Ile trwa liceum dla dorosłych? Jak wygląda nauka?

17.7.2024

Dorosłe osoby, które chcą zdobyć wykształcenie średnie i zdać maturę, a z różnych przyczyn nie zrobiły tego wcześniej, mogą zapisać się do liceum dla dorosłych. Uczestnictwo w zajęciach pozwala na przygotowanie się do egzaminu maturalnego i uzupełnienie posiadanej już wiedzy. Osoby, które zapiszą się do liceum dla dorosłych w Żaku, mogą liczyć też na możliwość udziału w różnego rodzaju dodatkowych kursach.

Szkoła dla dorosłych – jak wygląda nauka w liceum dla dorosłych?

Część osób, z różnych przyczyn, zakończyła edukację na poziomie ośmioletniej szkoły podstawowej lub gimnazjum. Niektórzy też, zamiast liceum czy technikum, wybrali szkołę zawodową, co uniemożliwiło im podejście do egzaminu maturalnego. Osoby, które nie zdobyły wykształcenia średniego i/lub nie mogły zdawać matury, mogą zdecydować się na kontynuację edukacji w dorosłym życiu – w ramach liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

Jak wygląda nauka w takim liceum? Po pierwsze (i dla wielu osób najważniejsze) – nauka nie koliduje z pracą zawodową. Zajęcia odbywają się w weekendy, dzięki czemu uczestnicy mogą bez przeszkód rozwijać swoją karierę. Co więcej, zajęcia odbywają się średnio co dwa tygodnie, co pozwala też uczestnikom na spędzenie nieco więcej czasu z bliskimi czy hobby.

Osoby rozważające podjęcie nauki w liceum dla dorosłych mogą zastanawiać się jednocześnie, jaki zakres programowy będzie ich obowiązywać; program nauczania jest zgodny z wytycznymi MEN, a uczestnicy uczą się tego samego, co młodzież uczęszczająca do liceum. Dzięki temu będą mogli bez przeszkód przystąpić do egzaminu maturalnego.

Po ukończeniu nauki w liceum dla dorosłych absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły średniej. Jednocześnie, co istotne, nie są zmuszeni do zdawania matury; jeśli jednak zdecydują się na ten krok, obowiązują ich takie same zasady, co pozostałych maturzystów. To zatem oznacza, że aby zdać maturę, trzeba przystąpić do egzaminów na poziomie podstawowym z języka polskiego, języka obcego i matematyki (i uzyskać co najmniej 30 proc. punktów, podobnie jak w przypadku matur ustnych z polskiego i języka obcego), a także do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Aby zapisać się do liceum dla dorosłych, należy spełniać jedynie dwa warunki. Konieczna jest pełnoletniość oraz posiadanie wykształcenia co najmniej podstawowego.

Liceum dla dorosłych 2-letnie – czy jest w ogóle możliwe?

Ile trwa nauka w liceum dla dorosłych? Konieczne jest poświęcenie trzech lub czterech lat, w zależności od tego, czy ktoś ukończył wcześniej szkołę zawodową, czy też jedynie szkołę podstawową lub gimnazjum. Jeśli komuś zależy na krótszej nauce w szkole dla dorosłych, powinien wybrać szkołę policealną; należy jednak pamiętać, że nauka w niej jest możliwa jedynie dla osób posiadających co najmniej wykształcenie średnie (choć bez konieczności posiadania matury).

Nauka w liceum dla dorosłych to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć wykształcenie średnie i/lub przystąpić do egzaminu maturalnego. Co ważne, możliwe jest łączenie nauki z pracą zawodową – co jest istotne dla większości dorosłych osób, decydujących się na wznowienie nauki.