Jak otworzyć własną pracownię florystyczną?

20.8.2024

Jeśli jesteś kreatywną osobą, która ma „rękę do roślin”, to możesz połączyć swoją pasję z pracą i zostać florystą. Kończąc odpowiedni kierunek rocznej szkoły policealnej, nauczysz się wszystkiego, co niezbędne. I to nie tylko po to, by nie tylko pracować w zawodzie, ale też móc otworzyć własną pracownię florystyczną – na swoich zasadach. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Pracownia florystyczna – kto może ją otworzyć?

Pracownię florystyki w teorii może otworzyć każdy. Nie potrzebujesz specjalnych studiów kierunkowych, by pracować w tym zawodzie i prowadzić własny biznes. W praktyce jednak lepszym pomysłem będzie rozpoczęcie takiej działalności, mając odpowiednią wiedzę zarówno na temat samej pracy z roślinami, jak i prowadzenia firmy.

Zdobądź wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia pracowni florystyki zaledwie w rok

Florysta to zawód, w którym znaczenie ma zarówno kreatywność, jak i doświadczenie. Nauka właściwego obchodzenia się z kwiatami „w praktyce”, już po otwarciu firmy, nie będzie najlepszym pomysłem. Wystarczy kilka nieudanych wiązanek, by klienci nie tylko przestali odwiedzać pracownię florystyczną, ale też poinformowali swoich znajomych o przykrych doświadczeniach. Więc nawet osoby z naturalną smykałką do roślin potrzebują praktyki pod okiem profesjonalisty – a ukończenie rocznej szkoły policealnej na kierunku Florysta może Cię naprawdę wiele nauczyć.

Bardzo ważne jest nabycie nie tylko odpowiedniej wiedzy teoretycznej na temat roślin, ale również umiejętności praktycznych. A te są ćwiczone zarówno w trakcie zajęć na kierunku Florysta, jak i podczas praktyk zawodowych. Słuchacze mogą obserwować od wewnątrz, jak wygląda prowadzenie pracowni florystycznej, a po ukończeniu szkoły postarać się o zatrudnienie. Popracowanie chwilę u kogoś jest dobrym pomysłem przed otwarciem swojej pracowni florystyki, bo umożliwi zdobycie niezbędnego dowiadczenia.

Następnym krokiem jest już wdrożenie w życie tego, czego nauczysz się na kierunku florysta, czyli otworzenie działalności gospodarczej oraz uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Warto zaplanować z góry swoje wydatki oraz plany, by uniknąć nieprzewidzianych kosztów. Zastanów się też, co będziesz sprzedawać i jakie rodzaje usług oferować.

Jakie umiejętności są niezbędne, by otworzyć pracownię florystyczną?

Aby z powodzeniem prowadzić pracownię florystyki, trzeba oczywiście umieć tworzyć piękne i oryginalne kompozycje kwiatowe oraz po prostu: znać się na roślinach 😊! Ważna jest również komunikatywność, ponieważ będziesz pracować z klientami (często pewnie wymagającymi, nierzadko w trudnej sytuacji – np. w przypadku organizacji pogrzebu), pomagając im wybrać odpowiednie kwiaty na różne okazje. Oprócz tego warto znać podstawy zarządzania, aby skutecznie prowadzić swoją pracownię i dbać o finanse.

Na kierunku florysta nauczysz się wszystkiego, co niezbędne, by z powodzeniem prowadzić swoją pracownię. Poznasz język obcy stosowany we florystyce, podstawy kulturowe florystyki czy materiałoznawstwo roślinne. Dowiesz się, jak sprzedawać i jak prowadzić przedsiębiorstwo tak, by zarobić na swojej pasji do roślin. Ze zdobytą wiedzą będziesz w stanie tworzyć bukiety, kompozycje i aranżacje na każdą okazję. Nauczysz się też pomagać klientom w dekoracji wnętrz za pomocą kwiatów.

Niezależnie od tego, jak chcesz prowadzić swój biznes – zrób to dopiero, gdy zdobędziesz właściwą wiedzę. Pracownia florystyki może być dochodowym biznesem w rękach kreatywnego fachowca, którym zostaniesz, kończąc kierunek w Żaku!