Aranżacja ogrodów – projektowanie i upiększanie

Pasja i praca w jednym!

12.3.2025

Zachwycające ferie barw, głęboka zieleń i urzekające kompozycje – przydomowy ogród może inspirować i pobudzać do działania, ale też wyciszać i sprzyjać odpoczynkowi. By przestrzeń stała się funkcjonalna, a przy okazji cieszyła oko, warto zastanowić się nad jej planem. Jak zrealizować projekt ogrodu przydomowego? Co robić krok po kroku, by rośliny bujnie rosły? Sprawdź!

Kochasz ogrodnictwo, czujesz się świetnie w otoczeniu roślin i przyrody, jednak zastanawiasz się, jak powinien wyglądać plan ogrodu przydomowego? Wystarczy, że wykorzystasz swój zmysł estetyczny i najlepsze pomysły, a także skorzystasz z naszych wskazówek. Stwórz swój prywatny ogród marzeń – kto wie, może projektowanie stanie się Twoim pomysłem na życie?

Od czego zacząć planowanie ogrodu przydomowego?

Jak zaprojektować ogród? – to pytanie, które z pewnością wraca do Ciebie jak bumerang. Wcale nas to nie dziwi! W końcu wpływa on nie tylko na odbiór całej nieruchomości, ale też na samopoczucie domowników. Dlatego, zanim przystąpisz do prac ogrodowych, zastanów się:

  1. Jakie funkcje będzie spełniał ogród? Czy będzie on głównie służył do relaksu i odpoczynku, czy hodowli kwiatów, warzyw i owoców? A może stanie się miejscem zabaw dzieci?

  2. Jak duży jest Twój ogród? Czy widzisz szansę na wyznaczenie kilku stref, czy raczej wolisz, by potraktować przestrzeń jak jeden duży dodatkowy „pokój”?

Każdy element Twojego przyszłego ogrodu musi mieć swoje przemyślane miejsce – w tym systemy nawadniania (np. automatyczne zraszacze), roślinność, meble i elementy małej architektury ogrodowej. Wizualizację i plan warto stworzyć o wiele wcześniej, na kilka tygodni przed zmianą aranżacji. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych wydatków.

Projekt ogrodu przydomowego: co powinno się na nim znaleźć?

Przejdźmy do konkretów: co powinno być na projekcie wykonawczym nowoczesnego ogrodu? Oprócz uwzględnienia swoich potrzeb i preferencji, dodatkowo pamiętaj o zastosowaniu różnych ekologicznych rozwiązań (np. kompostowników). Dzięki temu możesz np. ograniczyć używanie sztucznych nawozów.

Poza tym postaraj się, by Twój ogród stał się przyjazny dla ptaków i owadów – zwłaszcza zapylaczy – oraz małych zwierząt.  Posadź rośliny miododajne, zbuduj lub zakup specjalny domek dla stawonogów, zawieś budki i karmniki oraz pamiętaj o wodopojach.

W wymarzonym ogrodzie nie może zabraknąć również nowoczesnej technologii w postaci np. autonomicznej kosiarki, systemu automatycznego nawadniania, oświetlenia LED czy solarnego. Dzięki temu stanie się bardziej energooszczędny!

Wskazówka:

Ogród powinien być także wodooszczędny. By tak się stało, zrezygnuj z typowego trawnika (który potrzebuje częstego podlewania) i postaw na kwietną łąkę. Ponadto korzystaj z zebranej w zbiornikach deszczówki, a nie wody np. z przydomowej studni.

Oczywiście pamiętaj o przeznaczeniu Twojego ogrodu. Jeżeli chcesz, by przede wszystkim spełniał funkcję wypoczynkową, stwórz strefę relaksu. Zaplanuj, gdzie będzie wisiał hamak albo huśtawka. Podczas planowania i zakładania ogrodu zastanów się, czy będziesz przyjmować w nim gości i organizować przyjęcia. W takim przypadku uwzględnij w projekcie fotele, krzesła i stół (najlepiej drewniane lub kamienne) oraz położenie grilla lub paleniska.

To może Cię zainteresować: Błędy, których musi unikać każdy projektant ogrodów w swojej pracy

Plan ogrodu przydomowego krok po kroku

Skoro listę najpotrzebniejszych mebli i akcesoriów ogrodowych masz już przygotowaną, przejdźmy do projektowania przestrzeni, jaka będzie otaczała dom.

Rozrysuj działkę, którą dysponujesz

Bez tego nie ruszymy. Przygotuj papier milimetrowy i – stosując odpowiednią skalę – nanieś kontury domu oraz podjazdu. Zaznacz też, gdzie znajduje się wejście na działkę, wrysuj ogrodzenie, furtkę i miejsce na kosze z odpadkami.

Następnie przystąp do rozrysowywania elementów ogrodu, które już w nim są lub planujesz je dodać. Uwzględnij:

  • rabaty kwiatowe,

  • krzewy, żywopłoty i drzewa,

  • meble ogrodowe i inne akcesoria,

  • budynki, altany, szopę i tarasy naziemne,

  • stawy i oczka wodne,

  • piaskownicę i wyposażenie placu zabaw dla dzieci,

  • strefę relaksu.

