. Wbrew pozorom nie wystarczy w tym celu być zawodowym sportowcem; większość z nich nie posiada odpowiedniego przeszkolenia do zajmowania się tą dziedziną. Konieczne jest bowiem posiadanie zarówno praktycznej, jak i teoretycznej wiedzy – którą można zdobyć na specjalistycznych kursach. Z tego względu wszyscy, którzy marzą o rozpoczęciu kariery trenera personalnego, powinni rozważyć naukę na kursie Trener personalny z elementami fitness w Żaku. Po dwóch semestrach nauki absolwenci są w pełni przygotowani do podjęcia pracy w zawodzie.
Jakich przedmiotów może spodziewać się przyszły trener personalny podczas kursu w Żaku?

 • Kompetencje interpersonalne trenera

 • Anatomia człowieka z elementami anatomii funkcjonalnej

 • Style kierowania zespołem sportowym

 • Dietetyka, żywienie i suplementacja w sporcie

 • Pojęcie, przedmiot i zadania pedagogiki sportu

 • Fizjologiczne aspekty treningu

 • Biochemiczne aspekty wysiłku fizycznego

 • Podstawy antropometrii i optymalizacja treningu

 • Kontrola efektów treningowych w sporcie

 • Biomechaniczna ocena obciążeń treningowych

Trener personalny – gdzie znajdzie zatrudnienie?

Trenerzy personalni najczęściej znajdują zatrudnienie w centrach aktywności fizycznej. Mogą również rozpocząć własną praktykę. Miejsce ich pracy jest uzależnione od rodzaju sportu, w jakim się specjalizują, może to być zarówno sala gimnastyczna, klub fitness, jak i basen, siłownia, a nawet park czy dom klienta.

Trener personalny – zarobki

Osoby, które rozważają rozpoczęcie pracy w tym zawodzie prawdopodobnie zastanawiają się, ile zarabia trener personalny. Wiele zależy m.in. od tego, jaka jest jego forma zatrudnienia i czy prowadzi treningi na własną rękę, czy też może jest pracownikiem danej siłowni lub klubu. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (stan na styczeń 2023 r.) wynika, że mediana zarobków trenerów personalnych wynosi niecałe 5 tys. zł brutto. Warto jednak pamiętać, że większość osób wykonujących ten zawód pracuje w kilku miejscach.

Należy też nadmienić, że to, ile kosztuje trener personalny nie musi być równoznaczne z tym, ile trener faktycznie zarabia za poprowadzenie treningu – nawet jeśli trener nie współpracuje z siłownią czy klubem, najczęściej musi oddać część zysku w zamian za udostępnienie przestrzeni treningowej.

Trener personalny – jakie powinien mieć cechy?

Pomoc osobistego trenera jest nieoceniona dla osób, które chcą przejść na zbilansowaną dietę, zacząć biegać albo mają w planach przerzucenie się z samochodu na rower. Dobry trener personalny to taki, który:

 • posiada odpowiednie kwalifikacje

Rośnie liczba osób, które chcą prowadzić zdrowy styl życia i mieć zadbaną sylwetkę. Tym samym, zwiększa się popyt na trenerów personalnych.

 • pasjonuje się sportem

Trener powinien lubić to, co robi. Zamiłowanie do sportu to podstawa. Dzięki własnym doświadczeniom i praktyce, będzie w stanie zaproponować klientom optymalny trening. Ważny jest także ciągły rozwój – śledzenie nowinek ze świata fitness, uczestniczenie w kursach oraz wydarzeniach sportowych.

 • ma zadbaną sylwetkę

Zadbany wygląd to wizytówka trenera. Ładne, umięśnione ciało bardziej przekona klienta niż kilkanaście kilogramów nadwagi. Osoby o smukłym ciele, z podkreślonymi mięśniami, wypadną bardziej wiarygodnie od tych, którzy nie dbają o swój wygląd. Dzięki temu, łatwiej będzie im zmotywować klientów do ciężkiej pracy.

 • posiada umiejętności interpersonalne

Trener personalny musi być dobrym psychologiem. Umiejętność słuchania drugiej osoby, umożliwi mu poznanie potrzeb klienta, co zaowocuje dobrze dopasowanym treningiem i dietą. Trener musi umieć motywować, ważne jest, aby chwalił swoich klientów gdy zrobią postępy. Jego priorytetem jest przede wszystkim systematyczny rozwój klienta oraz poprawa ogólnej sprawności fizycznej.

Trener personalny to wymarzona profesja dla wszystkich pasjonatów sportu. To bardzo pożądany fach na rynku, ponieważ coraz więcej osób, chce pod okiem profesjonalistów dbać o swoje ciało, a specjalistów w tej dziedzinie ciągle brakuje.

Chcesz zostać trenerem personalnym? Zapisz się na ten kurs już dziś!

 

 

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00