Wizażystka/ Stylistka

Wizażystka/stylistka kto to taki?

Wizażystka/stylistka to osoba, której praca polega na zmianie wizerunku klienta – zmianie na lepsze! Wsłuchuje się ona w potrzeby konkretnej osoby i podchodzi do każdego indywidualnie. Zadaniem wizażystki i stylistki jest umiejętne dobranie stroju, makijażu i fryzury tak, by podkreślić wszelkie atuty urody klienta lub klientki.

Wizażystka i stylistka w jednej osobie doskonale wie, jak dobrać fryzurę w zależności od kształtu twarzy lub budowy ciała. Wie także, jakiego makijażu unikać przy danym typie urody, a jaki na pewno się sprawdzi. Ma ona także doskonałe wyczucie stylu i potrafi znaleźć perfekcyjne połączenie elementów stroju i kolorów w zależności od sylwetki, rodzaju cery i koloru skóry klienta lub klientki.

Jest ona na bieżąco z trendami modowymi, wie, co jest na topie, a czego absolutnie unikać, potrafi doskonale dopasować charakter stylizacji klienta do okoliczności. To tak naprawdę doradca, który dzięki swojej pasji i wiedzy pomaga klientowi skutecznie zmienić wizerunek, a niekiedy nawet wyleczyć go z kompleksów!

Czy masz zadatki na wizażystkę/stylistkę?

Od kiedy pamiętasz, lubiłaś malować się kosmetykami mamy, przebierać się w jej ubrania i stroić swoje lalki i misie? Może to właśnie był znak, że powinnaś na poważnie zająć się stylizacją? Dobra wizażystka i stylistka ceni sobie pracę z ludźmi i uważnie śledzi trendy w kosmetyce i makijażu. W tej profesji wskazane jest również pozytywne usposobienie, ambicja i chęć pozytywnego wpływania na ludzkie życie – w końcu zmiana czyjegoś wyglądu to coś wielkiego!

Jeśli interesujesz się modą, potrafisz godzinami oglądać fanpage’e i vlogi fashionistek, a do tego często czujesz, że byłabyś w stanie wymyślić fajniejszą stylizację, prawdopodobnie będziesz świetną wizażystką i stylistką!

Czego się nauczysz na kierunku Wizażystka/Stylistka w szkole Żak?

Podczas zajęć w szkole Żak zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia pracy jako wizażystka/stylistka. Zostaniesz wprowadzona w barwny świat stylizacji, nauczysz się dobierać strój do potrzeb klienta, poznasz historię stylu oraz będziesz brać udział w warsztatach z wizażu i stylizacji. Zapoznasz się z metodami i technikami makijażu oraz nauczysz się podstaw materiałoznawstwa kosmetycznego. Poznasz wiele ciekawych wskazówek i trików naszych wykładowców!

Nie zabraknie oczywiście zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną w usługach osobistych – w tym zawodzie to szczególnie istotny temat – oraz warsztatów budowania wizerunku. Co więcej, poznasz podstawy psychologii oraz komunikacji interpersonalnej z klientem – to bardzo ważne, bowiem Twoja praca będzie polegać głównie na kontakcie z drugim człowiekiem. Musisz więc umieć komunikować się z każdym, niezależnie od jego charakteru czy nastroju i być zawsze profesjonalna!

A co z pracą?

Jako wizażystka i stylistka będziesz mogła pracować w gabinetach i salonach kosmetycznych, SPA, w stacjach telewizyjnych i teatrach lub jako „wolny strzelec”. Coraz więcej osób skupia się na swoim wyglądzie i zaczyna dbać o niego bardziej niż przedtem. Inną sprawą jest to, że teraz nasze społeczeństwo na to stać. Nie musisz oczywiście ograniczać się do Polski – nic nie stoi na przeszkodzie, byś szukała pracy w innym kraju Unii Europejskiej. A jeśli nie znasz języka, nie przejmuj się – w szkołach Żak znajdziesz także ofertę kursów językowych.

Wiele wizażystek i stylistek decyduje się na własną działalność polegająca na udzielaniu prywatnych konsultacji. To wygodne rozwiązanie, choćby dlatego, że nie pracujesz dla kogoś, tylko na własny rachunek. Najpierw jednak musisz wyrobić sobie renomę.

