Na czym polega praca technika dentystycznego?

9.2.2024

Odwiedzając gabinet stomatologiczny, z pewnością natkniesz się na różnych pracowników placówki. Stomatolodzy, asystenci stomatologiczni i higieniści będą w gotowości, by zająć się Twoim zdrowiem. Mało kto jednak wie, że w tej branży niemniej istotny jest technik dentystyczny, który, choć rzadko ma bezpośredni kontakt z pacjentem, jest bardzo potrzebny. Kim jest technik dentystyczny i na czym polega jego praca? Dowiesz się z tego artykułu!

Czym zajmuje się technik dentystyczny?

Technik dentystyczny zajmuje się przede wszystkim naprawą i wytwarzaniem protez zębowych, szyn czy aparatów ortodontycznych, które później trafiają do pacjentów. Choć w przeciwieństwie do higienistki stomatologicznej lub asystentki stomatologicznej nie bierze udziału z zabiegach, praca technika dentystycznego jest niezwykle ważna. To właśnie dzięki nim pacjenci mogą korygować swoje zęby aparatami ortodontycznymi lub korzystać z protez. Na podstawie przekazanych przez stomatologa szczegółowych wytycznych i zdjęć rentgenowskich, technik dentystyczny jest w stanie nie tylko tworzyć, ale i naprawiać protezy, aparaty, szyny czy korony teleskopowe.

Praca technika dentystycznego wymaga odpowiedniego wykształcenia (np. szkoły medycznej), dobrego wzroku i sporych zdolności manualnych. Nie ma tu bowiem miejsca na brak dokładności, najdrobniejsze pomyłki czy pomijanie jakichkolwiek elementów i procesów podczas pracy. Technik dentystyczny pracuje indywidualnie, na specjalistycznym sprzęcie, dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu.

Jest to niewątpliwie ciekawa praca, która ma ogromne znaczenie dla pacjentów, mimo że osoba zatrudniona na tym stanowisku nie ma z nimi kontaktu. To też nieoceniona pomoc dla każdego stomatologa, który z pomocą technika może pomagać ludziom odzyskać ich wymarzony uśmiech.

Technik dentystyczny – gdzie pracuje?

Technik dentystyczny pracuje głównie w pracowniach protetycznych, gdzie od podstaw zajmuje się wytwarzaniem zamówień. Taka pracownia może się znajdować w publicznej lub prywatnej klinice dentystycznej czy szpitalu albo być całkowicie osobnym punktem. Technicy są zatem zatrudniani w różnych miejscach – choć nie zawsze słowo „zatrudniani” będzie właściwym określeniem, w tym zawodzie jest bowiem miejsce również na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas technik może współpracować z wybraną placówką na podstawie umowy B2B, ale też prowadzić własną pracownię.

Co powinien umieć technik dentystyczny?

Technik dentystyczny musi przestrzegać reżimu technologicznego i odpowiednio przygotowywać swoje miejsce pracy. Powinien też, poza wykonywaniem modeli roboczych i diagnostycznych, umieć naprawiać wszystkie wytwarzane elementy. Niemniej ważne jest odpowiednie korzystanie z dokumentacji, instrukcji obsługi urządzeń i ścisłe stosowanie się do zaleceń stomatologa, który wystawił zlecenie. Technik dentystyczny to ważna część zespołów, które dbają o zdrowie i higienę jamy ustnej pacjentów. Praca na tym stanowisku wymaga nabrania doświadczenia, nauki i ciągłego rozwoju – warto mieć to na uwadze, zaczynając naukę na tym kierunku.

Warto też mieć umiejętności organizacyjne, by być w stanie wywiązać się ze wszystkich zobowiązań tak, aby każdy pacjent dostał na czas zlecone przez dentystę obiekty. Protetyka to szybko rozwijająca się dziedzina, dlatego każdy technik powinien – poza stałymi elementami pracy – stale się dokształcać w dziedzinie najnowszych technologii związanych ze swoją branżą.