• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Instruktor ds. terapii uzależnień – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Instruktor ds. terapii uzależnień – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Na czym polega terapia uzależnień? Czym zajmuje się instruktor ds. terapii uzależnień? Jak nim zostać i co obejmuje program kursu? Gdzie podjąć pracę?

15.1.2020

Instruktor ds. terapii uzależnień to ciekawy zawód, ale także bardzo odpowiedzialny, czasami trudny, ale ostatecznie przynoszący dużo satysfakcji. Na pewno nie każdy może go wykonywać, gdyż trzeba mieć ku temu pewne predyspozycje i cechy charakteru.

Czym jest terapia uzależnień?

Tego typu terapia pomaga osobom uzależnionym od różnych substancji, takich jak alkohol czy narkotyki, a także czynności, np. zakupów czy seksu. Leczyć da się wszystkie rodzaje uzależnień, bo ich mechanizm jest taki sam. Celem leczenia jest uwolnienie pacjenta od czynnika, który go uzależnił. Po zakończeniu terapii uzależniony powinien przestać stosować konkretną substancję psychoaktywną lub praktykować dane zachowanie i wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Terapia uzależnień polega na stosowaniu różnych tzw. oddziaływań psychoterapeutycznych, tj.: psychoterapii indywidualnej, psychoterapii grupowej, reprogrammingu (czyli uczenia pacjenta nowych, dobrych dla zdrowia zachowań), psychoedukacji, treningu umiejętności czy terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Czasem pacjenci poddawani są także leczeniu farmakologicznemu. Jednak należy zaznaczyć, że w leczeniu uzależnień podawanie leków stosuje się tylko pomocniczo – nie jest ono podstawą terapii. Leki stosuje się w przypadkach, gdy pacjenci mają zaburzenia nastroju czy na początku terapii w okresie tzw. detoksu, co ma wyeliminować objawy fizycznego uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Leczyć można każde uzależnienie, choć najczęściej terapii poddają się osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków. Inne uzależnienia to lekomania (uzależnienie od leków – np. opoidów, benzodiazepin, kodeiny czy tramadolu), patologiczny hazard, zakupoholizm, seksoholizm, pracoholizm czy bardzo częste ostatnimi czasy zwłaszcza u młodzieży uzależnienie od internetu.

Terapia uzależnień polega nie tylko na dążeniu do rezygnacji z nałogu i zachowania abstynencji, ale właściwie przede wszystkim na poprawie funkcjonowania w społeczeństwie i wzbudzaniu pozytywnej, prozdrowotnej postawy życiowej. Chodzi o zapoczątkowanie zmian w życiu uzależnionego i utrzymanie ich w celu wyzdrowienia. Oczywiście takie zmiany wymagają abstynencji i niepowracania do nałogu. Ponieważ uzależnienie jest dość złożone, to ważne jest również to, by pomóc pacjentowi zrozumieć swój stan emocjonalny oraz schematy zachowania, które mogą prowadzić do powrotu do nałogu.

Terapię można prowadzić na trzy sposoby – w zamkniętej placówce, gdy są ku temu wskazania, ale także w oddziałach dziennych, gdzie pacjenci przebywają tylko kilka godzin na dobę oraz w trybie ambulatoryjnym, czyli na zasadzie wizyt w poradni leczenia uzależnień. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania uzależnienia oraz konkretnego pacjenta i jego możliwości walki z nałogiem.

Czym się zajmuje instruktor ds. terapii uzależnień?

Osoba wykonująca ten zawód pracuje z ludźmi uzależnionymi zarówno do alkoholu, jak i innych używek. Służy im pomocą w wychodzeniu z nałogu i powrocie do równowagi psychicznej oraz życia w społeczeństwie. Pomaga także wytrwać w postanowieniu o porzuceniu nałogu. Planuje, a także prowadzi terapię indywidualną lub grupową oraz wspiera profilaktykę uzależnień. Promuje postawy prozdrowotne i zajmuje się popularyzacją stylu życia wolnego od nałogów. Instruktor ds. terapii uzależnień jest uprawniony do udzielania świadczeń zdrowotnych, m.in. w formie terapii.