W pracy samodzielnej wizażystki/stylistki nie obowiązują stałe godziny. Odbierasz telefon i umawiasz się z klientem na konkretną godzinę – może to być zarówno ranek, jak i późny wieczór. Klientki możesz przyjmować u siebie w domu, dzięki czemu nie będziesz musiała wynajmować lokalu. Możesz prowadzić też działalność mobilną, czyli dojeżdżać do klienta lub klientki – do czego będziesz potrzebować prawa jazdy i dostępu do auta.

Jakie masz perspektywy dalszego rozwoju?

Gdy już zostaniesz wizażystką/stylistką, masz kilka opcji. Jedną z nich jest ukończenie dodatkowego kierunku Technik usług kosmetycznych. Jeśli dodatkowo uzupełnisz swoje kompetencje o wiedzę i umiejętności specjalistki od manicure i pedicure, będziesz jednoosobową instytucją dbającą całościowo o piękno swoich klientów i klientek! Co więcej, w szkołach Żak możesz zdecydować się także na kierunek Trener personalny z elementami fitness i dbać o wygląd swoich klientów nie tylko poprzez stylizacje, lecz także pracę z ciałem. Nie od dziś wiadomo, że na zgrabnej sylwetce wszystko wygląda dobrze!

Słowo o zarobkach w branży

Pieniądze, które czekają na wizażystki i stylistki nie od razu są duże, lecz wraz z nabywaniem doświadczenia i rozbudową swojej bazy klientek, masz szansę naprawdę nieźle zarabiać. Zarobki brutto w tym zawodzie mieszczą się przedziale od ok. 2 000 złotych do ponad 2 800 złotych brutto. Oczywiście, jeśli rozkręcisz własny biznes, będziesz zarabiać na prywatnych konsultacjach lub zleceniach. Cena takich usług zależeć będzie między innymi od Twojego miejsca zamieszkania i produktów, których używasz – nie zawsze warto wybierać najtańsze kosmetyki z marketów, gdyż są one mniej trwałe niż te profesjonalne. Używając lepszych produktów, możesz ustalić wyższą cenę konsultacji czy usługi.

Dlaczego warto zostać wizażystką/stylistką?

W tej pracy możesz tworzyć jak prawdziwy artysta – kreować wizerunek ludzi od nowa. Każdego dnia widzieć, jak klienci pięknie się zmieniają dzięki Twoim umiejętnościom, zaangażowaniu i wspaniałemu stylistycznemu wyczuciu.

Ponadto z czasem zbudujesz swój prestiż, dzięki czemu w przyszłości możesz zostać znaną ekspertką i prowadzić szkolenia lub nawet zostać osobistym doradcą znanych osób. Wystarczy, że uwierzysz w swój sukces!

Jakie są różnice między wizażystką/stylistką a makijażystką?

O ile przedstawicielki obu tych zawodów często pracują w podobnych miejscach lub współdziałają, zasadniczą różnicą między nimi jest to, że makijażystka przygotowuje swojego klienta na konkretną okazję – występ, nagranie w telewizji czy imprezę – podczas gdy głównym zadaniem stylistki jest stała zmiana stylu, wręcz metamorfoza klienta.

Jakie są wady i zalety pracy w zawodzie wizażystka/stylistka?

Praca stylistki i wizażystki to przede wszystkim ciągły kontakt z drugim człowiekiem. Siłą rzeczy, jeśli chcesz osiągnąć sukces w tej profesji, powinnaś być sympatyczną i kontaktową osobą. Jeśli jesteś wycofana, trudniej będzie Ci nawiązywać serdeczne relacje, a w tej branży wiele od tego zależy, czy będziesz polecana dalej.

Ponadto osoba na tym stanowisku sama musi „świecić przykładem” i pięknie prezentować się zarówno pod kątem makijażu, jak i stroju – w końcu sama jest swoją wizytówką! Chcąc sprawdzić się w tej branży musisz także wciąż się rozwijać, by nadążyć za trendami. Rozwój jest wpisany w tę profesję! Warto także wspomnieć, że tę pracę często wykonuje się w weekendy – dla niektórych nie będzie to problem, lecz część osób nie zdecyduje się na taki tryb.

Kto może uczyć się na tym kierunku w szkołach Żak?

Nauka na kierunku Wizażystka/stylistka trwa rok. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące w rok zdobyć nowe kompetencje.