Stres – to się ogarnie! Proste sposoby na relaks przed maturą

#poradyzaka

30.3.2024

Stres – to się ogarnie! Proste sposoby na relaks przed maturą

Szkoła, oceny, egzaminy nie dają Ci spokoju? Przed Tobą matura i czujesz, że poziom paniki wzrasta z dnia na dzień? Jeżeli stres spędza Ci sen z powiek, możesz temu zaradzić. Ogarnij sytuację dzięki prostym sposobom na redukcję stresu. Oto i one.

1. Lista rzeczy do zrobienia

Spokój bierze się stąd, że wiesz, na czym stoisz. Aby tak było przed maturą, musisz sobie wyjaśnić, co już umiesz i gdzie masz luz, a co najwięcej wymaga Twojej pracy.  

Zadaj sobie pytanie o swoje mocne i słabe strony w nauce do egzaminów. Co idzie Ci najlepiej, a co jest dla Ciebie trudniejsze? To ważne, bo dzięki temu będziesz wiedzieć, że to, co idzie Ci wolniej, musi być bardziej rozłożone w czasie w Twoim planie działania. To, co trudniejsze, rób jako pierwsze i to właśnie najczęściej powtarzaj. Niby proste i każdy to wie, jednak przed egzaminami łatwo zapomnieć.

Spisz sobie, co jest najpilniejsze, co najtrudniejsze i co musisz powtórzyć. Taka lista ułatwi Ci przygotowania na tyle, że dzięki niej będziesz się znacznie mniej stresować przed egzaminami.

2. Bądź dla siebie OK

Kolejną metodą na ułatwienie sobie przygotowań do matury i redukcji stresu przed egzaminami jest poprawienie relacji z samym sobą. Bądź dla siebie OK. Jeśli znajdziesz oparcie w sobie, będzie dużo łatwiej, a nawet przyjemniej przygotować się do matury.

Co to znaczy być OK dla siebie? To samo, co być w porządku wobec innych. Wobec przyjaciół chcesz zachowywać się przyjemnie, wspierać ich, pomagać im, rozumieć ich i fajnie z nimi spędzać czas, prawda? Czemu nie podejść tak samo do siebie?

Mów sobie miłe rzeczy. Znajdź codziennie jedną rzecz, za którą się pochwalisz – szczerze, bez ironii, bez złośliwości. Fajnie idzie Ci nauka. Starasz się, to ważne. Jesteś OK. Nawet, jeśli czasem coś wyjdzie Ci słabiej, to też jest w porządku. Fajnie, że siebie lubisz.

Jeśli będziesz siebie wspierać, zauważysz, że łatwiej jest osiągać sukcesy. Gdy się krytykujesz i obwiniasz, w te emocje idzie Twoja energia. Nadmierne krytykowanie siebie i brak wiary w swoje możliwości powodują, że sami pod sobą kopiemy dołki. Jasne, że swoje błędy trzeba nazwać błędami, ale  to nie koniec świata. Budowanie fajnej relacji ze sobą sprawia, że jesteśmy dla siebie mniej surowi, bardziej wyrozumiali, mamy więcej luzu i zdrowego dystansu. O to chodzi.

3. Spaceruj, biegaj albo ćwicz jogę. Co wybierasz?

Świeże powietrze i ruch to niezawodna metoda redukcji stresu. To podstawa zdrowia i ważna rzecz podczas nauki do matury. Tak jesteśmy skonstruowani, że potrzebujemy ruchu. Nie musi to być od razu sport wyczynowy. Kto taki uprawia, szacun! Pozostałym dobrze zrobi chociaż pół godziny dziennie spaceru. Spacer, może marsz, może bieganie?  Nie masz na to czasu? Wszyscy mamy tyle samo czasu, 24 godziny na dobę. Od nas zależy, jak czasem zarządzamy. Zastanów się, o jakiej porze dnia możesz wyjść z domu. Wychodzenie na powietrze, nawet bez większego celu, tylko żeby się przejść i przewietrzyć, wpisz na stałe do swojego planu dnia przed maturą.

Dobrym rozwiązaniem jest joga, czy stretching. Po kilku godzinach przy laptopie i książkach Twój kręgosłup błaga o litość. Zrób coś dla niego. Daj mu trochę odpoczynku i relaksu, a odwdzięczy Ci się dobrym samopoczuciem.

Dla chętnych są jeszcze ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia uważności, mindfulness. Te i podobne techniki redukcji stresu spowodują, że będzie Ci łatwiej zdać maturę i uzyskać dobre wyniki. Wybierz coś dla siebie i po prostu działaj.

Cykl #poradyŻaka tworzy Barbara Kazimierczak - doktor filozofii, socjolożka działająca od lat w projektach edukacyjnych. Trenerka motywacyjna, twórczyni treści, tłumaczka, edukatorka i tutorka.