Czy osoba, która chce wykonywać ten zawód powinna mieć jakieś określone predyspozycje i cechy charakteru? Oczywiście, że tak. Na pewno powinna być empatyczna, otwarta na problemy innych i lubiąca ludzi. Ważne są także asertywność, wytrwałość i cierpliwość, gdyż osoby uzależnione bardzo często nie są łatwe we współpracy. Instruktor musi mieć mocną psychikę i być odporny na stres, gdyż jest to trudna i wyczerpująca psychicznie praca, czasem wiążąca się z niepowodzeniem, czyli powrotem uzależnionego do nałogu. Ważna jest także stabilność emocjonalna, by nawet po nieudanych terapiach wrócić do równowagi psychicznej i nie przenosić pracy do życia osobistego.  

Niezbędne jest również poczucie misji i tzw. powołanie do zawodu. Fakt, praca instruktora ds. terapii uzależnień jest ciężka, ale za to daje dużo satysfakcji, zwłaszcza wtedy, gdy podopieczni wygrywają z nałogiem i zaczynają wieść normalne życie.

W tej pracy oczywiście liczą się przede wszystkim umiejętności, jednak predyspozycje, o którym mowa powyżej są konieczne, by dobrze sobie radzić i dogadywać się z pacjentami.

Jak zostać instruktorem ds. terapii uzależnień?

Aby zostać instruktorem ds. terapii uzależnień należy ukończyć szkołę policealną, czyli roczny kurs prowadzony w trybie zaocznym. Taki system nauki pozwala na łączenie nauki z pracą – dotychczasowym zajęciem czy innymi zajęciami. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

Więcej informacji na temat kursu instruktora ds. terapii uzależnień można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/instruktor-ds--terapii--uzaleznien.

Co obejmuje program kursu?

Program kursu obejmuje m.in. zagadnienia takie jak: patologie społeczne i wiedza o dysfunkcjach współczesnej rodziny, podstawy interwencji kryzysowej z elementami profilaktyki, społeczne uwarunkowania i konsekwencje uzależnień, strategie terapeutyczne w terapii indywidualnej i grupowej, typologia uzależnień od substancji i środków psychoaktywnych, wprowadzenie do psychopatologii, wybrane problemy pedagogiki społecznej i opiekuńczo-wychowawczej, wybrane zagadnienia z zakresu uzależnień behawioralnych, zarys psychologii ogólnej, trening kompetencji interpersonalnych, metodyka pracy z osobami uzależnionymi oraz warsztat pracy terapeutycznej.

Kursanci poznają społeczne uwarunkowania i konsekwencje uzależnień oraz podstawy interwencji kryzysowej z elementami profilaktyki. Po ukończeniu kursu, potrafią stosować strategie terapeutyczne zarówno w terapii indywidualnej, jak i grupowej. Uczą się metodyki pracy z osobami uzależnionymi, poznają wybrane zagadnienia z zakresu uzależnień behawioralnych. Niezmiernie istotną częścią kursu jest warsztat pracy terapeutycznej, podczas którego kursanci sprawdzają nabyte umiejętności w praktyce, zatem kurs nie ma wymiaru wyłącznie teoretycznego.

Po ukończeniu kursu uczestnicy bardzo dobrze orientują się w rodzajach substancji i środków psychoaktywnych, dzięki czemu mogą działać według odpowiednich strategii terapeutycznych w zależności od rodzaju uzależnienia i potrzeb pacjentów. Znają i umieją stosować w praktyce metody terapeutyczne w terapii indywidualnej oraz grupowej. Podczas kursu odbywają także solidny trening kompetencji interpersonalnych, który jest kluczowym elementem pracy z ludźmi, a szczególnie z osobami uzależnionymi.

Program nauczania jest autorski i został opracowany w taki sposób, by jak najlepiej przygotować kursantów do pracy w zawodzie. Duży nacisk kładzie się na umiejętności praktyczne, a także działalność na rzecz profilaktyki uzależnień.

Perspektywy pracy jako instruktor ds. terapii uzależnień

Każdy, kto ukończy kurs instruktora ds. terapii uzależnień może podjąć pracę w miejscach takich jak: instytucje opiekuńcze, kliniki, przychodnie, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, jednostki prowadzące grupy wsparcia, ośrodki i gabinety leczenia uzależnień, poradnie psychoterapeutyczne, stowarzyszenia i fundacje, których celem statutowym jest pomoc osobom uzależnionym, środowiskowe domy samopomocy, prywatne ośrodki opieki. 

 

 

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.