Praca jako manikiurzystka – kompendium wiedzy

Manikiurzystka - charakterystyka zawodu

Właściwie każdy wie, że manikiurzystka to specjalistka od paznokci. Poprzestając na tym spłycilibyśmy jednak cały temat – do jej obowiązków należy wiele czynności, które nie przychodzą na myśl od razu. Zacznijmy jednak od rzeczy oczywistych: manikiurzystka maluje paznokcie, ozdabia je przy użyciu żelu lub zakłada hybrydę – wszystko w zależności od oczekiwań klientki oraz w oparciu o obowiązujące trendy. Modeluje ona także ich kształt, długość oraz stosuje techniki rekonstrukcji płytki paznokciowej u dłoni.

Jej celem jest nie tylko upiększanie, ale i dbanie o całe dłonie klientki. W związku z tym manikiurzystka usuwa martwy lub zbędny naskórek przy użyciu różnych technik, przeprowadza zabiegi złuszczające skórę dłoni oraz ich masaż. Ponadto udziela klientce niezbędnych wskazówek dotyczących pielęgnacji paznokci i dłoni. Wszelkie zabiegi i usługi powinny być wykonywane z najwyższą troską o higienę i bezpieczeństwo klientki, a cały sprzęt każdorazowo odkażany. Manikiurzystka pełni jeszcze jedną ważną rolę, o której mało kto pamięta – jej zadaniem jest diagnozowanie stanu skóry dłoni oraz paznokci, dzięki czemu w razie odkrycia nieprawidłowości, klientka może zostać skierowana do lekarza.

Czy jesteś idealną kandydatką na manikiurzystkę?

By w pełni realizować się w tej pracy, trzeba mieć zdolności manualne – operowanie narzędziami takimi jak cążki czy frezarki, wymaga precyzji i pewnej ręki. Ponadto trzeba być spostrzegawczym – w kontekście wyszukiwania zmian skórnych u klientki – interesować się najnowszymi trendami w manikiurze, jak również być na bieżąco z nowinkami technicznymi w branży.

Jeśli zaś chodzi o cechy charakteru, kluczowa jest życzliwość i otwartość. Klientki nie będą przecież siedzieć w ciszy przez cały czas trwania zabiegu! Owszem, zdarzają się również osoby małomówne, jednak dla znakomitej większości klientek wizyta na manikiurze to świetna okazja, by porozmawiać albo poplotkować.

Nie bez znaczenia jest także schludność i… zadbane dłonie oraz paznokcie. W tej pracy będziesz swoją najlepszą reklamą, dobrze więc, by Twój wygląd zachęcał do korzystania z Twoich usług. Nie musimy także mówić, jak bardzo ważna jest kultura osobista – jeśli klientki będą czuły się dobrze i swobodnie w Twoim towarzystwie, wtedy z pewnością do Ciebie wrócą!

Czego nauczymy Cię w szkołach Żak?

By stać się dobrą manikiurzystką, nie wystarczy umieć nakładać lakier na paznokcie! W szkole Żak przeprowadzimy Cię przez podstawy, takie jak bezpieczeństwo i higiena w usługach osobistych, narzędzia pracy w salonie kosmetycznym oraz teoretyczne podstawy manicure. Następnie skupimy się na bardziej skomplikowanych sprawach, takich jak: materiałoznawstwo kosmetyczne, historia stylu czy metody i techniki wykonywania manicure. Wszystkie umiejętności praktyczne wyćwiczysz podczas pracowni manicure, prowadzonej przez nasze ekspertki.

Każda praca z ludźmi wymaga dobrego przygotowania – warsztat manikiurzystki to nie wszystko. Podczas nauki poznasz podstawy psychologii oraz nauczysz się komunikacji interpersonalnej z klientem, dzięki czemu odnajdziesz się w każdej sytuacji z osobami o różnym charakterze i temperamencie.

Czy znajdziesz pracę jako manikiurzystka?

Manikiur jest bardzo popularny, jego zrobienie nie trwa długo, a zarazem nie należy on do najdroższych zabiegów upiększających. To wszystko sprawia, że manikiurzystki znajdują zatrudnienie w salonach kosmetycznych i odnowy biologicznej oraz – co oczywiste – wyspecjalizowanych salonach manikiuru. Specjalistki od dłoni i paznokci pracują także w gabinetach SPA i hotelach. Ostatnio coraz popularniejsze stają się nail bary – miejsca, w których można zadbać o dłonie i paznokcie np. przy okazji zakupów w centrum handlowym.

Naturalnym scenariuszem po ukończeniu kierunku manikiurzystka i zdobyciu pierwszych szlifów w tej pracy jest otworzenie własnego gabinetu. Liczy się pomysł na siebie, upór i trochę szczęścia, ale pracując na własny rachunek możesz liczyć na lepsze zarobki. Nie musisz oczywiście wynajmować lokalu ani zatrudniać dodatkowych osób. Możesz pracować jako „ekspertka na telefon” i wykonywać usługi u siebie lub w domu klientki – na szczęście sprzęt do manikiuru nie jest ciężki i zajmuje niewiele miejsca. Oczywiście w realizacji tego scenariusza bardzo pomoże Ci prawo jazdy i auto.

Warto wspomnieć, że w przypadku otworzenia własnej działalności możesz ubiegać się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich – kwoty bezzwrotnych pożyczek dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jakie masz szanse na dalszy rozwój?

Jeśli poczujesz potrzebę rozwinięcia się w pokrewnej dziedzinie lub zdobycia nowych kompetencji, rozważ szkoły Żak – u nas możesz uczyć się m.in. zawodu technika usług kosmetycznych. Podczas dwuletniej nauki zdobędziesz wiedzę, m.in. z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej twarzy, szyi oraz dekoltu – będzie to świetne uzupełnienie wiedzy i umiejętności manikiurzystki, a jednocześnie zwiększysz swoje szanse na rynku pracy.

Co więcej, jeśli chcesz poszerzyć spektrum swoich kwalifikacji i wyjść nieco poza kosmetykę, rozważ kierunek masaż z elementami SPA w szkołach Żak. Na zajęciach poznasz, m.in. wiele technik masażu i dowiesz się o jego wpływie na organizm człowieka. Mając wiedzę z kilku dziedzin, będziesz mogła świadczyć kompleksowe usługi, a poza tym pojawi się przed Tobą szansa na znalezienie pracy w wielu ciekawych miejscach, jak ośrodki SPA, kluby fitness czy salony odnowy biologicznej.