• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Błędy, których musi unikać każdy projektant ogrodów w swojej pracy

Błędy, których musi unikać każdy projektant ogrodów w swojej pracy

#żakporady

18.3.2022

Piękny ogród jest miejscem, w którym można miło spędzać czas i wypoczywać. Obecnie istnieje wiele firm zajmujących się profesjonalną aranżacją ogrodów, takie usługi nie należą jednak do najtańszych. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że sami możemy podjąć takie wyzwanie i świetnie sobie poradzić, nie zatrudniając przy tym projektanta ogrodów.

Aranżacja ogrodów przydomowych

Od czego zacząć? Oczywiście od dokładnego projektu. Potrzebna będzie nam do tego miarka, a także kartka i ołówek. Zastanówmy się, do czego właściwie ma służyć to miejsce. Czy chcemy, żeby była to tylko przestrzeń rekreacyjna? A może mamy w planach założenie małego warzywniaka i hodowanie własnych warzyw? Zaplanujmy również miejsce na meble ogrodowe, szopę na narzędzia, czy kącik zabaw dla dzieci - wszystko według naszych potrzeb. Brak planu oraz pomiarów to poważne błędy, które często skutkują niezadowoleniem z efektu końcowego.

Kolejnym krokiem jest dobór właściwych nasadzeń. Obecnie istnieje tak dużaróżnorodność ciekawych roślin, że trudno dokonać wyboru. W efekcie samodzielna aranżacja ogrodów przy domu jednorodzinnym często kończy się na kupowaniu zbyt wielu różnych gatunków krzewów, bylini kwiatów. Komponowanie ogrodu przypomina układanie puzzli: musisz znaleźć pasujące do siebie elementy. Gdy Ci się to nie uda – całość w najlepszym wypadku  sprawia wrażenie bałaganu. Jest to błąd, który może nas sporo kosztować . Gatunki roślin powinny być dobierane m.in. pod kątem nasłonecznienia i rodzaju gleby, jaka występuje w ogrodzie. Ponadto należy pamiętać, że niektóre z nich nie mogą rosnąć zbyt blisko siebie, ponieważ będą sobie wzajemnie szkodzić.

Jeżeli nasz ogród ma odpowiedni metraż to nie możemy zapomnieć o drzewach! Zaplanujmy, jakie to będą gatunki oraz wybierzmy miejsce, w którym mają rosnąć. Warto zrobić to rozważnie, pamiętając, że drzewa potrzebują sporo przestrzeni, choćby ze względu na ich rozbudowany system korzeniowy.

 Przykłady aranżacji ogrodu

Poniżej znajdziesz kilka motywów przewodnich, które mogą Ci przypaść do gustu. Zainspiruj się i zastosuj je u siebie:

ogród kamienny

Zaplanuj ścieżki z jednego lub dwóch rodzajów kamienia. Możesz stworzyć też ciekawy skalniak z różnymi gatunkami np. traw, które stanowią wspaniałą ozdobę. A może zdecydujesz się na ogrodzenie stworzone z drobnych kamieni?

ogród tajemniczy

W aranżacji takiego ogrodu mile widziane będzie zaplanowanie dużej ilości drzew i krzewów, a mniej samych kwiatów. Idealnie sprawdzi się mostek, oczko wodne, ukryte ławeczki i miejsce do wypoczynku.

ogród symetrycznie minimalistyczny

Występuje w nim niewiele gatunków roślin, które są posadzone zwykle wzdłuż chodnika, po obu jego stronach. Często występują drewniane akcenty i dużo przestrzeni.

Nowoczesne aranżacje ogrodów w domach jednorodzinnych

Wiele osób gustuje w nowoczesnej aranżacji ogrodów. Nie może w niej zabraknąć kompletu wypoczynkowego, a także miejsca do grillowania lub nawet całej letniej kuchni. Ważne jest również oświetlenie, które będzie nadawać klimat podczas wieczornych spotkań np. podświetlane białe kule, porozmieszczane niesymetrycznie w różnych miejscach. Jeśli miejsce na to pozwala, idealnie sprawdzi się basen. Dobrze wygląda otoczony ciekawymi gatunkami traw, umieszczonymi w dużych drewnianych skrzyniach.

Ile kosztuje pielęgnacja ogrodu?

Aby ogród cieszył nasze oko, należy go regularnie pielęgnować. Bez problemu znajdziemy firmę, która nam w tym pomoże, cena jednej wizyty rozpoczyna się od kilkuset złotych w górę.

Świetnym pomysłem na poszerzenie swojej wiedzy w zakresie projektowania ogrodów jest nauka na kierunku „Aranżacja ogrodów” https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/aranzacja-ogrodow. Można dowiedzieć się jak upiększać własny ogród, ale również jak zostać specjalistą i pomagać w tym profesjonalnie innym ludziom.

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.