Kursy, które warto zrobić – propozycje na rok 2023

8.2.2023

Początek roku to dobry czas, by podjąć decyzję o zapisaniu się na nowy kurs i zdobyciu umiejętności, które przydadzą się w pracy zawodowej, pomogą rozwinąć hobby czy umożliwią dalszy rozwój osobisty. Jakie kursy warto zrobić, by móc przebranżowić się czy odkryć nową pasję?

Kursy, które opłaca się zrobić, czyli droga ku zmianie kariery zawodowej

Z początkiem roku wiele osób uświadamia sobie, że dotychczasowa praca nie przynosi im już satysfakcji. Co więcej, czują, że to najlepszy moment, by zmienić branżę i rozpocząć swoją karierę zawodową na nowo. Aby to było jednak możliwe, konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które pozwolą na start w nowej branży. Pomóc w tym mogą kursy zawodowe, pozwalające na zyskanie kwalifikacji i kompetencji niezbędnych do przebranżowienia się.

Na przykład osoby, które zawsze miały świetny kontakt z dziećmi i chciałyby zawodowo realizować się właśnie poprzez pracę z najmłodszymi, mogą zapisać się na kurs „Pomoc nauczyciela przedszkola” dostępny w Żaku. Na zajęciach poznają podstawy psychologii i pedagogiki, wychowania i opieki nad dzieckiem, metodyki organizacji czasu wolnego (czyli m.in. projektowania oraz prowadzania gier i zabaw) czy podstawy edukacji artystycznej. Dzięki nowo zdobytej wiedzy i umiejętnościom absolwenci kursu będą mogli bez przeszkód znaleźć zatrudnienie w przedszkolu. Coś dla siebie w ofercie Żaka znajdą też osoby, które chciałyby związać się z szeroko pojętą branżą beauty – umożliwi to ukończenie m.in. takich kursów jak Stylizacja i przedłużanie paznokci, Stylizacja brwi czy Wizaż dla początkujących.

Ogromną zaletą takich kursów jest również fakt, że ich absolwenci mogą nie tylko stosunkowo szybko znaleźć zatrudnienie w nowym zawodzie, ale często też – otworzyć własną działalność gospodarczą. Warto również pamiętać, że w wielu przypadkach ukończenie określonych kursów pozwala na poszerzenie profilu prowadzonej działalności, co świetnie widać zwłaszcza we wspomnianej branży beauty.

Z pełną listą kursów stacjonarnych w Żaku można zapoznać się na https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-stacjonarne.

Nauka na kursie sposobem na rozwinięcie pasji

Większość osób, które myśląc o kontynuowaniu edukacji zastanawia się, po jakie kursy warto skończyć, żeby potem swobodnie realizować się zawodowo. W rzeczywistości jednak nie każdy kurs musi służyć przebranżowieniu się czy zdobyciu dodatkowych umiejętności zawodowych. Równie ważny jest rozwój własnych pasji i zainteresowań; kursy mogą też pomóc w odkryciu nowego hobby. Świetnym przykładem jest kurs Las w szkle, dzięki któremu kursant nauczy się, jak dobierać rośliny, narzędzia i podłoże do danego projektu oraz jak tworzyć gotową kompozycję. Warto zresztą pamiętać, że inwestowanie we własne hobby może z czasem przynieść nie tylko satysfakcję ze zdobycia nowych umiejętności, ale też – wymierne wyniki finansowe. Wiele osób decyduje się na przykład na działalność nierejestrowaną, w ramach której może dorabiać do etatu i w ten sposób podreperować domowy budżet. Zdarza się też, że niektóre osoby zaczynają zarabiać na swoim hobby na tyle dobrze (oferując np. określone produkty czy usługi), że decydują się na całkowite porzucenie etatu i otworzenie pełnoprawnej działalności gospodarczej.

Inwestycja w rozwój osobisty

Coraz więcej osób podejmuje decyzję o zapisaniu się na wybrany kurs także ze względu na chęć dalszego rozwoju osobistego. Dobrym przykładem może być kurs języka polskiego dla obcokrajowców. Osoby, które zdecydowały się na emigrację do Polski, często mają problem ze swobodnym komunikowaniu się w naszym języku. Ukończenie takiego kursu może im pomóc nie tylko w pracy zawodowej, ale też w łatwiejszym nawiązywaniu nowych znajomości czy podejmowaniu innych aktywności, które wymagają komunikatywnego polskiego.

Podsumowując – każdy kurs pozwala na zyskanie nowych kompetencji, które można wykorzystać w różny sposób. Najwięcej osób decyduje się na taką formę edukacji ze względu na możliwość szybkiego przebranżowienia się czy zdobycia umiejętności potrzebnych, by awansować lub poszerzyć swoją działalność gospodarczą (np. o dodatkowe zabiegi kosmetyczne). Warto jednak pamiętać o tym, że równie wartościowe są kursy, które pozwolą na odkrycie nowej pasji czy rozwój hobby. Dodatkowo rozwój własnych zainteresowań może w przyszłości zaowocować możliwością monetyzacji zdobytych w ten sposób umiejętności.