Co trzeba wiedzieć o zawodzie technik usług kosmetycznych?
Technik usług kosmetycznych jest osobą, która pomaga wydobyć i podkreślić piękno każdego ze swoich klientów, m. in. przeprowadzając zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze. Do przykładowych obowiązków kosmetyczki – bo tak brzmi potoczna nazwa tej profesji – należą: wykonywanie makijażu, charakteryzacji, manicure i pedicure oraz pielęgnacja cery i dekoltu.
Osoba zatrudniona na tym stanowisku potrafi także samodzielnie sporządzać i stosować kosmetyki, a ponadto jest odpowiedzialna za konserwowanie narzędzi i przyrządów kosmetycznych po każdym kliencie. W swojej pracy przestrzega najwyższych standardów higienicznych.
Poza tym kosmetyczka bardzo dobrze zna się na skórze – potrafi ocenić jej stan, zasugerować i przeprowadzić konkretny zabieg oraz doradzić w sprawie samodzielnej pielęgnacji twarzy czy dekoltu. Pomaga też klientowi rozwiązać problemy skórne, które często bywają przyczyną dyskomfortu.
Czy jesteś idealną kandydatką?
Mimo iż w każdym człowieku najważniejsze jest wnętrze, w tym zawodzie bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny – dbając o niego będziesz bowiem najlepszą reklamą samej siebie! Jeśli Twój makijaż zawsze pasuje do sytuacji, a poza tym bardzo dbasz o paznokcie i cerę, zrobisz świetne wrażenie na swoich przyszłych klientkach. Musisz się też uśmiechać – to zawsze działa! – umieć łatwo nawiązywać kontakty z ludźmi oraz mieć dobre wyczucie barw i proporcji.
Bardzo ważne w tym zawodzie są także czujność i spostrzegawczość – i nie chodzi tu tylko o znalezienie „tego czegoś”, co należy uwydatnić lub ukryć pod makijażem. Technik usług kosmetycznych musi umieć zauważyć nawet najmniejsze zmiany skórne i wiedzieć, kiedy skierować klientkę lub klienta do lekarza. Często to właśnie Ty będziesz miała szansę ostrzec klientkę i de facto uratować jej zdrowie lub nawet życie – może się bowiem okazać, że pozornie niegroźne znamię jest początkiem nowotworu. Podczas nauki w szkole Żak nauczysz się rozpoznawać niepokojące objawy na skórze swoich klientów!
Czego uczymy przyszłych techników usług kosmetycznych?
W każdej pracy, nawet tej, w której bardzo liczy się wyczucie i talent, szalenie istotna jest silna podstawa merytoryczna. W szkołach Żak przykładamy do tego dużą wagę, dlatego na zajęciach zdobędziesz wyczerpującą wiedzę z zakresu kosmetyki oraz zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających ze szczególnym naciskiem na kosmetykę dłoni, stóp, twarzy, szyi oraz dekoltu. Poznasz również podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce, co zwiększy Twoją świadomość problemów skórnych wśród klientów i pozwoli Ci szybko reagować, gdy stwierdzisz jakiekolwiek nieprawidłowości.
Jest oczywiste, że nie musisz ograniczać się wyłącznie do pracy w Polsce, dlatego będziesz uczyć się języka obcego – z uwzględnieniem słownictwa branżowego. Nauczysz się też, jak prowadzić działalność gospodarczą i usługową w salonie kosmetycznym oraz poznasz podstawy przedsiębiorczości – by prowadzenie własnego biznesu przebiegało sprawnie.
Czy łatwo znaleźć pracę jako technik usług kosmetycznych?
Ludzie przykładają coraz większą wagę do wyglądu zewnętrznego – poza potrzebą czucia się dobrze ze sobą, często chcemy zrobić dobre wrażenie np. w relacjach biznesowych. Wtedy udajemy się na zabiegi do salonu kosmetycznego, odnowy biologicznej czy ośrodka SPA. Niekiedy przy okazji wizyty u fryzjera decydujemy się na manicure, pedicure lub inne zabiegi. We wszystkich wymienionych miejscach potrzebne są kompetentne osoby na stanowisku technik usług kosmetycznych. Co więcej, praca czeka też w niektórych hotelach oferujących klientom zabiegi wellness oraz w klinikach dermatologicznych.