Nie zapomnij o zaznaczeniu rodzaju nawierzchni w poszczególnych strefach ogrodu. Żwir, ścieżka z płyt betonowych, podłoga wyłożona płytkami – to wszystko musi znaleźć się na planie.

Podczas projektowania ogrodu marzeń, sprawdź warunki glebowe

To, jaki typ gleby masz w ogrodzie, wpłynie na rodzaj roślin, jaki posadzisz. W uprawie najlepiej sprawdza się ta bogata w próchnicę. Gorzej natomiast będzie sprawować się ta gliniasta i piaszczysta. Nie bez wpływu pozostaje też pH gleby. Od tego, czy odczyn jest bardziej kwasowy, czy obojętny lub zasadowy zależy, jakie kwiaty i krzewy zakwitną w ogrodzie.

Wskazówka:

Przed zasadzeniem roślinności, zadbaj o glebę w ogrodzie. Możesz wpłynąć na jej pH specjalnymi preparatami oraz wzbogacić składnikami odżywczymi.

Sprawdź stopień nasłonecznienia ogrodu i jego ekspozycji na wiatr

Gdy myślisz o projekcie zagospodarowania terenu wokół domu, nie możesz zapomnieć o kolejnej, równie istotnej kwestii, czyli o poziomie nasłonecznienia ogrodu. Wyróżnić można stanowiska:

  • słoneczne – światło pada na ziemię przez ponad 6 godzin w ciągu dnia;

  • półcieniste – światło pada na ziemię od 3 do 6 godzin w ciągu dnia;

  • cieniste – światło pada na ziemię przez mniej niż 3 godziny w ciągu dnia.

Nie bez znaczenia pozostaje też ekspozycja ogrodu na wiatr, który potrafi narobić szkód. Od tego, jak często bywa wietrznie na terenie, który projektujesz, zależeć będzie m.in. umiejscowienie niektórych roślin (np. żywopłotów), osłon tarasowych czy specjalnych siatek.

Przeczytaj także: Najnowsze trendy we florystyce artystycznej

Tworzenie projektu koncepcyjnego ogrodu to twórcza i rozwijająca praca

Aranżacja terenów zielonych to zajęcie, które wymaga nie tylko sporych nakładów kreatywności, ale też wiedzy i doświadczenia. W końcu podejmując się stworzenia planu zagospodarowania terenu musisz wziąć pod uwagę wiele czynników – w tym także swoje wymagania i preferencje.

Jak podejść do wykonania projektu ogrodu przydomowego? Najlepiej z odpowiednimi umiejętnościami, które nabędziesz podczas naszego kursu aranżacji ogrodów. Oprócz teoretycznej wiedzy w zakresie kompleksowego projektowania przestrzeni zielonych, zdobędziesz też doświadczenie praktyczne. Nauka obejmuje m.in.:

  • elementy kompozycji plastycznej,

  • zarys historii architektury i sztuki,

  • podstawy działalności zawodowej,

  • architektura krajobrazu,

  • podstawy aranżacji ogrodów,

  • gatunki i odmiany roślin ozdobnych w aranżacji ogrodów,

  • obiekty małej architektury krajobrazu,

  • rysunek architektoniczny,

  • dokumentacja projektowa,

  • projektowanie i aranżacja ogrodów,

  • praca z klientem,

  • prowadzenie prac w obiektach architektury krajobrazu.

Jako projektant ogrodów możesz uzupełnić swoją wiedzę z zakresu roślin na kierunku florystyka lub na temat urządzania wnętrz na kierunku dekorator wnętrz. W ten sposób rozszerzysz on swój katalog usług.

Sprawdź szczegółowe informacje na temat kursu aranżacja ogrodów.

Warto wiedzieć:

Słuchacze naszego kursu aranżacji ogrodów mogą korzystać z programu SketchUp do projektowania. Wszystkie pracownie zostały wyposażone w najnowszą wersję SketchUp Pro do modelowania 3D. Dzięki niemu nabierzesz doświadczenia w planowaniu i rozwiniesz swoją kreatywność, a także podniesiesz atrakcyjność przygotowanych przez siebie projektów ogrodów.

Kto sprawdzi się w pracy projektanta ogrodów?

Jako projektant zieleni będziesz mieć możliwość wcielania w życie swoich pomysłów ogrodowych. To bardzo twórcza praca, której efekty zobaczysz na własne oczy.

Oprócz miłości do flory i czerpania satysfakcji z przebywania w przyrodzie, projektant ogrodów musi posiadać pewne cechy i predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Niezbędny jest zmysł estetyczny i umiejętność doboru kształtów, wielkości i kolorów, a więc wyobrażenie przestrzenne. Musi znać się na typach gleb, gatunkach roślin i ich wymaganiach oraz materiałach i technikach wykorzystywanych w aranżacji ogrodów. Powinien też wiedzieć jak dbać o środowisko naturalne i orientować się w ogrodowych rozwiązaniach ekologicznych.

Chcesz poznać podstawowe zasady projektowania ogrodów przydomowych (i nie tylko)? Pragniesz dowiedzieć się, jak rozmieścić rośliny i elementy małej architektury, by nie tylko cieszyły oko, ale też dopełniały aranżację terenów zielonych? W takim razie weź udział w naszym kursie aranżacja ogrodów i zacznij rozwijać swoją pasję!