Ile zarabia tester manualny? Sprawdź!

20.2.2024

Czy na wykrywaniu cudzych błędów można zarobić? Okazuje się, że tak! Bo właśnie tym – w skrócie – zajmują się testerzy manualni. W branży IT błędy to nic nadzwyczajnego, ponieważ programowanie to złożony proces, a pomyłka może zdarzyć się każdemu. To jednak sprawia, że niezbędną osobą w każdej firmie IT jest tester, który sprawdzi, czy jakiś błąd nie wkradł się w kod i pomoże w ulepszaniu testowanego produktu. Kim jest i ile zarabia tester manualny? Odpowiadamy!

Kim jest tester manualny?

Tester manualny to osoba, która wyszukuje błędy w oprogramowaniu. Następnie przygotowuje raporty i opracowuje tak zwane przypadki testowe, by w przyszłości uniknąć podobnych pomyłek. Podczas swojej pracy tester manualny jest odpowiedzialny za znalezienie jak największej ilości defektów w oprogramowaniu.

Praca testera manualnego polega też na sprawdzaniu maksymalnych limitów obciążenia oprogramowania danymi, by zweryfikować, ile jest ich w stanie przetworzyć np. aplikacja webowa, mobilna, a nawet gra czy system bankowy. Pomoże to developerom określić, co jeszcze mogą (w razie potrzeby) zmienić. Do obowiązków testera należeć może też należeć analizowanie wyników. Musi on również być w kontakcie z całym zespołem, by jak najbardziej usprawnić cały proces tworzenia oprogramowania.

Tester manualny – jak zacząć przygodę z testowaniem?

Jeśli zastanawiasz się jak zacząć być testerem manualnym, to odpowiedź jest prosta: musisz się tego nauczyć. Tego, czyli niezbędnych zagadnień, po których zrozumieniu będziesz w stanie opanować również praktykę. Najlepszym rozwiązaniem jest nauka pod okiem ekspertów, czyli wybór odpowiedniego kursu, który w pełni przygotuje Cię do roli testera manualnego. Rozwiązanie to jest o tyle lepsze od samodzielnej nauki, że daje Ci nie tylko możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy w stosunkowo krótkim czasie, ale też otrzymasz certyfikat potwierdzający Twoje umiejętności.

Dodatkowym plusem w rozwijaniu się jako tester manualny jest bycie perfekcjonistą – osobą z tak zwanym czujnym okiem, co pomoże Ci w tym, by szybciej i łatwiej wynajdywać błędy. Przydadzą się także umiejętności komunikacyjne oraz cierpliwość do wykonywanej pracy. Jeśli więc dociekliwość, uważność, dokładność, analityczny umysł i opanowanie to cechy, które wyjątkowo dobrze Cię opisują, to najprawdopodobniej sprawdzisz się na takim stanowisku.

Ile zarabia tester manualny?

Zarobki testera manualnego uzależnione są od różnych czynników, takich jak firma, w której pracuje (a raczej jej wielkość), województwo, miasto czy kraj. Inaczej zarabia też początkujący tester (czyli junior) od takiego będącego na środku kariery (mid) czy tego z najdłuższym stażem (senior). Na wysokość stanowiska testera wpływa głównie staż pracy, a także jego umiejętności (które nie zawsze idą w parze z doświadczeniem!). To, ile zarabia tester manualny zależy też od tego, na jakiego rodzaju umowie pracuje (umowa zlecenie, umowa o pracę, umowa o dzieło lub B2B). Zarobki wahają się więc od ok. 4600 zł na rękę do nawet powyżej 6 600 zł netto, zgodnie z danymi pochodzącymi ze strony wynagrodzenia.pl. Warto więc przeglądać różne oferty, by znaleźć wymarzoną posadę.