Jeśli wolisz pracować na własny rachunek, możesz otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą – dobrze jest jednak najpierw zdobyć doświadczenie i klientów. W tej pracy, poza umiejętnościami i przyjaznym charakterem liczą się też relacje, które wypracujesz z klientkami. Często korzystamy z usług kosmetycznych osób, które znamy i którym ufamy – co z tego, że czasem na rynku jest ktoś, kto zrobi to taniej?
A skoro o pieniądzach mowa – zarobki specjalistki od usług kosmetycznych zależą w dużej mierze od liczby stałych klientów i klientek oraz miejsca, w którym pracuje. W ofercie gabinetów kosmetycznych znajduje się z reguły kilkadziesiąt zabiegów, których ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jeśli więc zbadasz rynek i przygotujesz odpowiednią ofertę, masz szansę naprawdę dobrze zarabiać.
Kosmetyczna - kierunki pokrewne
Gdy poczujesz się już pewnie w zawodzie technika usług kosmetycznych, być może zachcesz zdobyć nowe kompetencje i poszerzyć zakres swoich obowiązków. Dobrym wyborem będzie szkoła medyczna Żak i kierunek technik masażysta, którego usługi – poprawiające stan zdrowia i samopoczucie – stanowią wspaniałe uzupełnienie pięknego wyglądu. Rozważ także kształcenie w szkole policealnej Żak na kierunku masaż z elementami SPA! Możesz również zostać wizażystką/stylistką i towarzyszyć swoim klientom na co dzień, doradzać w kwestii stylu i przeprowadzać modowe metamorfozy. Zapoznaj się z ofertą szkół Żak i zobacz, który kierunek możesz jeszcze obrać.
Dlaczego warto wybrać tę drogę zawodową?
Ładny wygląd jest ważny, a swoją pracą możesz znacząco wpłynąć na samopoczucie i pewność siebie swoich klientów i klientek. Nie musimy chyba tłumaczyć, jak miło jest przyglądać się pięknie umalowanym paznokciom, czy dotykać delikatnej, odmłodzonej skóry po serii zabiegów w salonie kosmetycznym. Swoją pracą dasz ludziom radość, a przy okazji nawiążesz relacje z ciekawymi osobami.
Czym różni się technik usług kosmetycznych od wizażystki/stylistki?
Podstawową kompetencją technika usług kosmetycznych jest wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Z kolei wizażystka zajmuje się przede wszystkim makijażem oraz stylizacją – okolicznościową lub długoterminową. W tej drugiej chodzi o stałą zmianę wizerunku klientki. Oba zawody reprezentują tę samą branżę, choć różnią się specjalizacją. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przedstawicielki obu profesji poszerzyły swoje kompetencje i świadczyły usługi kompleksowe.
Co jeszcze muszę wiedzieć o tym zawodzie?
Ta praca polega przede wszystkim na codziennym kontakcie z ludźmi – zarówno klientami, jak i współpracownikami. Jeśli więc nie jesteś osobą kontaktową i otwartą na nowe znajomości, może być Ci ciężko. Ten zawód to z kolei dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią wciąż poznawać nowe osoby, rozmawiać z nimi i słuchać ich historii.
Jeśli chodzi o godziny pracy w przypadku zatrudnienia w salonie kosmetycznym czy SPA – dużo zależy od liczby klientek oraz tego, jak umówisz się ze swoją przełożoną. Można powiedzieć, że w całej branży jest podobnie. Z kolei w pracy na własny rachunek wszystko sprowadza się do tego, ile masz klientek i jakie godziny im odpowiadają. W przypadku niektórych usług w grę wchodzi także sezonowość.
Kto może uczyć się w szkołach Żak?
Bezpłatna nauka na kierunku technik usług kosmetycznych trwa dwa lata. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie osoby chcące nauczyć się nowego, ciekawego zawodu z perspektywą stabilnej pracy.