Szkoła pomaturalna – jak wybrać ją mądrze?

21.10.2024

W Polsce nauka jest obowiązkowa do 18. roku życia. Oznacza to, że nie trzeba wcale skończyć szkoły średniej, by w pełni legalnie zakończyć edukację. W praktyce jednak zdecydowana większość młodych osób staje się absolwentami liceum, technikum czy szkoły zawodowej. Kolejnym krokiem może być szkoła pomaturalna. Czym warto kierować się przy jej wyborze?

Szkoły pomaturalne – czyli jakie?

Absolwent szkoły średniej ma do wyboru różne drogi – może zarówno kontynuować edukację w szkole wyższej, jak i porzucić całkowicie dalszą naukę i rozpocząć karierę zawodową na pełen etat. Jeszcze innym rozwiązaniem, które może w najbliższym czasie zyskiwać na popularności, jest szkoła pomaturalna, czyli de facto – szkoła policealna.

Na naukę w szkole policealnej decydują się osoby, które chcą kontynuować edukację, ale jednocześnie zależy im na pogłębieniu wiedzy z konkretnej dziedziny. To, co jest niezwykle istotne, to fakt, że szkoła policealna oferuje naukę praktycznej wiedzy i konkretnych umiejętności – czyli czegoś, na czym obecnie zależy coraz większej grupie osób. Co więcej, naukę w szkole policealnej można rozpocząć właściwie na dowolnym etapie życia, czyli zarówno zaraz po skończeniu szkoły średniej, jak i kilka lub kilkanaście lat później.

Nauka w szkole policealnej: jak to wygląda w praktyce?

Po pierwsze, aby móc rozpocząć naukę w szkole policealnej, wystarczy mieć ukończoną szkołę średnią. Nie trzeba przy tym posiadać tzw. świadectwa dojrzałości, czyli zdanej matury. To, ile trwa nauka, zależy już od tego, jaki kierunek ktoś wybierze. Najczęściej jednak kształcenie trwa rok lub dwa lata, a zajęcia zazwyczaj odbywają się zaocznie, czyli w weekendy.

Szkoła pomaturalna: jak wybrać tak, by być zadowolonym?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czym kierować się przy wyborze szkoły policealnej, by później nie żałować. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

1. Oferta szkoły policealnej i dostępność danego kierunku

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jakie kierunki ma w swojej ofercie dana szkoła policealna. Na przykład jeśli ktoś chce rozpocząć karierę w zawodzie opiekuna osoby starszej, to powinien szukać kierunku, który mu to umożliwi; w tej kwestii nie warto iść na kompromisy.

W Żaku możliwa jest nauka zarówno na kierunkach medycznych, jak i związanych m.in. z administracją, pedagogiką, kosmetologią czy finansami.

2. Lokalizacja szkoły policealnej i tryb prowadzenia zajęć

Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze szkoły pomaturalnej, jest jej lokalizacja – im bliżej miejsca zamieszkania, tym lepiej. Konieczność dojazdu np. do innego województwa potrafi skutecznie zniechęcić do nauki. Dla osób aktywnych zawodowo istotne powinno być również to, czy zajęcia na pewno odbywają się w weekendy.

Żak ma 80 oddziałów w całej Polsce, dzięki czemu wiele zainteresowanych osób może uczęszczać na zajęcia w pobliżu miejsca zamieszkania. Zajęcia co do zasady odbywają się w weekendy.

3. Nacisk na zdobywanie umiejętności praktycznych

Ważne jest też to, by szkoła policealna umożliwiała uczestnikom zdobycie podczas zajęć praktycznych umiejętności. To właśnie one okażą się kluczowe podczas pracy w danej branży. W Żaku na każdym kierunku kładzie się duży nacisk na praktykę i na to, by uczestnicy posiadali wiedzę i kompetencje potrzebne do pracy.

Wybór szkoły pomaturalnej powinien być dobrze przemyślany – tak, by uczestnik wyniósł z zajęć jak najwięcej i ukończenie konkretnego kierunku okazało się świetnym wstępem do startu w danej branży.