• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną?

Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną?

20.10.2022

Higienistka stomatologiczna to zdecydowanie jeden z bardziej niedocenianych zawodów ochrony zdrowia. Osoby pracujące na tym stanowisku są nieocenionym wsparciem dla stomatologa, a w dodatku mogą samodzielnie wykonywać niektóre proste zabiegi profilaktyczne. Tymczasem o ile popyt na usługi stomatologiczne jest coraz większy, o tyle wciąż brakuje odpowiedniej liczby specjalistów, którzy mogliby przyjąć pacjentów. Z tego względu podjęcie pracy w zawodzie higienistki stomatologicznej może być świetnym wyborem.

Higienistka stomatologiczna – czy warto?

Polacy znacznie częściej niż kiedyś korzystają z usług stomatologicznych. Powodów jest kilka; z jednej strony wymaga tego po prostu stan uzębienia, który pogarsza się ze względu na niewłaściwą dietę i higienę jamy ustnej lub z powodu wieku. Z drugiej – coraz więcej osób stara się dbać o stan swoich zębów i wybiera się na wizyty profilaktycznie, nawet, jeśli pozornie wszystko jest w porządku.  

Z prognoz specjalistów wynika zresztą, że w 2024 r. wartość rynku stomatologicznego może już sięgnąć nawet 15,6 mld zł – co tylko udowadnia, że w najbliższych latach z pewnością nie braknie pracy zarówno dla stomatologów, jak i ich nieocenionego wsparcia, czyli higienistek stomatologicznych.

Wiele osób może zastanawiać się jednak, ile zarabia higienistka stomatologiczna – i czy jest to zawód opłacalny z perspektywy ekonomicznej. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2022 r. wynika, że mediana zarobków higienistki stomatologicznej wynosi 3800 zł brutto. To oznacza, że 50 proc. higienistek zarabia mniej, a 50 proc. – więcej. Na wyższe wynagrodzenie z pewnością mogą liczyć osoby mające odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie zawodowe czy pracujące w większych miastach. Nie da się również ukryć, że wyższe wynagrodzenie z pewnością otrzymują higienistki zatrudnione w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Często też osoby pracujące w zawodzie higienistki stomatologicznej są zatrudnione w dwóch lub nawet trzech gabinetach. Z drugiej strony – praca w zawodzie higienistki może być też atrakcyjna np. dla młodych mam, które potrzebują pracy na pół etatu. W gabinecie stomatologicznym zatrudnionych jest zazwyczaj kilka higienistek, dlatego często dość łatwo dopasować grafik tak, by świeżo upieczona mama pracowała w dogodnych dla siebie godzinach.

Higienistka stomatologiczna: co to za zawód i jakie są jej obowiązki?

Część osób może pamiętać higienistki stomatologiczne ze szkół; zazwyczaj jednak higienistki są zatrudnione w gabinetach stomatologicznych i wspierają dentystów w ich codziennej pracy. Robią to chociażby poprzez rejestrację pacjentów na wizyty i prowadzenie dokumentacji medycznej, ale nie tylko; oprócz tego przygotowują stanowisko pracy stomatologa i asystują mu podczas wykonywania zabiegów (podają narzędzia i odpowiednie preparaty). Ponadto osoby pracujące w zawodzie higienistki stomatologicznej mogą samodzielnie przeprowadzać niektóre zabiegi profilaktyczne, takie jak fluoryzacja, lakowanie zębów czy ich piaskowanie.

Warto również wiedzieć, że higienistki są przygotowane do promowania prawidłowej profilaktyki higieny jamy ustnej; mogą doradzać pacjentom, jakich preparatów najlepiej używać oraz jakie metody szczotkowania zębów są najskuteczniejsze (i jednocześnie bezpieczne dla szkliwa i dziąseł). Z tego właśnie względu niektóre higienistki pracują również na część etatu w szkołach czy przedszkolach.

Tym samym uprawnienia i zakres obowiązków higienistki stomatologicznej są znacznie większe, niż mogłoby się wydawać – i z tego samego względu gabinety dentystyczne chętnie zatrudniają osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Nie tylko gabinety i szkoły

Mogłoby się wydawać, że ze względu na swoje kwalifikacje osoby pracujące w zawodzie higienistki stomatologicznej (albo asystentki stomatologicznej – z takim określeniem również można się spotkać) znajdą zatrudnienie jedynie w publicznych albo prywatnych gabinetach dentystycznych, alternatywnie – na część etatu w szkole czy przedszkolu. W praktyce jednak wiedza i umiejętności higienistek stomatologicznych przydadzą się również w prywatnych klinikach i na oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej.

Warto również pamiętać, że higienistka stomatologiczna – jako osoba dysponująca wiedzą na temat profilaktyki higieny jamy ustnej – może również założyć własną działalność z zakresu edukacji w tym temacie. W ramach własnego biznesu może także świadczyć wspomniane wyżej usługi profilaktyczne z zakresu zdrowia i higieny jamy ustnej.

Osoby rozważające karierę w zawodzie higienistki stomatologicznej nie muszą zatem obawiać się o zatrudnienie. Kwalifikacje potrzebne do pracy na tym stanowisku mogą natomiast zdobyć na kierunku Higienistka stomatologiczna w Żaku.

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.