Co to są haki pamięciowe?

19.12.2024

Powtarzasz materiał do egzaminu czy kolokwium, ale cały czas nie możesz zapamiętać niektórych informacji? Jest na to sposób. Wypróbuj haki pamięciowe. Zobacz, jak mogą zwiększyć skuteczność nauki i poprawić Ci humor.

Na czym polega technika haków pamięciowych?

Haki pamięciowe to technika, która aktywizuje obie półkule mózgu, by skutecznie i trwale zapamiętać określone zagadnienie. Polega na tworzeniu obrazkowych powiązań pomiędzy liczbą a danym przedmiotem, np. 1 to zapalona świeca, 8 to okulary.

Przypisujesz cyfrze określone znaczenie, a potem wykorzystujesz wizualizacje do budowania siatki indywidualnych skojarzeń dotyczących określonego zagadnienia. Dzięki temu łatwiej zapamiętujesz informacje i możesz osiągać lepsze wyniki w nauce.

Technikę wykorzystasz w wielu dziedzinach, np. kiedy zagadnienia prawne spędzają Ci sen z powiek na kierunku technika administracji. Przedstawienie ich w przystępny, zabawny sposób pomoże Ci przyspieszyć naukę i zrozumieć ich sens.

Jak wybrać haki pamięciowe?

Co może być hakiem pamięciowym? To zależy od Ciebie. Takim słowem-kluczem może być np.:

  • przedmiot, np. krzesło,

  • zwierzę, np. łabędź.

Wybierz takie, które wywołują u Ciebie określone skojarzenia. Gdy dopasujesz spersonalizowane haki pamięciowe, stwórz własną, zabawną historyjkę. Im barwniejsza i abstrakcyjna, tym lepszy efekt osiągniesz.

Dlaczego warto korzystać z haków pamięciowych?

Ludzka pamięć wykorzystuje różne skojarzenia. Im bardziej zindywidualizowane, tym więcej wspomnień przywołują. Kiedy przypominasz sobie o czymś, możesz przypisać określonym słowom, wydarzeniom konkretne cechy. Taki centralny punkt w pamięci, pomaga scentralizować myśli i uporządkować informacje.

Technika haków pamięciowych wzmacnia twórcze myślenie oraz rozbudza wyobraźnię. Wizualizacje łatwiej zapadają w pamięć. Jeśli będą budzić zabawne skojarzenia, w łatwy i przyjemny sposób przyswoisz trudne zagadnienie, którego nauka zajmowała Ci dużo czasu.

Kiedy przypomnisz sobie swoje słowo-hak, sprawnie przywołasz potrzebną informację. Dzięki temu:

  • skrócisz proces nauki,

  • poprawisz swoją efektywność,

  • rozbudzisz kreatywność i wyobraźnię,

  • zyskasz więcej czasu na odpoczynek,

  • poprawisz swoje samopoczucie i opanujesz stres, np. przed maturą,

  • możesz osiągać lepsze wyniki.

Ogromną zaletą tej techniki jest to, że możesz wielokrotnie wykorzystywać haki pamięciowe. Jak to możliwe? Przypisujesz skojarzenia cały czas tym samym hakom. Dlatego wystarczy, że zmienisz kontekst historii i dopasujesz go do nowego elementu.

Ta metoda świetnie sprawdzi się, gdy chcesz szybko zapamiętać informacje np. z kursu technika rachunkowości. Jeśli stworzysz zabawną historię, żeby zapamiętać ciągi liczb, nauka zajmie chwilę i nie będzie uciążliwa.

Haki pamięciowe – jak je stworzyć?

Jak stworzyć haki pamięciowe? Wymyśl swoje skojarzenie z liczbą. Puść wodze swojej wyobraźni i bądź kreatywny. Pamiętaj, by jak najbardziej dopasować obraz do cyfry. Może nawiązywać np. do jakiegoś wspomnienia, wydarzenia. Ważne, żeby miało dla Ciebie jakieś znaczenie. Im bardziej zabawne lub charakterystyczne, tym lepiej. Wtedy wzmocnisz skuteczność metody.

Następnie musisz zapamiętać słowo-klucz, by je swobodnie odtwarzać. Dlatego utrwal swoje haki pamięciowe. Możesz wypowiadać je na głos lub myślach, rysować, przepisywać. Rób to, czego potrzebujesz, tak długo, aż będziesz mieć pewność, że je pamiętasz.

Kiedy poczujesz się pewnie, stwórz indywidualną historię. Wybierz słowo-hak i połącz je z zagadnieniem, które musisz zapamiętać. Maksymalnie wykorzystaj swoją wyobraźnie i dodaj np. kolory, pozytywne emocje, żarty, dźwięki. Nadaj historii dynamikę, by rozbudzała zmysły.

Dzięki hakom pamięciowym zwiększysz też motywację do nauki, która może kojarzyć się z zabawą, a nie tylko obowiązkiem. To pozytywnie wpływa na samopoczucie i zapał do pracy.

Haki pamięciowe – o czym warto pamiętać?

Technika haków pamięciowych będzie skuteczna, gdy będziesz ją ćwiczyć. Dlatego cały czas twórz kreatywne i zabawne historie. Pamiętaj też o:

  • Wyobraźni – nie bój się eksperymentować z obrazami, które dopasowujesz do liczb. Możesz mieć nietypowe skojarzenia, ale nie przejmuj się. Każdy jest inny i potrzebuje innych powiązań wizualnych, żeby zapamiętać informacje.

  • Dynamice historii – przyda się zwłaszcza w trudnych dziedzinach, dotyczących m.in. rachunkowości, zawodów medycznych.

  • Emocjach – dzięki nim wydarzenia i informacje na dłużej zapadają Ci w pamięć. Kiedy się uczysz, przydadzą się zwłaszcza pozytywne. Jednak jeśli wolisz dodać do swoich haków pamięciowych także te negatywne, możesz spróbować. Pamiętaj tylko, żeby emocje nie zdominowały Twojej opowieści, bo wtedy zgubisz jej sens.

  • Kreatywności – skojarzenia mają być Twoje. Dlatego twórz takie, które sprawiają Ci radość, wywołują uśmiech i nawiązują do czegoś znanego tylko Tobie. Dzięki temu szybciej przypomnisz sobie konkretną informację, a egzamin czy kolokwium zdasz z dobrym wynikiem.