Jak zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?

10.7.2024

Osoby, które chciałyby w ramach swojej pracy zawodowej skupić się na pomaganiu innym, mogą zainteresować się pracą jako asystent osoby niepełnosprawnej. To wymagająca rola, która przynosi jednak mnóstwo satysfakcji. Jak można rozpocząć karierę w takim zawodzie i jakie kwalifikacje trzeba najpierw zdobyć?

Asystent osoby niepełnosprawnej – na czym polega ta praca i kto nim może zostać?

Osoby z niepełnosprawnościami często potrzebują wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności; zakres tej pomocy jest uzależniony od tego, z jakimi wyzwaniami mierzy się niepełnosprawny. Nie zawsze jednak wsparcia może udzielać rodzina; na barkach bliskich najczęściej spoczywa ciężar finansowania leczenia osoby z niepełnosprawnością czy utrzymania gospodarstwa domowego, w związku z czym często są to osoby zmuszone do wykonywania pracy na pełen etat. To z kolei rodzi potrzebę poszukania pomocy na zewnątrz – i nierzadko zatrudnienia asystenta osoby niepełnosprawnej.

Czym dokładnie zajmuje się asystent osobisty osoby niepełnosprawnej? Przede wszystkim wspiera w prowadzeniu samodzielnego życia i pomaga pokonać problemy, z którymi niepełnosprawny nie jest w stanie sam sobie poradzić. Asystent może np. zawozić podopiecznego do lekarzy i fizjoterapeutów, pomagać w robieniu zakupów i ogólnym prowadzeniu gospodarstwa domowego, ale też – wspierać psychicznie i emocjonalnie. Warto podkreślić, że asystent potrafi przede wszystkim zaopiekować się osobą z niepełnosprawnością; to oznacza zatem zarówno pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb fizjologicznych ale też – emocjonalnych czy społecznych. Wiele zależy zatem od tego, jakiego wsparcia oczekuje osoba z niepełnosprawnością; należy zaznaczyć, że to ona też (o ile jest w stanie to zrobić) powinna określić, jakiego rodzaju pomocy oczekuje od asystenta.

Jakie kwalifikacje powinien mieć asystent osoby niepełnosprawnej? Z pewnością nie jest to zawód, który może wykonywać każdy; niezbędną wiedzę i umiejętności można zdobyć m.in. podczas nauki na kierunku Asystent osoby niepełnosprawnej. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna być również empatyczna, otwarta czy mieć dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

Osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, powinny zainteresować się programem „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Środki na realizację programu (czyli zapewnienie potrzebującym niepełnosprawnym asystencji osobistej) otrzymują samorządy, które następnie zatrudniają asystentów.

Kto może świadczyć usługi asystencji osobistej w ramach tego programu? Konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego zdobycie odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Z tego względu ukończenie nauki na kierunku Asystent osoby niepełnosprawnej może okazać się bardzo pomocne.

Pracy w zawodzie można szukać też w inny sposób, np. odpowiadając na bezpośrednie ogłoszenia osób niepełnosprawnych (lub ich bliskich) poszukujących asystenta na własną rękę. Asystenci powinni też znaleźć zatrudnienie np. w hospicjach czy domach pomocy społecznej.

Podsumowując, asystent osoby niepełnosprawnej to wymagająca praca, która przynosi jednak mnóstwo satysfakcji. Asystent może wspierać podopiecznego zarówno w czynnościach samoobsługowych, jak i w prowadzeniu gospodarstwa domowego, przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania czy podejmowaniu komunikacji z otoczeniem; wiele zależy jednak od potrzeb samej osoby niepełnosprawnej.