Czy sztuczna inteligencja odbierze Ci pracę?
28.10.2024
Sztuczna inteligencja (AI/SI) to wyjątkowe narzędzie, które stale się rozwija i potrafi dawać naprawdę ogromne możliwości. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zaczęło korzystać z tego rozwiązania. Z jej pomocą możesz tworzyć zabawne treści, zjawiskowe obrazy czy zaskakujące filmy, a nawet poprosić o napisanie prostego kodu programistycznego. AI pokazało już, że potrafi naprawdę wiele, przez co niektórzy obawiają się, że stanowi zagrożenie w sferze zawodowej! Czy sztuczna inteligencja odbierze Ci pracę? Odpowiadamy!
Czym jest sztuczna inteligencja?
Sztuczna inteligencja (SI – skrót w języku polskim, AI – od angielskiego Artifical Intelligence) to narzędzie, które jest w stanie zajmować się niektórymi „ludzkimi” zadaniami. Może odpowiadać na pytania, tłumaczyć teksty, rozwiązywać równania, a nawet tworzyć sztukę. Dostarcza niezbędnych danych i można niemalże powiedzieć, że „myśli”, a dodatkowo uczy się nowych rzeczy w błyskawicznym tempie. Nie zmienia to jednak faktu, że do wykonywania przez nią wymaganych zadań często niezbędne jest ustawienie automatyzacji lub zlecenie konkretnego działania.
Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, coraz więcej branż zaczęło wykorzystywać jej zalety, by ułatwić sobie pracę lub całkowicie oddelegować ją AI. Nie oznacza to jednak, że ludzie skończą bez pracy. Po pierwsze, SI wciąż jest na etapie rozwoju. Po drugie, obsługują ją ludzie. Po trzecie, wsparcie sztucznej inteligencji może wręcz pomóc w rozwoju kariery – zarówno osobom prywatnym, jak i firmom.
Tworzenie harmonogramów, contentu czy optymalizacji stron z wykorzystaniem AI przyda się np. w zawodzie Social Media Menagera. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sztuczna inteligencja wciąż nie jest nieomylna i nie można w pełni ufać temu, co generuje.
Jak sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy?
Pomoc sztucznej inteligencji w niektórych branżach bywa nieoceniona – wiele zadań pozwala wykonywać szybciej, a tym samym bardziej efektywnie. Dlatego wraz z jej rozwojem zmienia się rynek pracy. Zmieniają się także trendy, a zastosowanie AI w różnych sferach życia codziennego rośnie na popularności.
Nie zmienia to jednak faktu, że choć narzędzie to ma ogromny potencjał, nie zastąpi wszystkich ludzkich działań. AI może za to pomóc Ci w wykonywaniu Twojej pracy, np. odciążając Cię z powtarzalnych, nużących lub niekoniecznie przez Ciebie lubianych czynności, dzięki czemu Ty zyskasz więcej czasu na rozwój. Programiści, edytorzy, copywriterzy, artyści, a nawet influencerzy czy testerzy nie muszą więc obawiać się o swoje stanowiska, podobnie jak przedstawiciele innych zawodów, w których sztuczna inteligencja może okazać się przydatna.
Czy sztuczna inteligencja faktycznie odbiera pracę?
Choć jest cień szansy, że niektóre procesy zostaną całkowicie zautomatyzowane przez AI, to ludzie wciąż będą potrzebni – chociażby do wyłapywania i poprawiania jej błędów lub „gaszenia pożarów”, gdy zabraknie prądu i SI się po prostu… wyłączy.
Zamiast traktować sztuczną inteligencją jak zagrożenie, warto spojrzec na nią raczej jak na pomocną dłoń lub nieco sztywnego asystenta. Mniej godzin pracy, wyższe zarobki i więcej czasu na samorozwój to tylko część korzyści, jakie w przyszłości może przynieść Ci SI. Nie obawiajmy się jej wpływu na daną branżę, tylko uczmy się z niej korzystać i wykorzystywać potencjał AI!
Ludzie często boją się nieznanego. Niegdyś obawiali się, że komputery odbiorą ludziom pracę, a dziś okazuje się, że są niemalże niezbędnym narzędziem w naszych rękach – nie odwrotnie. Podobnie było ze smartfonami, internetem czy maszynami. Wystarczy spojrzeć na początki kas samoobsługowych w marketach. Co wiele osób mówiło na ich temat? Że miliony kasjerów straci źródło dochodu. Co się okazało? Że nie tylko mają co robić na własnych kasach, ale też pojawiły się nowe obowiązki: pilnowanie stanowisk samoobsługowych i poprawianie ich ciągłych błędów.
Warto więc poświęcić nieco czasu i zgłębić temat, by w przyszłości skorzystać z dobra, jakie może zaoferować sztuczna inteligencja i stale podnosić swoje kwalifikacje, np. wybierając się na ciekawy kurs dotyczący AI.
Zobacz także