Na czym polega projektowanie gier (game design)?

11.1.2024

Gry planszowe, komputerowe, a może karciane? Niezależnie od tego, które są Twoją ulubioną formą rozrywki, pewne jest jedno – każda z nich musiała zostać zaprojektowana. Projektowanie gier to wiele etapów, których efektem końcowym powinna być doskonała, wielogodzinna rozrywka i oczywiście zadowolenie graczy. Jednym z etapów projektowania gier jest game design. Czym jest projektowanie gier i co możesz robić, kiedy nauczysz się game designu? Odpowiadamy!

Czym jest game design?

Game design to po prostu inaczej projektowanie gier. Mając odpowiednie umiejętności z tego zakresu, możesz projektować i realizować projekty związanie ze światem gier cyfrowych (i nie tylko). Nie da się ukryć, że bez tego obszaru wiedzy nie byłoby możliwości tak dobrego tworzenia wirtualnych światów, które są coraz bardziej zaawansowane. Rynek gier komputerowych szybko się rozwija, dlatego game designerzy we współpracy z programistami, projektantami samej rozgrywki oraz innymi specjalistami ciągle uczą się nowych technologii, by razem stworzyć końcowy produkt w postaci gry. Takiej, która wciągnie gracza na wiele godzin i otrzyma masę pozytywnych opinii.

Jak wygląda projektowanie gier komputerowych?

Projektowanie gier to wcale nie tak prosty proces, jak mogłoby się wydawać. Stworzenie gry podzielone jest na co najmniej kilka podstawowych etapów.

Kluczowymi elementami projektowania gier są: mechanika gry (określenie jej zasad i interakcji), określenie historii i fabuły, wymyślenie i stworzenie poziomów, grafika oraz design (czyli wybór stylu artystycznego, projektowanie postaci, krajobrazów, efektów wizualnych, a nawet interfejsu), w którego przypadku cenne mogą okazać się umiejętności związane z grafiką komputerową.

Niemniej istotny w przypadku projektowania gier jest dobór właściwych dźwięków (odgłosów natury, postaci, wystrzałów, pojazdów, zwierząt etc.) i muzyki lecącej w tle, a także zapewnienie między nimi odpowiedniego balansu, którego zadaniem jest utrzymanie gracza w zainteresowaniu. Równie ważne będzie oczywiście zaprojektowanie sterowania tak, by było maksymalnie intuicyjne, sprawne oraz płynne.

Proces tworzenia gry jest bardzo dynamiczny. Wymaga kreatywności oraz umiejętności nawiązania zdrowej, aktywnej współpracy z innymi specjalistami. Praca w game designu wymagać będzie zatem pracy w grupie: z innymi artystami, programistami oraz testerami manualnymi i automatyzującymi. Choć projektowanie gier może być czasochłonne, to nie da się ukryć, że praca na takim stanowisku jest kreatywna i satysfakcjonująca, zwłaszcza kiedy społeczność graczy doceni Twoje zaangażowanie.

Projektowanie gier – praca i ścieżki kariery

Projektowanie gier (game design) to nie jest jeden, konkretny zawód. Najczęściej mówi się o dwóch grupach: projektowanie narracji cyfrowych oraz projektowanie rozgrywki gier cyfrowych. Pierwsza ścieżka kariery skupia się na projektowaniu opowieści i pozwala na pracę np. jako system designer, gameplay designer czy game writer. Drugi kierunek zawodowy skupia się z kolei na projektowaniu poziomów, mechanik i systemów gier (w tym mobilnych) i jest bardziej związana z game designem i kreatywnością. Wybierając te ścieżkę, możesz zostać creative directorem, system designerem, quest designerem, gameplay designerem czy system designerem.

Niemniej dobrym pomysłem będzie w obu przypadkach założenie własnej działalności gospodarczej czy start up-u, dzięki którym będziesz współtwórcą gry w większym stopniu. Niezależnie od tego, co zamierzasz zrobić ze swoim talentem ukierunkowanym na projektowanie gier komputerowych, z pewnością wykażesz się kreatywnością i pomysłowością, ponieważ są to niezbędne cechy każdego game designera.