Kursy online – dlaczego mogą być tak samo skuteczne jak stacjonarne?
Zalety i wady kursów online
4.3.2024
Kursy online cieszyły się sporą popularnością jeszcze przed pandemią, ale w czasie jej trwania z oczywistych powodów zainteresowanie nimi wzrosło. Kursy przez internet to bowiem najwygodniejsza forma kształcenia, która dorównuje skutecznością kursom stacjonarnym. Nauka zdalna bardzo ułatwia życie, a proces uczenia jest równie, a może nawet bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnej formy. Przeczytaj, dlaczego kursy internetowe mogą być rozwiązaniem dla Ciebie!
Czy pracodawcy respektują ukończone kursy online?
Jeszcze do niedawna niektórzy uważali, że kursy online są gorsze niż te stacjonarne i że pracodawcy nie traktują ich poważnie. Jednak to się zmieniło i to nie tylko z powodu pandemii.
Kursy internetowe są tak samo skuteczne jak stacjonarne, oczywiście pod warunkiem, że osoby je prowadzące są ekspertami w danej dziedzinie i że są profesjonalnie przygotowane. Obecnie pracodawcy doceniają pracowników, którzy chcą się dokształcać i zdobywać nowe kwalifikacje, również na kursach online. Każda metoda kształcenia jest dobra i wpływa pozytywnie na wizerunek zawodowy pracownika/kandydata aplikującego na dane stanowisko. Przed zapisaniem się na taki kurs internetowy warto jednak sprawdzić, kto go prowadzi oraz: co obejmuje program.
Zalety (i wady?) kursów online
Kursy online mają szereg zalet:
Po pierwsze, kursy przez internet z certyfikatem to idealny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie nowych oraz rozwijanie swoich zainteresowań.
Po drugie, na kursach internetowych można uczyć się bez konieczności wychodzenia z domu, a więc oszczędzając czas na dojazdy. W dobie pandemii i konieczności ograniczania kontaktów ma to szczególne znaczenie.
Po trzecie, decydując się na kurs przez internet, można uczyć się wtedy, kiedy ma się czas i ochotę – taka nauka jest bardziej elastyczna.
Po czwarte, można korzystać z nieograniczonej oferty szkoleń online, które nie są dostępne stacjonarnie.
Po piąte, na kursie internetowym każdy może uczyć się we własnym tempie.
Po szóste, koszty są mniejsze, gdyż przeważnie kursy internetowe są tańsze niż stacjonarne, a poza tym odpadają wydatki związane z dojazdami.
Ponadto udział w szkoleniu online jest również okazją do zdobycia nowych umiejętności technicznych (np. znajomości platform online’owych), których w innym wypadku by się nie zdobyło.
Kursy online mają także swoje wady, ale jest ich na pewno mniej. Jedną z nich jest możliwość rozproszenia uwagi z racji tego, że zazwyczaj uczestnicy mają otwarte inne aplikacje, strony, pocztę e-mail itp. Druga wada to ryzyko wystąpienia problemów technicznych w trakcie trwania kursu przez internet. Mogą one wynikać z jakości i szybkości połączenia internetowego, ale także z ograniczeń sprzętowych. Na pewno przed rozpoczęciem kursu online warto upewnić się, czy nasz sprzęt spełnia określone wymagania.
Jak wygląda kurs online, kto może się zapisać i jak to zrobić?
Przed rozpoczęciem kursu internetowego każdy uczestnik otrzymuje na adres e-mail link do tzw. wirtualnego pokoju szkoleniowego. Podczas szkolenia widzi ekran trenera oraz samego trenera. Ma możliwość zadawania pytań bezpośrednio przez mikrofon lub na czacie. Otrzymuje również materiały szkoleniowe w formie plików PDF.
Uczestnikiem kursu online może zostać każdy, kto ma skończone 18 lat. Dodatkowym warunkiem w przypadku niektórych kursów internetowych jest posiadanie wykształcenia zasadniczego zawodowego/średniego. By się zapisać, należy wypełnić formularz rejestracji online.
Kursy online z certyfikatem
Po ukończeniu kursu przez internet otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat wraz z suplementem. Oferta szkoleń jest bardzo szeroka, w Żaku można zapisać się na następujące kursy online:
kursy biurowe (Excel dla początkujących, Excel dla średniozaawansowanych)
kursy zawodowe (agent nieruchomości, agent ubezpieczeniowy, animator zabaw i gier, kadry, płace, ZUS)
kursy księgowości (podstawy księgowości – kurs I i II stopnia)
kursy IT (Scrum Master)
kursy marketingowe (specjalista ds. e-marketingu)
kursy maturalne (matematyka, język angielski)
kursy językowe online (angielski dla początkujących, angielski dla średniozaawansowanych, niemiecki dla początkujących, niemiecki dla średniozaawansowanych, język angielski dla specjalistów IT, język polski dla obcokrajowców)
pozostałe kursy (pierwsza pomoc pediatryczna, arteterapia, asystent rodziny).
Kursy online dla nauczycieli
Żak organizuje również specjalne internetowe kursy pedagogiczne, skierowane głównie do nauczycieli. W ofercie są między innymi następujące kursy online:
Z kolei osoby, które chciałyby zostać opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym, mogą zapisać się na kurs online pomoc nauczyciela przedszkola, opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym czy animator zabaw i gier.
Rodzaje kursów online
Prawda jest taka, że w przypadku kursów online know-how nie zmienia się – inny jest jedynie sposób przekazywania wiedzy.
Należy rozróżnić dwa rodzaje szkoleń online. Jedne odbywają się na żywo, czyli wszyscy uczestnicy spotykają się w tym samym czasie, tak, jak na zajęciach stacjonarnych. Dzięki temu uczestnicy mają bezpośredni kontakt z prowadzącym. Takie szkolenie ma charakter interaktywny i na pewno jest bardziej zbliżone do stacjonarnego.
Są również kursy online, które nie wymagają uczestnictwa o określonej godzinie – można szkolić się w wybranym przez siebie czasie, co oczywiście niesie ryzyko spadku mobilizacji i odkładania na później. Takie rozwiązanie ma jednak podstawową zaletę – uczestniczyć w nim można wtedy, kiedy ma się czas. W przypadku tego pierwszego rodzaju kursów internetowych, jeśli z jakiegoś powodu nie można wziąć udziału w sesji na żywo, to lekcja przepada, chyba że jest możliwość uzyskania późniejszego dostępu do nagrania.
Czy kursy online można stawiać na równi ze stacjonarnymi?
Szkolenia online są równie skuteczne jak stacjonarne, a może nawet bardziej. Dlaczego? Bo nie traci się czasu na dojazd, siedzi się wygodnie w ulubionym miejscu w domu, można w każdej chwili zmienić pozycję, rozprostować nogi, przeciągnąć się, napić się czegoś czy zjeść, jeśli jest się głodnym.
Na pewno komfort nauczania podczas kursów przez internet jest dużo większy niż podczas siedzenia w niewygodnej ławce, co jest z korzyścią dla kręgosłupa. Jeśli uczestnik ma możliwość późniejszego odtworzenia nagrania, to może powtórzyć materiał, który zapomniał/nie dosłyszał/nie zrozumiał lub po prostu wtedy, gdy chce go sobie przypomnieć.
Jeśli jeszcze nie korzystałeś/aś z tej formy nauki, to zapisz się na wybrany kurs online i przekonaj, jak wygodna jest ta metoda.
Zobacz także