Jak przygotować się do egzaminu maturalnego z angielskiego?

17.4.2023

Język obcy jest jednym z obowiązkowych przedmiotów na maturze. Najczęściej uczniowie decydują się na zdawanie egzaminu z języka angielskiego. Wielu z nich obawia się jednak, że nie osiągnie dobrego wyniku ze względu na zaległości w nauce. Co mogą zrobić osoby będące w takiej sytuacji?

Egzamin maturalny z języka angielskiego – zmora wielu uczniów

Mogłoby się wydawać, że skoro większość szkół uczy angielskiego już od pierwszych klas podstawówki, to uczniowie przystępujący do egzaminu maturalnego z tego języka nie powinni mieć większych trudności z jego zdaniem i osiągnięciem dobrego wyniku. W rzeczywistości jednak wielu uczniów ma spore braki, przede wszystkim jeśli chodzi o znajomość gramatyki, a także umiejętność swobodnej komunikacji w tym języku. Co zatem może zrobić uczeń, by dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego, zwłaszcza jeśli nadal nie rozumie pewnych zagadnień?

Pierwszym krokiem jest identyfikacja trudności. Uczeń powinien zastanowić się, z jakimi zagadnieniami ma największy problem. Bez tego skuteczna nauka – również innych kwestii – może okazać się niemożliwa. Warto też zbadać przyczynę problemu. Uczeń musi uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy braki w angielskim to skutek niewystarczającej ilości nauki, czy też może niezrozumienie niektórych zagadnień – i to mimo wielokrotnych prób. Jeśli to drugie, to najlepszym rozwiązaniem może być kurs – angielski na szczęście często jest nauczany zarówno w ramach kursów indywidualnych jak i grupowych.

Kurs język angielski online: nauka w wolnym czasie

Jeśli chodzi o język angielski, kurs zazwyczaj odbywa się stacjonarnie – co dla wielu uczniów może być problematyczne. Część przyszłych maturzystów nie ma możliwości dojechać na zajęcia ze względu na miejsce zamieszkania odległe od siedziby szkoły. Dodatkowo zajęcia stacjonarne wiążą się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu. Z tego względu dla części uczniów wygodniejszym rozwiązaniem mógłby być kurs z języka angielskiego prowadzony online – takie kursy ma w swojej ofercie np. Żak (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/jezyk-angielski-poziom-sredniozaawansowany---kurs-online). Co istotne, nawet mimo zajęć przez internet, kursanci mają bezpośredni kontakt z prowadzącym, co pozwala zarówno na zadawanie pytań i rozwianie wątpliwości dręczących uczniów, jak i ćwiczenie umiejętności komunikacji w obcym języku. Kurs, ze względu na swoją strukturę, świetnie przygotuje również do zdania matury z języka angielskiego.

Warto jednocześnie pamiętać, że uczestnictwo w kursie – niezależnie od formy – wymaga zaangażowania ze strony kursanta. Tylko systematyczna nauka i częste powtórki umożliwią osiągnięcie pożądanych efektów. Sam kurs warto rozpocząć na co najmniej kilka miesięcy przed maturą, tak, by móc bez przeszkód przyswoić wszystkie informacje.