• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Szkoła policealna a studia – czym się różnią? Co wybrać?

Szkoła policealna a studia – czym się różnią? Co wybrać?

6.6.2022

Niedługo kończysz szkołę średnią i nadal nie wiesz czy lepiej zdawać na studia, czy może wybrać szkołę policealną? Przeczytaj poniższy tekst, a być może decyzja stanie się łatwiejsza.

Jeszcze kilka lat temu szkoły policealne nie miały dobrej renomy. Zazwyczaj kojarzyły się z wyjściem awaryjnym dla osób, które nie dostały się na studia. Teraz to już odległa przeszłość. Szkoły policealne są coraz chętniej wybierane przez absolwentów szkół średnich, ponieważ nauka trwa stosunkowo krótko, umożliwia zdobycie konkretnego zawodu i szybkie podjęcie pracy.

Szkoła policealna – jak wygląda nauka?

W szkole policealnej w rok lub dwa lata, w zależności od kierunku, można zdobyć praktyczną wiedzę i pożądany na rynku zawód. Wszystkie kierunki w Żaku są tworzone w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby rynku pracy. Dzięki temu absolwenci mają możliwość szybkiego znalezienia pracy.

Kto może zapisać się do szkoły policealnej? Każdy, kto ukończył szkołę średnią, czyli liceum ogólnokształcące lub technikum i to bez względu na to czy zdał maturę. Zajęcia startują 2 razy w roku, więc nie ma konieczności czekania 12 miesięcy na rozpoczęcie nauki.

Jakie realne korzyści daje nauka w szkole policealnej? Przede wszystkim nauka jest bezpłatna. Słuchacze otrzymują legitymację i bezpłatne zaświadczenia do ZUS-u, KRUS-u i MOPS-u. Zdobywają praktyczne umiejętności potrzebne podczas wykonywania konkretnego zawodu. Odbywają praktyki, a także uczą się prowadzić własną działalność gospodarczą. Mogą przystąpić do egzaminu zawodowego lub maturalnego, po którego zdaniu otrzymują świadectwo ukończenia szkoły zgodne z rozporządzeniem MEN, uznawane przez instytucje polskie i europejskie. Słuchacze w trakcie nauki zdobywają konkretny zawód!

Nauka na studiach

Studiowanie trwa o wiele dłużej. W polskim systemie szkolnictwa wyższego wyróżnia się studia I, II i III stopnia, a także jednolite studia magisterskie. Studia I stopnia trwają 3-4 lata i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata lub inżyniera. Dyplom umożliwia kontynuowanie edukacji na studiach II stopnia. Te trwają od 1,5 roku do 2 lat i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra albo magistra inżyniera. Po ich ukończeniu można kontynuować naukę na studiach III stopnia, czyli doktoranckich. Jednolite studia magisterskie są oferowane na kierunkach: aktorstwo, konserwacja i restauracja dzieł sztuki, prawo kanoniczne, kierunek lekarsko-dentystyczny, prawo, analityka medyczna, medycyna, realizacja obrazu filmowego i fotografia, farmacja, psychologia i weterynaria.

Nauka trwa dłużej niż w szkole policealnej, nawet tylko w przypadku studiów I stopnia. Trzeba zdać sporo egzaminów. A czy szanse na rynku pracy są dużo większe niż w przypadku ukończenia szkoły policealnej?

Szkoła policealna czy studia?

Zasadniczą różnicą między tymi dwoma rodzajami kształcenia jest długość trwania. Poza tym po ukończeniu szkoły policealnej ma się konkretny zawód, na co przychylnie patrzą pracodawcy. Aby rozpocząć naukę w szkole policealnej wystarczy posiadanie świadectwa ukończenia liceum, nie trzeba mieć zdanej matury. Z kolei na studiach, z racji tego, że trwają dłużej, jest więcej wiedzy do przyswojenia.

Jeśli komuś zależy na szybkim zdobyciu konkretnych umiejętności i wiedzy, to warto zapisać się do szkoły policealnej. Obecnie bardzo dużo osób kończy studia wyższe, a jednak nie może znaleźć pracy. Szkoła policealna to gwarancja zdobycia zawodu i szybkiego podjęcia pracy. Dotyczy to zwłaszcza absolwentów szkół średnich, którzy chcą szybko się usamodzielnić.

Szkoła policealna a studia – co wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i wizji przyszłej kariery absolwenta szkoły średniej. Jeśli ktoś chce szybko wykształcić się w zawodzie, a potem równie szybko podjąć pracę, to szkoła policealna wydaje się lepszym wyborem. Warto pamiętać, że ukończenie studiów nie gwarantuje wcale sukcesu na rynku pracy. Jest wielu bezrobotnych absolwentów uczelni wyższych. Wybór musi być podyktowany sytuacją życiową, a nie modą. Jeśli ktoś ma czas na studiowanie albo możliwość łączenia studiowania z pracą, to oczywiście może wybrać taki wariant. Dla osób chcących się szybko usamodzielnić lepszym wyborem jest szkoła policealna. Nauka to tylko pewien, znacznie krótszy niż w przypadku studiów, przystanek w drodze do celu, jakim jest dobra praca.

 

 

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.