Freeganizm – na czym polega nowy trend w odżywianiu?

23.9.2024

Masa jedzenia, w tym często nadal zdatnego do spożycia i zdrowego ląduje codziennie na śmietniku. Świadomość ekologiczna rośnie, dlatego powstały grupy ludzi, którzy chcą zminimalizować straty w żywności – freeganie. Freeganizm to trend, dzięki któremu nie tylko możesz uratować sporo żywności, ale nawet jeszcze lepiej się odżywiać i do tego sporo zaoszczędzić. Czym dokładnie jest i na czym polega freeganizm? Odpowiadamy!

Co to jest freeganizm?

Freeganizm to równocześnie sposób na odżywianie i styl życia, który staje się coraz popularniejszy. Jego głównym założeniem jest minimalizowanie marnotrawstwa żywności. Freeganie zdobywają żywność, znajdując ją w kontenerach na żywność, np. w takich za marketem. To umożliwia im rezygnację z zakupów lub ograniczenie ich do minimum.

Choć jedzenie żywności ze śmietnika może wydawać się kontrowersyjne, to większość znajdującego się tam jedzenia jest zdatna do spożycia. Co więcej, produkty mogą być szczelnie zamknięte (nie tylko w kontenerze, ale również w oryginalnym opakowaniu) i niekoniecznie po terminie. Żywność często trafia do przysklepowych śmietników nie ze względu na to, że jest zepsuta albo minął jej termin przydatności do spożycia, ale też np. przez nadmierne pogniecenie opakowania (nie każdy sklep ma wdrożoną politykę przecen na takie sytuacje), jego nieznaczne naruszenie albo uszkodzenie lub zerwanie etykiety.

Jeśli interesuje Cię temat odżywiania lub chcesz go zgłębić, to możesz zostać konsultantem ds. dietetyki i udzielać się na grupach dla freegan, udzielając porad i oczywiście – skorzystać z opcji, jakie daje freeganizm, również dla siebie. Dzięki freeganizmowi możesz zdrowo się odżywiać, jeść organiczne produkty i dbać o zdrowie bez konieczności wydawania sporych sum.

Freeganizm – sposób na niemarnowanie jedzenia

Freeganizm to nie tylko sposób na darmowe jedzenie – ma przede wszystkim wymiar etyczny. Marnowanie żywności jest jednym z największych problemów współczesnego świata i to właśnie dlatego freeganie urządzają skipy (czyli wypady w poszukiwaniu jedzenia w kontenerach). Co więcej, często dzielą się swoimi zdobyczami z innymi, informując, skąd pochodzi dania żywność – np. na lokalnych grupach dla innych osób, które stawiają opór marnowaniu żywności. Freeganizm to cała filozofia życia, która promuje zrównoważony rozwój, solidarność i dbanie o naszą planetę.

Na freeganizm „przechodzą” przedstawiciele różnych branż i zawodów, nie tylko z powodów ekonomicznych, ale też właśnie ekologicznych i etycznych. Jeśli np. chcesz w przyszłości zostać trenerem personalnym, dietetykiem, opiekunem czy nawet logistykiem, ta forma żywienia może Ci się spodobać, jeżeli cenisz sobie wcześniej wspomniane wartości. W ten sposób możesz przyczynić się do mniejszej ilości marnowanej żywności, której niejednokrotnie brakuje na świecie.

Warto więc zgłębić styl życia, jakim jest freeganizm, zastanowić się chwilę nad jego słusznością i sprawdzić, czy jest to coś dla Ciebie!